Faktura ryczałtowa w pigułce:
- Faktura ryczałtowa jest dokumentem, który wystawiają osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem.
- Faktura ryczałtowa jako dokument potwierdzający sprzedaż towarów i usług zawiera informacje wymagane dla zwykłej faktury VAT.
- W zależności od statusu stron transakcji faktura ryczałtowa to faktura z VAT, faktura bez VAT lub rachunek.
Jaka faktura dla ryczałtowca?
Faktura ryczałtowa to dokument, który stanowi potwierdzenie transakcji związanej ze sprzedażą towarów bądź usług, gdy podatnikiem jest osoba na ryczałcie. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawiania dokumentów księgowych niezależnie od wybranej formy opodatkowania – każda sprzedaż towarów i świadczenie usług powinno zostać udokumentowane. Zasady dotyczące wystawiania faktur na ryczałcie nie różnią się od ogólnie przyjętych zasad wystawiania faktur przez przedsiębiorców.
Elementy, jakie powinny znaleźć się na fakturze ryczałtowej to podstawowe informacje wymagane dla zwykłej faktury VAT. Jest to między innymi data wystawienia dokumentu, kwota należności ogółem, cena jednostkowa netto, miara i ilość towarów bądź zakres usług czy dane identyfikacyjne sprzedawcy i nabywcy (Ustawa o VAT art. 106e ust. 1). Wyjątek stanowi faktura bez VAT – w takim dokumencie należy pominąć numer identyfikacyjny nabywcy, stawki podatku oraz kwotę podatku od całej wartości sprzedaży netto.
Faktura ryczałtowa z VAT, faktura bez VAT czy rachunek?
Rodzaj faktury ryczałtowej, jaka powinna zostać wystawiona w odniesieniu do danej transakcji, zależy od tego, czy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i kim jest druga strona umowy. Faktura ryczałtowa z VAT to obowiązek podatnika, który dokonuje sprzedaży towarów bądź świadczy usługi na rzecz innego podatnika VAT. Jeśli podatnik nie jest czynnym płatnikiem VAT, wymagana jest faktura ryczałtowa bez VAT. Z kolei transakcje przeprowadzane pomiędzy podatnikiem a nabywcą, który nie jest płatnikiem VAT, potwierdza sporządzony rachunek.
Warto pamiętać, że w przypadku, gdy stronami transakcji są podatnik oraz osoba prywatna, sprzedawca nie ma obowiązku wystawienia dokumentu księgowego. Na podstawie Ustawy o VAT (art. 106b ust. 3) jest do tego zobowiązany na żądanie klienta.
Faktura RR – kto ją wystawia?
Przedsiębiorca, który wybrał ryczałt jako formę opodatkowania prowadzonej działalności, w niektórych sytuacjach jest zobowiązany do wystawienia dokumentu, jakim jest faktura RR. Jeśli firma przeprowadza transakcję, której stroną jest rolnik ryczałtowy, na przykład zakup produktów rolnych, przedsiębiorca powinien wystawić fakturę RR. Obowiązek sporządzenia stosownego dokumentu na mocy Ustawy o podatku od towarów i usług spoczywa na nabywcy, który jest czynnym podatnikiem VAT, a nie na rolniku (sprzedawcy).
Faktura RR stanowi potwierdzenie zakupu produktów rolnych bądź świadczenia wybranych usług. Wystawiana jest w dwóch egzemplarzach.
Faktura ryczałtowa, czyli jak wystawić dokument, który potwierdzi przeprowadzoną transakcję
Faktury na ryczałcie są dokumentami, które potwierdzają przeprowadzenie transakcji, w której stroną umowy może być podatnik VAT, osoba niebędąca płatnikiem podatku VAT lub osoba prywatna. Status sprzedawcy i nabywcy decyduje o tym, jaka faktura ryczałtowa powinna zostać wystawiona. W przypadku świadczenia usług na rzecz osób prywatnych jest to rachunek.
Faktury ryczałtowe nie różnią się niczym od standardowych faktur wystawianych przez podatników. Może być to faktura z VAT lub faktura bez VAT. Ta pierwsza zawiera wszystkie wymagane ustawowo elementy. Druga wystawiana jest bez informacji powiązanych z kwestiami podatkowymi takich jak stawka podatku czy NIP nabywcy. Jeśli podatnik korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, faktura ryczałtowa powinna uwzględniać wyjaśnienie, na jakiej podstawie został z niego zwolniony (przepis ustawy, dyrektywy lub inna podstawa prawna).
- Faktura sprzedaży – krótki poradnik dla początkujących
- Faktura VAT – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć
- Faktura elektroniczna – krótkie kompendium wiedzy
- Faktura RR wystawiana przez nabywcę płodów rolnych – co powinieneś o niej wiedzieć?
- Faktura na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej