Podatki

Ile się czeka na zwrot podatku PIT w 2022 za rok podatkowy 2021? Jak rozliczyć podatek dochodowy z urzędem skarbowym?

4 minut(y) czytania

Pierwszy kwartał to zawsze okres, w którym podatnik musi rozliczyć się z dochodów uzyskanych w ubiegłym roku. Złożenie wniosku o zwrot podatku z PIT jest źródłem wielu problemów. Jak rozliczyć przychód i ile się czeka się na zwrot podatku? Sprawdź!

Złożenie zeznania podatkowego za uzyskane dochody jest obowiązkiem każdego obywatela. Jednak każdy może także ubiegać się o zwrot nadpłaty podatku i otrzymać pieniądze na rachunek bankowy lub w gotówce. Do kiedy należy rozliczyć podatek i w jaki sposób wypełnić deklarację podatkową? Ile się czeka na zwrot podatku? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest podatek dochodowy i zwrot podatku?

Podatek dochodowy jest obowiązkowym świadczeniem obywatela na rzecz państwa. W momencie, gdy w danym roku podatnik zapłaci urzędowi skarbowemu więcej, niż wynika to z jego zobowiązań podatkowych, powinien otrzymać zwrot. Każda osoba, która osiąga dochody w Polsce, musi złożyć deklarację swoich zarobków. Często zdarza się, że kwota odprowadzonego podatku jest wyższa od tej, która powinna być wpłacona. W takiej sytuacji właściwy US zwraca nadwyżkę. W polskim prawie wyróżnia się podatek od osób fizycznych (PIT) oraz podatek od osób prawnych (CIT).

Deklaracje podatkowa PIT za ubiegły rok – kiedy i jak złożyć?

Każdego roku podatnicy muszą złożyć deklarację PIT. Dla fiskusa jest to informacja o wygenerowanych zarobkach w danym roku podatkowym.

 1. Wniosek należy złożyć online lub stacjonarnie.
 2. Dochody należy rozliczać w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
 3. Ministerstwo Finansów przygotowało portal podatkowy, który umożliwia wypełnienie wniosku. Za jego pomocą można też sprawdzić, jakie działania zostały podjęte w sprawie rozliczenia i orientacyjnie określić, ile się czeka na zwrot podatku z powodu wcześniejszej nadpłaty.
Kliknij!
Odliczenie internetu od podatku – komu przysługuje i jak z niej skorzystać w zeznaniu PIT?

Jak uzyskać zwrot podatku w 2022 roku?

Trzeba pamiętać, że otrzymanie środków jest możliwe w określonych przypadkach.

 1. Przede wszystkim, należy nadpłacić kwotę podatku w roku ubiegłym.
 2. Poza tym, trzeba złożyć odpowiedni dokument, który umożliwi otrzymanie pieniędzy.
 3. Warto wiedzieć, że w przypadku nieuregulowania zaliczek na podatek w terminie lub opóźnienia w płatnościach mogą zostać nałożone kary finansowe i odsetki.
 4. Ponadto, wierzytelność z tytułu nadpłaty może zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym.
 5. Nadpłata podatku (zwracana za pośrednictwem Poczty Polskiej) jest pomniejszana o koszty jej zwrotu.
 6. Trzeba zwrócić uwagę, że deklarację PIT 2021 należy złożyć do 30 kwietnia.

Ile czasu czeka się na zwrot nadpłaconego podatku z Urzędu Skarbowego?

Od połowy lutego urząd skarbowy przyjmuje deklaracje podatkowe i rozpoczyna realizowanie wniosków o zwrot nadpłaty. Jak mówi ustawa o podatku, środki powinny zostać zwrócone:

 • do 45 dni od dnia wypełnienia formularza online;
 • 3 miesiące dla deklaracji wypełnianych stacjonarnie.

Czas ten jest liczony od momentu złożenia rozliczenia podatkowego. Wiesz już, ile się czeka na zwrot podatku i masz świadomość, która opcja jest korzystniejsza. Jak widać, szybkie oddanie deklaracji i wykorzystanie nowoczesnych metod pozwoli na otrzymanie zwrotu podatku zdecydowanie wcześniej.

W jaki sposób przychodzi zwrot podatku PIT?

Po wystąpieniu o zwrot trzeba czekać na otrzymanie pieniędzy. W jaki sposób fiskus przekaże ci nadpłacone środki? Skarbówka może to zrobić na dwa sposoby:

 • bezpośrednio na rachunek bankowy, jeśli w formularzu NIP-7, ZAP-3, CEIDG-1 podałeś numer konta bankowego;
 • gotówką za pośrednictwem Poczty Polskiej w postaci przekazu pocztowego (kwota zostanie pomniejszona o opłatę pocztową).

Decyzja o tym, w jaki sposób pieniądze zostaną przekazane, nie jest podejmowana odgórnie. Wszystko zależy od tego, czy przekażesz numer konta, na który ma przyjść zwrot za nadpłatę podatku.

Ile się czeka na zwrot podatku 2021 – kiedy wypełnić wniosek?

Wraz z rozpoczęciem nowego roku rozpoczyna się okres składania wniosków za ten poprzedni. Można je uzupełnić w tradycyjny sposób w siedzibie fiskusa lub elektronicznie za pomocą usługi „Twój e-PIT”. Warto zaznaczyć różnicę w ustalonym czasie na ich składanie i terminie otrzymania nadpłaty. 1 stycznia tego roku otworzył się nabór tradycyjnych (papierowych) deklaracji, a 15 lutego 2022 roku to czas uruchomienia platformy „Twój e-PIT”, która służy elektronicznemu składaniu PIT-ów.

Kliknij!
Podatek od zakupu działki. Jaki podatek trzeba zapłacić? Sprawdź informacje na temat handlu nieruchomościami

Termin zwrotu podatku dochodowego od osób fizycznych

Na pytanie, ile się czeka na zwrot podatku, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zwrot nadpłaty można otrzymać w różnych terminach, w zależności od:

 • formy składania wniosku;
 • czasu jego wypełnienia.
 1. Jeśli oddałeś PIT drogą tradycyjną do 15 lutego bieżącego roku, powinieneś otrzymać pieniądze w terminie do 1 kwietnia.
 2. W przypadku składania PIT-u za pośrednictwem kanału elektronicznego do 30 kwietnia możesz liczyć na zwrot w terminie do 45 dni od złożenia wniosku.
 3. W przypadku tradycyjnego wypełnienia formularza po 15. dniu lutego kwota zwrotu zostanie ci przekazana do 90 dni od wypełnienia wniosku.

Karta Dużej Rodziny – jak ubiegać się o zwrot podatku w terminie przyspieszonym?

Czy wiesz, że można skorzystać z przyspieszonego terminu zwrotu nadpłaty? Niektórzy mogą pilnie potrzebować dodatkowych środków. Jeśli masz Kartę Dużej Rodziny, fiskus powinien dokonać zwrotu nadpłaty podatku w terminie do 30 dni od dnia złożenia deklaracji. Pamiętaj, by zaznaczyć ten fakt w formularzu, jeśli chcesz znacząco skrócić czas oczekiwania na zwrot podatku.

Wysokość zwrotu nadpłaconego podatku ma związek z przychodami w ubiegłym roku i zależy bezpośrednio od zarobków. To, ile się czeka, na zwrot podatku, zależy od kilku czynników. W zależności od momentu złożenia wniosku możesz oczekiwać zwrotu nawet do 90 dni. Nie warto więc czekać na ostatnią chwilę. W niektórych przypadkach nie otrzymasz żadnych środków – dzieje się tak w przypadku, gdy twoje przychody nie przekroczą kwoty wolnej od podatku.

Zobacz też:
Kliknij!
Odliczanie od podatku 2022 – zobacz, jakie ulgi ci przysługują i co możesz odliczyć!
Nasze propozycje
Podatki

Zwrot VAT: jak to działa w logistyce

3 minut(y) czytania
Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki, eksportując oferowane towary oraz usługi do innych krajów. Powszechny staje się także import…
Podatki

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

2 minut(y) czytania
2 maja 2022 roku mija termin składania deklaracji podatkowych. To jeden z najważniejszych obowiązków podatników. Jego niedopełnienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami….
Podatki

Kara za niezłożenie PIT-u – jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku?

2 minut(y) czytania
Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji w wyznaczonym terminie. Za niedopełnienie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Czyn taki zyskuje kwalifikację wykroczenia lub przestępstwa skarbowego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.