Podatki

Ile się czeka na zwrot podatku w 2022 roku? Sprawdź, kiedy dostaniesz swoją nadpłatę PIT?

5 minut(y) czytania

Sprawdź, ile się czeka na zwrot podatku i kiedy możemy spodziewać się nadpłaty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak sprawdzić rozliczenie PIT.

Wiele osób podczas rozliczania PIT z niecierpliwością czeka na informację z programu do rozliczeń lub od kadrowej, czy otrzyma zwrot podatku z fiskusa. Nadpłata nie zawsze bowiem ma miejsce. Z tego tekstu dowiesz się, komu przysługuje i ile się czeka na zwrot podatku.

Zwrot podatku PIT – komu przysługuje nadpłata w 2022 roku?

Zwrot z podatku PIT jest zwrotem nadpłaty zaliczek podatkowych. Zdarza się, że odprowadzane w ciągu roku podatki dochodowe są wyższe od rzeczywiście wymaganych. Suma tych nadwyżek podlega zwrotowi – i to właśnie ten moment, na który czeka wielu podatników. Sama nazwa PIT odnosi się właśnie do tego podatku – ang. Personal Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Dlaczego dochodzi do opłacania zbyt wysokich zaliczek na podatek dochodowy? Możliwości są trzy.

Zwrot podatku ze względu na założenie błędnego progu podatkowego

Pierwszy próg dotyczy osób fizycznych, których roczne dochody nie przekraczają 85 528 zł. Wynosi on 17%. Drugi próg podatkowy liczony jest po przekroczeniu tej kwoty (85 528 zł), a jego wysokość to 32%.  

Kliknij!
Podatek od wygranej w lotto – sprawdź, ile zapłacisz fiskusowi jako zwycięzca

Co istotne, drugi próg dotyczy wyłącznie tej części dochodu, która była wyższa niż 85 528 zł. Jeżeli więc osoba zarobiła w 2020 roku 123 328 złotych, to od kwoty 85 528 zł powinna odprowadzać podatek w wysokości 17%, a dopiero od 85 529 do 123 328 (czyli za 37 799 zł) wejdzie na drugi próg podatkowy w wysokości 32%.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca będzie odprowadzać podatek z drugiego progu podatkowego dla osoby, która go nie osiągnie. Wówczas przysługuje jej zwrot z podatku całej nadpłaty.

Zwrot nadpłaconego podatku ze względu na zwiększone koszty uzyskania przychodu

Podwyższone koszty uzyskania przychodu związane są z ponoszeniem przez pracownika lub zleceniobiorcę wydatków dotyczących dojazdów do pracy. Ma to miejsce w sytuacji, gdy zakład pracy mieści się w innej miejscowości niż ta, w której zamieszkuje zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło – a przedsiębiorca nie wypłaca dodatku za rozłąkę. Zwiększone koszty uzyskania przychodu dotyczą także umów obejmujących wykonywanie działalności artystycznej, literackiej, naukowej oraz publicystycznej (na poziomie 20%) oraz pracy twórczej lub praw autorskich (na poziomie 50%).

Zwrot podatku ze względu na ulgi podatkowe – ile zwrotu podatku?

Trzecią sytuacją, która może upoważniać do otrzymania zwrotu podatku z PIT, są przysługujące ulgi. Mogą to być:

 • ulga na Internet – przysługująca osobom, które niedawno podłączyły się do sieci: za dwa pierwsze lata płacenia rachunków, umożliwia odliczenia wszystkich wydatków na internet, a więc zarówno ten domowy, jak i mobilny; do kwoty 760 zł;
 • ulga na dzieci – rodzic ma możliwość odliczenia od podatku 1 112,04 zł za pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł za trzecie dziecko oraz 2700 zł za każde kolejne;
 • ulga rehabilitacyjna – umożliwiająca odliczenie kosztów leczenia oraz rehabilitacji, w tym przeznaczonych na zakup niezbędnego sprzętu oraz wyposażenia, co istotne, maksymalna kwota podlegają odliczeniu to 2280 zł;
 • ulga abolicyjna – dotyczy osób, które w roku podatkowym pracowały za granicą, w kraju, z którym Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą proporcjonalnego odliczenia; 
 • ulga termomodernizacyjna – umożliwia odliczenie kosztów inwestycji termomodernizacyjnej, a więc związanych z nią maszyn, usług i materiałów, co istotne, inwestycja ta musi być ukończona w ciągu 3 lat. Ulga obejmuje koszty do 53000 zł.
Kliknij!
Podatek cukrowy – czy obejmuje tylko słodzone napoje? Wszystko, co musisz wiedzieć!

A ile czeka się na zwrot podatku? Spieszymy z odpowiedzią!

Jak długo czeka się na zwrot podatku?

W przypadku nadpłaty podatku dochodowego Urząd Skarbowy jest zobowiązany do jego zwrotu w terminach:

 • do 45 dni od daty złożenia deklaracji – w przypadku rozliczeń dokonanych i przesłanych przez internet w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku;
 • do 1 kwietnia 2021 – w przypadku rozliczeń tradycyjnych dostarczonych bezpośrednio do Urzędu Skarbowego – przed 15 lutego 2021 roku;
 • do 3 miesięcy od daty złożenia deklaracji – w przypadku rozliczeń papierowych; dostarczonych bezpośrednio do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku;
 • do 31 lipca 2021 – w sytuacji, w której podatnik w ogóle nie złożył deklaracji.

