Finansowanie

Kredyt obrotowy dla firm – co to jest i jakie ma zalety?

Kredyt obrotowy dla firm to chętnie wybierany produkt, który umożliwia pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Nie każdy przedsiębiorca może jednak zdecydować się na ten rodzaj finansowania. Dowiedz się więcej!

Dla każdej działalności ważne jest utrzymanie płynności finansowej. Niestety to nie zawsze jest takie proste. Zdarzają się bowiem różne sytuacje takie jak np. brak zapłaty w terminie za dostarczone odbiorcom usługi i towary, które to uniemożliwiają. Wówczas firma nie może regulować bieżących wydatków. Rozwiązaniem, które pozwala tego uniknąć, jest kredyt obrotowy dla firm. Sprawdź, czym dokładnie jest kredyt obrotowy dla firm!

Kredyt obrotowy dla firm – co to?

Kredyt obrotowy dla firm, inaczej nazywany ,,obrotówką” oferuje praktycznie każdy bank. Jest to popularny produkt, który umożliwia zdobycie środków, pozwalających na pokrycie bieżących wydatków mających związek z prowadzeniem działalności. Jest to sposób na to, aby firma poprawiła swoją płynność finansową i jednocześnie uchroniła się przed skutkami niewystarczającej ilości gotówki. Natomiast kwota kredytu obrotowego dla firm jest uzależniona od kilku czynników takich jak m.in. potrzeby finansowe firmy, czy jej zdolność kredytowa. Dodatkowo może być on oferowany nie tylko w złotówkach, ale także w walutach obcych.

Dla kogo jest kredyt obrotowy dla firm?

Właściwie kredyt obrotowy dla firm przeznaczony jest dla przedsiębiorców, czyli osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. O uzyskanie tego rodzaju kredytu zwykle starają się średnie i duże firmy, które mogą pochwalić się dużym stażem obecności na rynku i stabilną sytuacją finansową.

Czy każda firma może dostać kredyt obrotowy?

Jeśli chodzi o firmy zmagające się z problemami w zakresie regularnej wypłacalności środków, to niestety mają one nieduże szanse na kredyt obrotowy. Dodatkowo jest to rozwiązanie, z którego często trudno skorzystać młodym przedsiębiorcom, zatem jest to najlepsza opcja głównie dla doświadczonych właścicieli firm. Choć warto podkreślić, że czasem banki mogą udzielić kredytu obrotowego już nawet od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej! Wówczas niezbędne jest ustanowienie przez kredytobiorcę dodatkowych zabezpieczeń spłaty zobowiązania.

Jakie są rodzaje kredytu obrotowego dla firm?

Zanim zdecydujesz się na kredyt obrotowy dla firm, to powinieneś wiedzieć, że możesz go otrzymać w dwóch wariantach. Wyróżnia się:

 • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (tzw. kredyt odnawialny);
 • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym (tzw. kredyt na raty).

Czym dokładnie jest kredyt obrotowy odnawialny w rachunku bieżącym?

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym, czyli kredyt odnawialny ma długi okres kredytowania: 12 miesięcy, lecz istnieje możliwość przedłużenia umowy z bankiem nawet dwukrotnie, więc jest to zobowiązanie, które można otrzymać aż na 36 miesięcy. Aby móc dostać opisywany kredyt obrotowy dla firm, konieczne jest założenie rachunku osobistego w danym banku. Wtedy udostępni ci on limit zadłużenia na koncie, z którego w późniejszym czasie nastąpi jego spłata. Maksymalna wysokość kredytu o charakterze odnawialnym w rachunku bieżącym zależy m.in. od twojej zdolności kredytowej. Decydując się na taki kredyt, nie musisz podawać powodów, dla których pobierasz pieniądze z wyznaczonego limitu.

Na czym polega kredyt obrotowy w rachunku kredytowym?

Co natomiast musisz wiedzieć na temat kredytu obrotowego w rachunku kredytowym? Przede wszystkim to, wybierając go, będziesz musiał podać bankowi powód, dla którego zaciągasz zobowiązanie (np. wynagrodzenia dla pracowników, czy zakup maszyn niezbędnych do pracy), więc nie ma możliwości swobodnego korzystania z kredytu. Środki, które otrzymasz, absolutnie nie mogą być przeznaczone na inny cel, niż ten, o którym poinformujesz instytucję bankową. Jeśli wykorzystasz je do realizacji innych wydatków, to niestety grożą ci kary pieniężne. Dodatkowo uzyskanie kredytu wymaga założenia oddzielnego rachunku i spełnienia wielu formalności.

Na co można przeznaczyć środki z kredytu obrotowego?

Gdy chcesz zdecydować się na kredyt obrotowy dla firm, to na pewno zastanawiasz się, na co możesz wydać środki, które z niego uzyskasz. Wiedz zatem, że możesz je przeznaczyć na bieżące finansowanie działalności gospodarczej. Może to być np.:

 • spłata zaległości;
 • wypłaty dla pracowników;
 • pokrycie niewielkich inwestycji;
 • zakup towarów i usług.

Co istotne, taka forma finansowania rzadko jest oferowana przedsiębiorcom na otwarcie działalności gospodarczej.

Koszty kredytu obrotowego dla firm

Jeśli chcesz uzyskać kredyt obrotowy dla firm, to musisz wiedzieć, że na jego koszt składa się kilka elementów takich jak:

 • oprocentowanie (zwykle oprocentowanie kredytu obrotowego waha się w przedziale 4–8%);
 • marża;
 • prowizja przygotowawcza i za rozpatrzenie wniosku;
 • WIBOR;
 • zabezpieczenie kredytu;
 • inne dodatkowe koszty.

Rzecz jasna końcowy koszt kredytu jest uzależniony od stawek, jakie wyznacza dany bank. Istotną informacją jest to, że klienci często mogą negocjować wysokość niektórych z powyższych elementów.

Czy warto zdecydować się na kredyt obrotowy dla firm?

Nie da się ukryć, że kredyt obrotowy dla firm ma mnóstwo zalet, dlatego też jest to popularny produkt wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu można regulować bieżące zobowiązania firmy, nie obawiając się utraty płynności finansowej. Szczególnie ważne jest też to, że warunki udzielenia i spłaty tego typu kredytu są bardzo elastyczne. Korzystanie z uzyskanych środków jest wygodne, a dodatkowo jest to zobowiązanie z długim okresem kredytowania. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na kredyt obrotowy w rachunku bieżącym firmy, to możesz wielokrotnie spłacać i odnawiać limit kredytowy!

Jak dostać kredyt obrotowy dla firm?

Gdy chcesz ubiegać się o kredyt obrotowy dla firm, to zacznij od wypełnienia formularza kontaktowego na stronie internetowej wybranego banku. Aby otrzymać środki, będziesz musiał złożyć także prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie kredytu. Niezbędne będzie też przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów takich jak m.in. zaświadczenie z CEIDG lub KRS, z ZUSu, a także dokumenty, które będą potwierdzały sytuację finansową firmy. W późniejszym etapie ustala się warunki kredytu poprzez indywidualne negocjacje z bankiem.

Jeśli zdecydowałeś się na kredyt obrotowy dla firm, to wiedz, że obecnie znajdziesz mnóstwo ofert, zatem gdy któraś cię zainteresuje, to wypełnij wniosek (zwykle możesz to zrobić przez internet) i przeprowadź rozmowy z bankiem, dzięki czemu poznasz szczegóły produktu, który wydaje ci się najkorzystniejszy. Nie śpiesz się, porównaj dostępne propozycje i znajdź rozwiązanie najlepiej dostosowane do twojej sytuacji i celów biznesowych działalności.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: