
Na kredyt hipoteczny mogą zdecydować się nie tylko osoby prywatne, ale również firmy. Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny dla firm? Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule!
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to wiedz, że możesz starać się o kredyt hipoteczny dla firm. Nie będzie to jednak prosta droga. Wynika to z tego, że banki mają dość duże wymagania. Przede wszystkim musisz zebrać wszelkie niezbędne dokumenty i wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Przeczytaj, na co dokładnie możesz wydać pieniądze z kredytu hipotecznego dla firm.
Kredyt hipoteczny dla firm – na co możesz przeznaczyć pieniądze?
Kredyt hipoteczny dla firm to rozwiązanie, które umożliwia szybkie pozyskanie gotówki na rozwój działalności. Pieniądze, które uzyskasz w ten sposób, możesz przeznaczyć na zakup, remont, budowę bądź odbudowę czy rozbudowę nieruchomości, która będzie służyła do celów związanych z prowadzonym biznesem.
Kredyt hipoteczny dla firm a wymagania
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą bardzo często mają problem, aby otrzymać kredyt hipoteczny dla firm. Wynika to z tego, że banki udzielają tego typu kredytu jedynie przedsiębiorcom, którzy m.in.
- prowadzą własną firmę przez przynajmniej 12, 18 lub nawet 24 miesiące;
- terminowo regulują opłaty i zobowiązania;
- mają wysoką zdolność kredytową;
- mają dobrą historię kredytową;
- są w stanie przedstawić biznesplan;
- posiadają zabezpieczenie spłaty zobowiązania.
Kredyt hipoteczny dla firm – czy branża ma znaczenie?
Dodatkowo należy wiedzieć, że banki biorą pod uwagę branżę, w jakiej działa dana firma. Firmy działające w branżach o podwyższonym ryzyku (np. gastronomia) mogą mieć większy problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Jeśli natomiast chodzi o inne branże, które najczęściej mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej i z niewypłacalnością klientów, to są to takie branże jak np.:
- transportowa;
- budowlana;
- motoryzacyjna;
- finansowa.
Jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby otrzymać kredyt hipoteczny dla firm?
Poniżej przedstawiamy dokumenty, które najczęściej są wymagane przez banki podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny dla firm. Oprócz dokumentów ogólnych i tych ściśle dotyczących nieruchomości potrzebne będzie:
- jednoosobowa działalność – wymagane będzie zaświadczenie o wpisie do CEiDG, REGON i NIP, zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS i US, zgoda małżonka na wzięcie kredytu hipotecznego dla firm;
- spółka komandytowa, jawna i partnerska – potrzebna będzie umowa bądź status spółki, zaświadczenie o REGON i NIP, odpis z KRS, zgoda współmałżonków lub wspólników na zaciągnięcie kredytu hipotecznego dla firm;
- spółka prawa handlowego – niezbędna będzie umowa lub status spółki, zaświadczenie o REGON i NIP, odpis z KRS oraz uchwała dotycząca zaciągania zobowiązań.
Kredyt hipoteczny dla firm – ile możesz otrzymać?
To, ile uda ci się uzyskać pieniędzy, jest uzależnione od indywidualnej oferty banku. Warto jednak podkreślić, że zwykle istnieje możliwość negocjacji wysokości kwoty kredytu. Banki starają się też dopasowywać ją do potrzeb finansowych danego przedsiębiorcy. Jeśli natomiast chodzi o okresy kredytowania, to są one znacznie krótsze w porównaniu do ofert stworzonych dla indywidualnych klientów. Najczęściej maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi 15–20 lat.
Jaki jest koszt kredytu hipotecznego dla firm?
Jesteś ciekaw, ile kosztuje kredyt hipoteczny dla firm? Powinieneś zatem wiedzieć, że na wydatki, które musi ponieść konsument ubiegający się o kredyt, składa się prowizja z tytułu udzielenia finansowania, oprocentowanie i koszty wymaganego ubezpieczenia. Dodatkowo warto dodać, że najczęściej koszty kredytu hipotecznego dla firm są wyższe niż te dla osób fizycznych.
Dowiedziałeś się już, czym jest i jak możesz uzyskać kredyt hipoteczny dla firm. Jeśli jesteś zainteresowany takim produktem, to już dziś zapoznaj się z ofertami banków, wybierz tę najkorzystniejszą i udaj się do oddziału banku, aby wypełnić i podpisać wniosek.
- Kredyt dla firm – na jaki warto się zdecydować?
- Kredyt obrotowy dla firm – co to jest i jakie ma zalety?
- Kredyt dla firm na start – czy warto się na niego zdecydować?
- Kredyt inwestycyjny dla firm – czym jest i jakie ma zalety?
- Kredyt dla nowych firm – czy trudno go uzyskać?