Finansowanie

Kredyt inwestycyjny dla firm – czym jest i jakie ma zalety?

W firmowej kasie nie znalazłeś wystarczających oszczędności na rozwijanie działalności? W takiej sytuacji warto rozważyć kredyt inwestycyjny dla firm. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz zrealizować rozmaite inwestycyjne plany. Dowiedz się więcej!

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne inwestowanie w rozwój własnej firmy, aby móc utrzymać się na rynku i być lepszym niż konkurencja. Czasem jednak brakuje na to środków. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być kredyt inwestycyjny dla firm. Przeczytaj, czym dokładnie jest kredyt inwestycyjny dla firm. 

Czym jest kredyt inwestycyjny dla firm?

Kredyt inwestycyjny dla firm to rodzaj kredytu bankowego, który udziela się firmom na finansowanie nowych inwestycji i projektów. Wyróżnia go przede wszystkim duża wysokość dostępnych kwot. Bardzo ważną informacją jest jednak to, że firma może otrzymać tego typu kredyt jedynie wtedy, gdy posiada wkład własny – ten zwykle wynosi od 20 do 30% wartości inwestycji. I choć oczywiście są banki, które mogą pokryć 90–100% wartości inwestycji, to jednak jest ich niewiele. Kredyt inwestycyjny dla firm może być przyznany na różny okres – jedynie na rok lub nawet na 20 lat!

Na co można przeznaczyć kredyt inwestycyjny dla firm?

Kredyt inwestycyjny dla firm umożliwia przedsiębiorcom łatwiejszy rozwój firmy. Pieniądze uzyskane w ten sposób mogą być przeznaczone m.in. na:

  • zakup nieruchomości firmowej;
  • zakup lub budowę powstałych już budynków;
  • zakup środków transportu;
  • wykupienie np. licencji lub praw autorskich.

Należy tutaj podkreślić, że kwota kredytu inwestycyjnego, jaką może uzyskać konkretna firma, jest uzależniona m.in. od tego, jak długo działalność istnieje na rynku. 

Dla kogo kredyt inwestycyjny dla firm?

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, może starać się o kredyt inwestycyjny dla firm. Jest to jednoznaczne, z tym że jest to rozwiązanie zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dużych przedsiębiorstw. Niestety jednak nowe firmy mogą mieć problem z jego otrzymaniem, ponieważ banki często wymagają, aby firma istniała na rynku minimum 6 miesięcy (a czasem nawet więcej). 

Jakie są warunki otrzymania kredytu inwestycyjnego dla firm?

Aby uzyskać kredyt inwestycyjny dla firm, musisz przedstawić dobrze przygotowany biznesplan. Starając się o ten typ kredytu, bardzo ważne jest przekonanie banku, że odpowiednio wykorzystasz uzyskane pieniądze. Poza tym konieczne będzie zaprezentowanie aktualnych przychodów i prognozowanych zysków. Poniżej przedstawiamy ci listę dokumentów, które najczęściej są wymagane:

  • biznesplan;
  • dokumenty finansowe – np. zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów;
  • dokumenty rejestrowe – np. odpis z KRS;
  • inne dokumenty – niektóre banki mogą wymagać np. wyciągu z rachunków firmowych.

Jakie są największe zalety kredytu inwestycyjnego dla firm?

Wśród największych plusów kredytu inwestycyjnego dla firm na pewno trzeba wymienić dużą kwotę pożyczki, którą można dostać. Może on stanowić rewelacyjny zastrzyk gotówki dla firmy, dzięki której przedsiębiorstwo zyska przewagę nad konkurencją i będzie się rozwijało. W przypadku tego rodzaju kredytu bankowego możliwy jest długi okres kredytowania, co natomiast przekłada się na to, że przedsiębiorca może dopasować wysokość rat do możliwości finansowych firmy. 

Dowiedziałeś się już, czym jest kredyt inwestycyjny dla firm i kto może go uzyskać. Jego otrzymanie nie jest wcale trudne, aczkolwiek obecnie na rynku istnieje mnóstwo ofert, dlatego przed ostatecznym wyborem warto skorzystać z pomocy doradcy lub eksperta finansowego, który pomoże wybrać najlepszy produkt, uwzględniając potrzeby twojej firmy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: