Finanse

Czym jest limit faktoringowy?

3 minut(y) czytania

Zachowanie płynności finansowej w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw nie zawsze jest możliwe. Coraz więcej firm decyduje się na pomoc firmy faktoringowej, która stanowi alternatywę dla kredytu bankowego. Usługa faktoringu – w przeciwieństwie do kredytu – nie wpływa na zaniżenie bilansu przedsiębiorstwa i wskaźniki finansowe. Podczas wyboru faktora warto zwrócić uwagę na wysokość limitu faktoringowego. Jeśli zostanie on źle dobrany – nie przyniesie przedsiębiorcy maksymalnych korzyści. Czym jest ów limit faktoringowy?

Czym jest faktoring i jak działa?

Faktoring polega na wykupie przez faktora należności – faktur – które zostały wystawione przez faktoranta z odroczonym terminem spłaty. W związku z tym faktor – bank lub firma faktoringowa – przyznaje faktorantowi, jako klientowi – określony limit faktoringowy. Wypłaca mu zaliczkę za faktury, które wystawił, z zaznaczeniem wspomnianego wcześniej limitu faktoringowego. W tym momencie faktorant otrzymuje na swoje konto pieniądze i nie musi oczekiwać na spłatę należności od kontrahentów, aż do terminu, w którym powinni je oni uiścić.

Czym jest limit faktoringowy?

W momencie, kiedy przedsiębiorca podpisuje umowę z faktorem, otrzymuje limit faktoringowy, który określa wartość maksymalną należności spłacaną przez faktora. Limit ten jest odnawialny, co oznacza, iż zwrot należności wpływa na obniżenie limitu do wykorzystania – powoduje wzrost kwoty finansowania.

Limity faktoringowe – rodzaje

Istnieją dwa rodzaje limitów, obowiązujących w umowach z firmami faktoringowymi:

 • limit globalny, czyli maksymalna wysokość kwoty, którą usługobiorca otrzymuje w ramach finansowania. Limit ten nie określa liczby faktur i odbiorców, których może finansować,
 • sublimit, inaczej – limit kontrahenta – to wartość kwoty maksymalnej, która wypłacana jest w ramach opłacania faktur danego kontrahenta. 
Kliknij!
Odwrócona hipoteka – plusy i minusy kredytu hipotecznego

Limit faktoringowy jest ważniejszy od limitów kontrahentów. Jeśli więc limit globalny, przyznany faktorantowi, wynosi 200 tys. zł. a ponadto wysokość limitu kontrahenta na kilku odbiorców wynosi po 100 tys. zł. – może on otrzymać finansowanie maksymalne równe 200 tys. zł.

Wysokość limitu faktoringowego – od czego zależy?

Wysokość limitu faktoringowego ustalana jest przez faktora, po dokonaniu analizy finansowej faktoranta. Może wziąć pod uwagę wskaźniki takie jak:

 • raporty handlowe,
 • kondycja finansowa,
 • powiązania kapitałowe i osobowe z innymi podmiotami,
 • określenie terminów płatności,
 • doświadczenia z firmami faktoringowymi,
 • informacje z BIG oraz innych baz zewnętrznych.

Firmy faktoringowe dobierają metodę weryfikacji również w zależności od tego, czy klient prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, czy spółka prawa cywilnego.

Zmiana limitów faktoringowych

Choć limity faktoringowe są uwzględniane w umowach – nie są niezmienne przez cały okres jej trwania. Przedsiębiorca ma bowiem prawo do negocjowania warunków – zarówno limitu globalnego, jak również sublimitów. Podwyższenie limitu możliwe jest m.in. dzięki zachowaniu terminowego opłacania faktur, czy też wzrost obrotów z konkretnym odbiorcą. Aby móc zmienić jego wysokość – wystarczy skontaktować się z firmą faktoringową i zapytać o możliwość zwiększenia lub zmniejszenia limitu.

Nieodpowiednio dobrany limit – konsekwencje

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na podjęcie współpracy z daną firmą faktoringową – warto, aby sprawdził maksymalną wysokość limitu, oferowaną przez faktora. Najczęściej jego wysokość oscyluje w granicach 50-300 tys. zł., jednak na rynku znaleźć można usługodawców, zapewniających wyższe limity.

Dlaczego kwestia ta jest tak istotna? Ponieważ zbyt wysoki limit może wiązać się z dodatkowymi kosztami, a zbyt niski – nie pokryje zapotrzebowania finansowego. Po jego przekroczeniu przedsiębiorstwo nie otrzyma już kolejnych zaliczek za wystawione faktury. W żadnym z obu przypadków usługobiorca nie wykorzysta możliwości, które uzyskałby w momencie odpowiedniego doboru limitu faktoringowego.

Kliknij!
Jakie rodzaje pożyczek są dostępne na polskim rynku?

Limit faktoringowy – korzyści

Limit faktoringowy niesie za sobą kilka istotnych korzyści, takich jak:

 • opłacenie rat, leasingów, podatków, wynagrodzeń dla pracowników i innych bieżących należności – dzięki uwolnieniu środków finansowych z faktur,
 • możliwość realizacji kolejnych zleceń, m.in. zakup półproduktów, materiałów, zwiększenie zasobów ludzkich,
 • wydłużenie terminów płatności dla kontrahentów, co wpływa na uzyskanie przewagi w stosunku do konkurencji.

Faktoring pomaga ustabilizować kwestie finansową w przedsiębiorstwach. Pozwala obracać środkami bez konieczności natychmiastowego uregulowania płatności. Przy wyborze faktora dobrze jest zwrócić uwagę na wysokość limitu, który może przynieść firmie dużo wymiernych korzyści.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Finanse

Darmowe pożyczki w sieci! Sprawdź

2 minut(y) czytania
Pożyczkodawcy na ogół zasypują swoich Klientów szeregiem zobowiązań, z których sporą część stanowią te o charakterze finansowym. Choć pożyczki online mogą dać…
Finanse

Jakie rodzaje pożyczek są dostępne na polskim rynku?

4 minut(y) czytania
Termin „pożyczka” kojarzy się zazwyczaj z bankiem lub firmą pożyczkową. Tymczasem możliwości uzyskania zastrzyku pieniędzy w razie pilnej potrzeby jest znacznie więcej….
Finanse

Kończy się ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC

2 minut(y) czytania
To odwieczny dylemat każdego właściciela pojazdu – jakie ubezpieczenie wybrać? Są różne szkoły – jedni uważają, że ubezpieczenie auta lub jednośladu powinno…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.