Powyższe terminy wskazują, maksymalnie ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku – zależnie od formy dostarczenia deklaracji. Pieniądze możesz otrzymać jednak znacznie szybciej. Zdarza się, że nadpłaty wracają do podatników nawet w ciągu kilku dni.

Biorąc pod uwagę powyższe terminy, można szybko zauważyć, że odpowiedź na pytanie, kiedy dostanę zwrot podatku, jest dużej mierze uzależnione od daty złożenia deklaracji. Ujmując najprościej, im szybciej zostanie ona dostarczona do urzędu lub przesłana elektronicznie, tym szybciej podatnik otrzyma zwrot.

Termin zwrotu podatku na konto

Terminy realizacji przelewu przez Urząd Skarbowy są takie, jak wskazane w poprzednich akapitach. Warto mieć jednak na uwadze, że czas oczekiwania na otrzymanie zwrotu podatku na konto jest uzależniony także od czasu księgowania przelewu. Zwykle trwa to jednak od kilku dni do maksymalnie drugiego dnia roboczego. Z kolei, jeśli podatnik ma konto w tym samym banku co jego Urząd Skarbowy, to zwrot podatku może otrzymać nawet kilka sekund po jego wykonaniu.

Kliknij!
Podatek katastralny – czym jest? Czy funkcjonuje w Polsce? Przekonaj się!

Zwrot podatku – do kiedy przekazem pocztowym?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku chęci otrzymania pieniędzy do ręki. Pieniężny przekaz pocztowy może być realizowany, jak wskazuje sama Poczta Polska, nawet do 4 dni od daty jego nadania. Warto przypomnieć, że to sam podatnik podejmuje decyzję dotyczącą formy otrzymania zwrotu należnego podatku. Jeżeli posiada więc konto w banku, to może przyspieszyć cały proces o średnio 3 dni.

Zwrot podatku – ile trzeba czekać?

Jeżeli podatnik czeka na swój zwrot już stosunkowo długi czas, to ma możliwość zweryfikowania etapu jego realizacji. Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić, kiedy dostaniesz zwrot podatku, to masz takie oto możliwości:

 • e-Urząd Skarbowy – od 2020 roku podatnik ma możliwość zweryfikowania etapu zwrotu nadpłaty w usłudze e-PIT. Dzięki platformie zostanie poinformowany o tym, że deklaracja dotarła do fiskusa, trafiła do rozliczenia i nadpłata została przekazana na nr konta bankowego lub przekazem pocztowym;
 • kontaktując się bezpośrednio z Urzędem Skarbowym – jeżeli podatnik nie ma możliwości skorzystania z internetu, to może zweryfikować etap zwrotu nadpłaty podatku, dzwoniąc do Urzędu lub pojawiając się w nim osobiście. Urzędnik udzieli odpowiedniej informacji.

Kiedy nie dostaniesz zwrotu nadpłaty podatku?

Poza oczywistymi sytuacjami, czyli takimi, w których podatnikowi nie przysługuje zwrot podatku, nadpłaty możesz nie otrzymać wtedy, gdy jej kwota jest zbyt niska. Zwrotu nie dostaną więc osoby, których nadpłata była niższa lub równa 8,70 zł. Należy jednak pamiętać, że ta wartość nie przepada. Zostanie przekazana za przyszłe ewentualne zaległości podatkowe. Może się bowiem zdarzyć, że podatnik ani nie zapłacił zbyt wysokiego podatku, ani odpowiedniego – ale za niski (bo np. rozliczany był według progu podatkowego 17%, a powinien – według drugiego).

Kliknij!
Zwrot VAT: jak to działa w logistyce

Podsumowując, to, jak długo czeka się na zwrot podatku, uzależnione jest od kilku czynników. W największej mierze na termin wpływa jednak forma i czas złożenia deklaracji. Bez wątpienia najwygodniejszą, zapewniającą najszybsze uzyskanie zwrotu jest droga elektroniczna. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku osoba, która złoży deklarację online, otrzyma pieniądze przed podatnikiem, który rozliczy się tradycyjnie. Wskazane terminy są bowiem terminami maksymalnymi i może dojść do sytuacji, w której ty rozliczysz się w darmowym programie internetowym, a twoi rodzice za pomocą formularza papierowego – i oni otrzymają pieniądze pierwsi. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Podatki

Zwrot VAT: jak to działa w logistyce

3 minut(y) czytania
Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki, eksportując oferowane towary oraz usługi do innych krajów. Powszechny staje się także import…
Podatki

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

2 minut(y) czytania
2 maja 2022 roku mija termin składania deklaracji podatkowych. To jeden z najważniejszych obowiązków podatników. Jego niedopełnienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami….
Podatki

Kara za niezłożenie PIT-u – jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku?

2 minut(y) czytania
Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji w wyznaczonym terminie. Za niedopełnienie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Czyn taki zyskuje kwalifikację wykroczenia lub przestępstwa skarbowego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.