Co warto wiedzieć:
- Faktura zaliczkowa odnosi się do części lub całości należności wpłaconej przez nabywcę na poczet przyszłej dostawy towarów bądź świadczenia usług.
- Faktury zaliczkowe mogą wystawiać jedynie czynni płatnicy podatku VAT.
- Faktura zaliczkowa nie jest ujmowana w KPiR (nie stanowi ani dochodu, ani przychodu), nie wymaga też rozliczenia podatku dochodowego.
Faktura zaliczkowa – jaki to dokument?
Faktura zaliczkowa to potwierdzenie całości lub części zapłaty dokonanej przez nabywcę towarów bądź usług. Gdy zamówienie zostanie zrealizowane, zaliczka rozliczana jest w cenie towaru bądź usługi. Jeśli nabywca dokonał jedynie części zapłaty, do zamknięcia transakcji konieczne jest wystawienie faktury końcowej.
Obowiązek podatkowy w odniesieniu do zaliczki powstaje w momencie otrzymania całości lub części zapłaty (art. 19a ust. 8 Ustawy o podatku od towarów i usług). Faktury zaliczkowe należy wystawiać nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy otrzymano część lub całość zapłaty od nabywcy towaru bądź usługi.
Jakie informacje zawiera faktura zaliczkowa?
Zaliczki wpłacone na poczet dostawy towarów bądź świadczenia usług należy każdorazowo udokumentować fakturą zaliczkową. Taki dokument księgowy zawiera elementy wymienione w Ustawie o VAT (art. 106f). Są to między innymi:
- data wystawienia;
- numer kolejny;
- imię i nazwisko lub nazwa oraz adres podatnika i nabywcy;
- numer identyfikacji podatkowej;
- data dokonania lub zakończenia dostawy towarów bądź świadczenia usług albo data otrzymania zapłaty;
- otrzymana kwota zapłaty;
- kwota podatku;
- dane dotyczące zamówienia (nazwa towaru lub rodzaj usługi, cena jednostkowa netto, ilość towarów bądź usług, stawki podatku itp.).
Kiedy sprzedawca powinien opodatkować zaliczkę?
Faktura zaliczkowa wystawiona na poczet zapłaty całości lub części kwoty zamówienia oznacza konieczność rozliczenia podatku VAT. Sprzedawca, który otrzymał zaliczkę, jest zobowiązany do jej opodatkowania podatkiem VAT w miesiącu otrzymania środków. Dotyczy to także takich czynności jak: import i eksport towarów bądź usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, usługi objęte odwrotnym obciążeniem.
Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek wystawiania faktur zaliczkowych dotyczy jedynie czynnych podatników VAT. Podatnicy zwolnieni z VAT mogą rozliczać transakcje (sprzedaż towarów, świadczenie usług) dopiero po zrealizowaniu przedmiotu umowy, wykorzystując w tym celu zwykłe faktury bez VAT.
Faktura zaliczkowa a VAT – co warto wiedzieć?
Faktury zaliczkowe to dokumenty wystawiane przez czynnych podatników VAT, którzy w ramach transakcji otrzymali od nabywcy zaliczki na poczet dostarczanych towarów bądź świadczonych usług. Obowiązek podatkowy na gruncie podatku VAT powstaje w chwili otrzymania zaliczki. Przyjęcie zaliczki nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wystawianie faktury zaliczkowej odbywa się na zasadach ujętych w Ustawie o VAT (art. 106f) – dotyczy to zarówno elementów dokumentu, jak i terminu jego wystawienia. Jeśli nabywca zrezygnuje z zakupu towaru czy usługi, sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą. Ujęta w ewidencji VAT zaliczka powinna zostać z niej wycofana poprzez dokument potwierdzający wycofanie wpłaconej zaliczki.Kiedy powinna zostać wystawiona faktura zaliczkowa?Termin wskazany w Ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (art. 106i ust. 2) to maksymalnie 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprzedawca otrzymał od nabywcy całość lub część zapłaty (zaliczka). Warto przy tym pamiętać, że podatnik ma jednocześnie obowiązek wystawienia faktury na poczet zaliczki jeszcze przed realizacją przedmiotu transakcji.
- Faktura sprzedaży – krótki poradnik dla początkujących
- Faktura końcowa – czym jest i jak ją rozliczyć?
- Faktura VAT – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Faktura na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej
- Faktura elektroniczna – krótkie kompendium wiedzy