Kredyt dla firm to popularny produkt bankowy wśród przedsiębiorców. Są różne rodzaje kredytów dla firm. Czy warto go wziąć podczas prowadzenia własnej działalności? Jakie ma zalety? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!
Podążanie za szybko zmieniającym się rynkiem, a także rozwijanie biznesu wymaga ciągłych inwestycji w firmę. To natomiast wiąże się z koniecznością posiadania sporej kwoty pieniędzy. Gdy jej nie ma, to warto rozważyć kredyt dla firm. To produkt, który umożliwia finansowanie twoich inwestycji i może poprawić kondycję finansową twojej firmy. Przeczytaj, czym dokładnie jest kredyt dla firm.
Czym jest kredyt dla firm?
Kredyt dla firm jest formą finansowania, dzięki której przedsiębiorcy mogą rozkręcić własną działalność gospodarczą. Opisywany produkt bankowy jest przeznaczony dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest ona jednoosobowa, czy dużo większa. Kredyt dla firm pozwala również na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem bieżących działań. Nie da się jednak ukryć, że takie zobowiązanie wobec banku może być pewnym obciążeniem dla firmy. Mimo wszystko, jeśli wiesz, że twój biznes potrzebuje dodatkowej gotówki, to jak najbardziej powinieneś rozważyć kredyt dla firm – to jedna z najbezpieczniejszych opcji.
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby zaciągnąć kredyt dla firm?
Jeśli rozważasz wzięcie kredytu dla firm, to musisz wiedzieć, że aby go otrzymać, powinieneś spełnić kilka istotnych warunków. Jednym z najważniejszych jest to, że zwykle banki wymagają, aby przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą przez przynajmniej 12 miesięcy (ten wymóg nie obowiązuje, jeśli chcesz uzyskać kredyt dla firm na start). Poza tym bardzo ważne jest, abyś:
- miał zdolność kredytową;
- posiadał dobrze przygotowany biznesplan;
- przedstawił dane związane z kondycją finansową działalności.
Choć ubieganie się o kredyt dla firm nie jest prostą procedurą, ponieważ wiąże się z wieloma formalnościami, to jednak dla wielu osób, które prowadzą własny biznes, stanowi jedyną możliwość, aby zdobyć finansowanie. Te natomiast może pomóc wzmocnić pozycję firmy na rynku i zwiększyć zyski.
Kredyty dla firm i ich rodzaje
Banki mogą zaoferować kredyt dla firm w wielu formach. Jeśli nie wiesz, na jaki rodzaj się zdecydować, to nie obawiaj się, bowiem banki zwykle pomagają w doborze właściwego produktu. Poniżej przedstawiamy ci najpopularniejsze rodzaje kredytów dla firm.
Kredyt obrotowy
Kredyt obrotowy to popularny produkt, którego wzięcie pozwala na finansowanie bieżącej działalności firmy. Jeśli brakuje ci pieniędzy na zakup towarów lub materiałów, czy nagle wystąpiły problemy z terminowymi rozliczeniami z twoimi kontrahentami, to jest to najlepszy wybór. Natomiast wysokość kredytu obrotowego w dużej mierze jest uzależniona od ogólnej kondycji finansowej firmy, a oprocentowanie wynosi ok. 5–10%. Przedsiębiorcy często decydują się na taki kredyt dla firm, co wynika z tego, że można go spłacić w ratach lub jednorazowo, łatwo uzyskać środki, a poza tym jego zaciągnięcie nie wymaga przedstawiania dodatkowych dokumentów podczas podpisywania umowy.
Kredyt inwestycyjny
Masz w planach rozpoczęcie nowej inwestycji w swojej firmie? Wybierz zatem kredyt inwestycyjny. Ten produkt nierzadko stanowi jedyną szansę na opłatę nowych inwestycji dla przedsiębiorców. W przypadku takiego produktu banki często nie mają określonej górnej granicy wysokości zobowiązania. Są też takie, które decydują się pokryć 100% wartości zobowiązania. Bardzo ważne jest też to, że ten kredyt dla firm nie wymaga posiadania wkładu własnego, a sam okres kredytowania może być długi – nawet 20 lat! Pieniądze, które uda ci się uzyskać, możesz wydać np. na zakup maszyn i urządzeń potrzebnych do produkcji towarów, zakup środków transportu, czy zakup nieruchomości, które będą własnością firmy.
Kredyt hipoteczny
Gdy natomiast chciałbyś zbudować lub wyremontować nieruchomość związaną z twoją firmą, to najlepszym wyborem może okazać się kredyt hipoteczny dla firm. Choć tego typu kredyty zwykle są droższe i mniej atrakcyjne pod względem finansowym porównując je z kredytami hipotecznymi dla klientów indywidualnych, to jednak gdy chcesz uzyskać dodatkową gotówkę na zakup lokalu użytkowego, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to najlepsze rozwiązanie. Taki kredyt dla firm możesz przeznaczyć m.in. na rozbudowę, odbudowę nieruchomości, czy prace remontowe.
Kredyt w rachunku bieżącym
To kredyt dla firm, dzięki któremu możesz pozyskać dodatkowe środki. Te natomiast zostaną udostępnione bezpośrednio na rachunku bankowym firmy. W dowolnym momencie możesz je wykorzystać. Przedsiębiorcy doceniają to rozwiązanie również za to, że otrzymane pieniądze mogą wydać na dowolnie wybrany cel. Niemniej ważne jest to, że odsetki nalicza się nie od całej kwoty zaciągniętego kredytu, a tylko od wykorzystanych środków. Natomiast to, jaki limit kredytu uda ci się uzyskać, jest uzależnione od wysokości obrotów na rachunku bieżącym, czy zdolności kredytowej firmy.
Kredyt dla firm na start
Banki mogą zaoferować również kredyty dla firm na start. Jest to doskonała propozycja dla firm, które dopiero zaczynają działać na rynku. Jeśli prowadzisz swoją firmę nawet krócej niż 6 miesięcy, to wiedz, że masz szansę na kredyt dla firm na start. Aby go otrzymać, powinieneś złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego m.in. biznesplan firmy, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i US, czy wpis do KRS. Wymagane mogą być również zaświadczenia o możliwych opcjach zabezpieczenia kredytu.
Co jest ważne podczas wyboru kredytu dla firm?
Zanim zdecydujesz się na kredyt dla firm, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii:
- zastanów się, jaki jest twój cel – potrzebna ci pomoc doraźna czy długofalowa?;
- ustal, ile dokładnie potrzebujesz pieniędzy;
- określ swoją zdolność kredytową;
- sprawdź formalności i czas oczekiwania na otrzymanie kredytu;
- zainteresuj się tym, jaki jest rodzaj zabezpieczenia kredytu.
Z powyższego artykułu dowiedziałeś się już, jakie są rodzaje kredytów dla firm. Pamiętaj, aby dać sobie czas na wybór odpowiedniej formy dofinansowania. Sprawdź, jakie są dostępne oferty, porównaj je i w ten sposób wybierz najlepszy kredyt dla firm, dostosowany do aktualnej sytuacji finansowej twojej firmy.
- Kredyt dla firm na start – czy warto się na niego zdecydować?
- Kredyt obrotowy dla firm – co to jest i jakie ma zalety?
- Kredyt hipoteczny dla firm – czym jest i jak można go otrzymać?
- Kredyt inwestycyjny dla firm – czym jest i jakie ma zalety?
- Kredyt dla nowych firm – czy trudno go uzyskać?