Dofinansowanie dla nowych firm okazuje się bardzo cennym wsparciem dla wielu początkujących przedsiębiorców. Zanim zarejestrujesz biznes, dowiedz się, jakie są opcje dotacji na założenie działalności. Od czego zacząć? Przeczytaj!
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, ale również możliwość sprawdzenia swoich kompetencji i sposób na zwiększenie dochodów. Tym, co zwykle odstrasza początkujących przedsiębiorców, jest brak kapitału niezbędnego do założenia firmy.
Dodatkowy zastrzyk finansowy może jednak dać dofinansowanie dla nowych firm, szczególnie to bezzwrotne. Jakie dofinansowanie dla nowej firmy jest najkorzystniejsze?Sprawdź, jakie formy wsparcia dla nowych firm są dostępne i skorzystaj z nich, aby z przytupem wejść na rynek. Czytaj o nich już teraz!
Jak przygotować się do złożenia wniosku o dofinansowanie dla nowych firm?
Sama możliwość zdobycia środków na rozkręcenie nowej firmy jest kusząca, jednak na wszystko musisz mieć plan. Przedstawiamy kilka etapów, których nie możesz pominąć przed złożeniem odpowiednich wniosków.
Analiza możliwości
Zanim zwrócisz się o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej, zacznij od:
- analizy, jakiej konkurencji możesz spodziewać się w swoim obszarze działania;
- zastanowienia się, czy twój biznes może zyskać klientów;
- określenia profilu planowanej działalności, czyli tego czym dokładnie chcesz się zajmować;
- oceny tego, jakie są możliwości promocji i rozwoju twojej przyszłej firmy;
- zastanowienia się, na co będziesz chciał przeznaczyć środki, gdy uda ci się otrzymać dofinansowanie dla nowych firm.
Biznesplan, czyli twoje pomysły w pigułce
Kiedy zdecydujesz już o profilu swojej działalności, przystąp do stworzenia biznesplanu.
Nie musi być to dokładna tabela z rozpisanymi zyskami i inwestycjami. Na tym etapie konieczne jest określenie, jakiej wysokości dotacja na założenie działalności jest ci niezbędna na start. Stworzenie ramowego biznesplanu pomoże ci oszacować koszty, które na wstępie trzeba będzie ponieść. Ta informacja pozwoli ci określić, o jaki rodzaj dofinansowania dla nowych firm powinieneś się starać.
Dofinansowanie dla nowych firm – rodzaje wsparcia
Rozróżniamy dwa rodzaje wsparcia dla nowych firm:
- zwrotne;
- bezzwrotne.
Jeśli interesuje cię jedynie bezzwrotna forma dofinansowania, musisz przeanalizować swoją dotychczasową historię zatrudnienia. Niektóre placówki oferują bezzwrotne dotacje na rozwój firmy tylko raz. Jeśli byłeś już beneficjentem bezzwrotnej pomocy, możesz przeanalizować propozycje pożyczek dla nowych przedsiębiorców. Znajdziesz je chociażby w ofertach banków.
Bezzwrotne dotacje dla nowych firm z Urzędu Pracy
Czas teraz na omówienie bezzwrotnych form wsparcia dla nowych przedsiębiorstw. Sprawdź, gdzie można uzyskać dotacje i jakie formalności trzeba spełnić.
Gdzie powinieneś się zgłosić?
Najbliższą placówką, gdzie być może uzyskasz dotacje dla nowych firm, będzie twój urząd pracy, czyli odpowiedni dla miejsca zameldowania. Na stronie internetowej urzędu znajdziesz terminy naborów wniosków na dofinansowanie dla nowych firm – zwykle są to 2-3 daty w ciągu roku.
Jakie wymogi musisz spełnić, by otrzymać dofinansowanie dla nowych firm z UP?
Dofinansowanie z Urzędu Pracy to forma walki z bezrobociem. Taka pomoc została uregulowana serią wymogów, które musisz spełnić.
Mogą nieco różnić się w zależności od województwa, jednak zazwyczaj możesz skorzystać z dotacji, gdy:
- masz status osoby bezrobotnej przez – zazwyczaj od minimum 30 dni;
- w okresie ostatnich 12 miesięcy nie prowadziłeś innej działalności gospodarczej;
- nie masz na koncie przestępstwa gospodarczego w ciągu 2 ostatnich lat;
- nie otrzymałeś nigdy wcześniej dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej.
Bezrobotny nie może starać się o uzyskanie dotacji, jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy odmówił przyjęcia zatrudnienia.
Dokumenty, które pomogą ci uzyskać dofinansowanie dla nowych firm
Spełniasz wszystkie określone w regulaminie wymagania? Zapoznaj się z dokumentami, które możesz pobrać ze strony internetowej urzędu. Są to:
- oświadczenie o obecnym stanie zatrudnienia;
- wykaz sprzętu i narzędzi, które chcesz zakupić za otrzymane dofinansowanie wraz ze wskazaniem orientacyjnej kwoty i przeznaczenia;
- formatka do stworzenia biznesplanu.
Wsparcie dla nowych firm z UP i inne wymagania
Pamiętaj, że całość kwoty, która waha się między 4-krotnością a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia, musi zostać rozplanowana. Dokładną wysokość dofinansowania dla nowej firmy znajdziesz w umowie, która również znajduje się na stronie internetowej urzędu. W tej dokumentacji określisz również kod PKD i siedzibę firmy. Dodatkowo mile widziane jest dostarczenie certyfikatów i referencji, które poświadczają twoje kompetencje. Możesz dołączyć również list intencyjny, wystawiony przez innego przedsiębiorcę, który zadeklaruje, że chętnie podejmie współpracę z twoją firmą.
Akceptacja lub odmowa udzielenia dotacji
Gdy skompletujesz już dokumenty i złożysz wniosek w terminie określonym przez twój urząd pracy, specjalna komisja zajmie się jego opiniowaniem. Jeśli odpowiedź będzie negatywna, nie musi to być spowodowane brakiem twoich kompetencji i nadal masz szansę na otrzymanie dofinansowania dla nowych firm. Pula środków w każdym województwie jest ograniczona i możliwe jest finansowanie tylko kilkudziesięciu osób z kilkuset, które starały się o wsparcie. W tej sytuacji możesz odwołać się od decyzji lub poprosić o informację, czy znajdujesz się na liście rezerwowej. Jeśli ktoś nie zdecyduje się na ostateczne podpisanie umowy, wówczas istnieje szansa na zajęcie tego miejsca.
Otrzymałem dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej – co dalej?
Otrzymałeś pozytywną odpowiedź? Czas na następne kroki.
- Najpierw podpiszesz umowę ze swoim urzędem pracy;
- Następnie otrzymasz środki na wskazane w umowie konto bankowe;
- Teraz pora na zarejestrowanie działalności gospodarczej,co możesz zrobić przez internet lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy;
- Ostatni etap to wykorzystanie środków zgodnie z deklaracją, którą przygotowałeś na etapie tworzenia wniosku. Pamiętaj, że każdy zakup musi zostać udokumentowany fakturą VAT i przedstawiony w twoim urzędzie pracy.
Sposoby rozliczenia się z otrzymanej pomocy
Aby ostatecznie rozliczyć się z otrzymanych środków, w terminie 6 i 12 miesięcy od daty założenia działalności gospodarczej musisz przedstawić w UP dwa dokumenty – z ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Poświadczają one, że:
- prowadzisz działalność gospodarczą;
- nie jesteś dłużnikiem żadnej z tych instytucji.
Unijne fundusze dla nowych firm
Oprócz zdobycia opisanego dofinansowania dla nowych firm masz też możliwość uzyskania dotacji unijnych. Najczęściej kwoty są w tym przypadku wyższe – może to być nawet kilkaset tysięcy złotych. Dotyczą one jednak konkretnych obszarów i sektorów działalności. Szczegóły dotyczące możliwości takiego wsparcia dla nowych firm znajdziesz na www.funduszeunijne.gov.pl w zakładce „dotacje unijne”. Zanim zdecydujesz się na zarejestrowanie swojej działalności, warto sprawdzić, czy wybrany przez ciebie sektor jest obecnie dofinansowywany z tego typu budżetu.
Otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej to niezwykła przygoda dla każdego przedsiębiorcy. Jak widzisz, istnieją narzędzia, które pomogą ci wkroczyć na tę ścieżkę. Choć start często nie bywa lekki, dofinansowanie na otwarcie działalności mogą okazać się ułatwieniem w stawianiu pierwszych biznesowych kroków.
- Kredyt dla nowych firm – czy trudno go uzyskać?
- Jakie są źródła finansowania przedsiębiorstw? Poznaj te najpopularniejsze i najskuteczniejsze!
- Kredyt dla firm – na jaki warto się zdecydować?
- Pożyczki dla nowych firm — sprawdź jak z nich skorzystać!
- Pożyczki dla nowych firm — sprawdź jak z nich skorzystać!