Jak zaksięgować wyposażenie biura? Dowiedz się, jak zrobić to w sposób prawidłowy. Poznaj najważniejsze zasady zakupu wyposażenia firmy. Przekonaj się, jak zaksięgować wydatki na zakup mebli do biura czy też inne wydatki poniesione na rzecz przedsiębiorstwa.
Każda firma, by odpowiednio funkcjonować, potrzebuje stosownego wyposażenia. Zaliczają się do niego biurka, krzesła, komputery, drukarki, czy też rozmaite przybory biurowe. Kupno owego asortymentu to jedno. Należy jednak też pamiętać o rozmaitych formalnościach, których warto przestrzegać przy okazji zaopatrywania się we wszelkie potrzebne przedmioty. Jak zaksięgować wyposażenie biura? Jak spełnić w tym względzie obowiązek podatkowy? Przekonaj się, co jest najważniejsze.
Czym jest wyposażenie biura?
Ta kwestia może wydawać się wręcz banalna. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, jak w zasadzie definiowane jest wyposażenie biura. To pozwoli właściwie rozliczać poszczególne przedmioty. Pozwoli ci też zweryfikować to, jak możesz zaklasyfikować dany zakup. Wedle ogólnej definicji wyposażenie to rzeczowe składniki majątku. Jednak mowa tu tylko o takich, które są w sposób ścisły powiązanie z działalnością danej firmy. Mowa tu o takich składnikach, które nie zostały przy tym zaklasyfikowane jako środki trwałe. Istotna jest kwestia tego, czy dany przedmiot ma charakter jednorazowy, czy też zdecydowałeś się go nabyć w celu wielokrotnego użytku. W tym drugim przypadku należy księgować dany składnik majątku. Jeżeli przewidywany okres używania przedmiotu jest dłuższy niż rok, jest to wyposażenie.
Jak zaksięgować wyposażenie biura? Czym są środki trwałe?
Co ważne, to fakt, że przedmiotów, które stanowią wyposażenie biura, nie można używać w celach prywatnych. Ważna jest także różnica między elementami wyposażenia a środkami trwałymi. Te ostatnie to przedmioty, których wartość przekracza 3500 złotych i które w zamierzeniu mają być użytkowane dłużej niż rok. Jeżeli mowa jest o przedmiocie, który ma być użytkowany krócej lub też takim, którego wartość jest mniejsza niż 3500 złotych, mamy do czynienia z częścią wyposażenia. Co istotne, wyposażenie musi być warte więcej niż półtora tysiąca złotych. Mowa tu o wartości początkowej danego przedmiotu.
Jak zaksięgować wyposażenie biura – czynność nieskomplikowana
W istocie zakup określonych elementów, które wspomogą prace biurowe, nie jest bardzo trudnym zadaniem z punktu widzenia księgowości. Wartość rzeczy, które zostały zakupione, należy umieścić w kolumnie numer 13 w Księdze Przychodów i Rozchodów. Należy umieścić tam wszelkie stosowne informacje, które dotyczą powstałego wydatku. Także te dotyczące wartości netto określonej rzeczy.
Jak zaksięgować wyposażenie biura – Księga Przychodów i Rozchodów a ewidencja wyposażenia
Co ważne, to fakt, że zakup określonego asortymentu musi zostać ujęty w ewidencji wyposażenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na fakturze dotyczącej zakupu określonego sprzętu mogą widnieć także inne informacje. Mowa tu o takich kwestiach jak transport. W takim przypadku ewidencja wyposażenia oraz KPiR mogą się od siebie w pewien sposób różnić. To aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Naturalnie, środki trwałe muszą zostać z kolei zawarte w ewidencji środków trwałych.
Podsumowanie
Jak widzisz, zaksięgowanie określonych przedmiotów, które będą ci pomagać w działalności biznesowej, nie jest zadaniem nadmiernie trudnym. Musisz w tym kontekście pamiętać jedynie o tym, by być skrupulatnym. Nie warto niczego pomijać ani zatajać. Trzymaj się tych prostych zasad, a z pewnością nie będziesz mieć żadnych problemów. Szczegółowe informacje znajdzie w ustawie o rachunkowości. Tam przedsiębiorca i podatnik może znaleźć wszelkie informacje na temat tego, co należy zakwalifikować bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Dowie się też więcej o VAT czy podatku dochodowym oraz o miesiącu oddania stosownych sprawozdań.
- Bootstrapping – czym jest i dlaczego stał się popularny przy startupach?
- Kredyt dla nowych firm – czy trudno go uzyskać?
- Kredyt dla firm – na jaki warto się zdecydować?
- Jakie są źródła finansowania przedsiębiorstw? Poznaj te najpopularniejsze i najskuteczniejsze!
- Jak i gdzie uzyskać dofinansowanie dla nowych firm w 2024 roku? Poznaj możliwe dotacje z Urzędu Pracy i nie tylko