Urlopy

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Sprawdź, jak dostać wolne

4 minut(y) czytania
Ocena

Istnieje kilka określonych w prawie sytuacji, w których możesz otrzymać urlop okolicznościowy. Śmierć teścia to jedna z nich. Zobacz, jakie dokładnie zasady obowiązują w tej sprawie i co trzeba przygotować, aby otrzymać dni wolne.

Według prawa pracy pracownik może liczyć na wolne z tytułu rozmaitych sytuacji związanych z życiem osobistym. Mogą to być narodziny dziecka, ślub albo śmierć kogoś bliskiego. Wszystkie te kwestie regulowane są przez kodeks pracy lub, w niektórych przypadkach, przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1996 roku. Dotyczyło ono usprawiedliwiania nieobecności w pracy, a także udzielania zwolnień przez pracodawcę.

Czy na śmierć teścia przysługuje urlop okolicznościowy? Sytuacja ta gwarantuje ci prawo do dni urlopowych. Tak wynika ze wskazanego wyżej rozporządzenia. Nie ma znaczenia, że nie jest to twój rodzic lub współmałżonek. Przekonaj się, ile przysługuje urlopu okolicznościowego na śmierć teścia. Dowiedz się, jakie formalności należy spełnić, by móc skorzystać z owych dni wolnych.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Co musisz wykazać?

Jeżeli ubiegasz się o urlop okolicznościowy na śmierć teścia, twoim obowiązkiem jest wykazanie przed szefem, że owa śmierć ma jasny związek z potrzebą urlopu. Przykładowo – musisz pomóc współmałżonkowi w organizacji pogrzebu i załatwieniu rozmaitych formalności.

Kliknij!
Urlop okolicznościowy – ślub to jedna z możliwych opcji

Twój szef odmawia ci prawa do urlopu okolicznościowego? Śmierć teścia jest jedną z tych sytuacji, w których nie może tego zrobić. Twoje prawo do urlopu w tym przypadku jest jednoznacznie określone we wspomnianym rozporządzeniu ministerialnym z 1996 roku. W razie problemów możesz powołać się na ten akt prawny.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Kiedy można wykorzystać?

Jak wynika z powyższego, otrzymane dni urlopowe możesz wykorzystać na załatwianie różnych spraw związanych z pochówkiem. Co oczywiste, urlop okolicznościowy na śmierć teścia możesz wykorzystać jedynie w okresie zaistnienia tego zdarzenia. Może on posłużyć do zajęcia się formalnościami. Możemy do nich zaliczyć takie czynności jak:

  • organizacja pogrzebu (formalności w domu pogrzebowym, stypa itp.);
  • formalności związane z uzyskaniem aktu zgonu;
  • uzyskanie zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
  •  inne kwestie ubezpieczeniowe;
  • sprawy spadkowe;
  • inne sprawy urzędowe.

Kwestie, kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na śmierć teścia, określają bezpośrednio przepisy.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Kiedy można wykorzystać?

Warto pamiętać, że tylko w przypadku zatrudnienia na umowie o pracę można wykorzystać ten urlop okolicznościowy. Śmierć teścia nie sprawia, że praca na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło da ci prawnie uwarunkowaną szansę na urlop. Jeżeli jesteś zatrudniony na tych zasadach, pozostaje ci liczyć na dobrą wolę twojego pracodawcy.

Zastanawiasz się też pewnie, jak wygląda kwestia twojej pensji przy tym urlopie okolicznościowym. Śmierć teścia daje ci prawo do płatnych dni wolnych. Kwestia ta jest regulowana przez stosowne zapisy prawne.

Ile dni urlopu okolicznościowego na śmierć teścia dostaniesz?

Ile urlopu okolicznościowego na śmierć teścia ci przysługuje? Tę kwestię reguluje wymienione już rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1996 roku. Liczba dni wolnych, z których może skorzystać pracownik, została określona w drugim rozdziale rozporządzenia.

Kliknij!
Urlop – opieka nad dzieckiem. Ile wolnego ci przysługuje? Sprawdź!

Niestety, liczba ta nie jest duża. Ile dni urlopu okolicznościowego na śmierć teścia możesz otrzymać? Tylko jeden. Nie ma przy tym znaczenia twoja konkretna sytuacja. Prawo gwarantuje ci jeden dzień urlopowy. Jeżeli potrzebujesz więcej wolnego, musisz udać się do swojego pracodawcy, dogadać się z nim i liczyć na wyrozumiałość.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Jakie dokumenty należy przedstawić?

Warto też pamiętać, że aby otrzymać urlop, trzeba przedłożyć pracodawcy stosowne dokumenty. Musisz przedstawić szefowi wniosek o urlop okolicznościowy. Śmierć teścia nie sprawia więc, że wolne przysługuje ci z automatu.

We wniosku, który musisz przedłożyć szefowi, należy zawrzeć informacje odnośnie do tego, na co przeznaczysz dzień urlopowy. Musisz dać znać, czy zamierzasz go poświęcić na pogrzeb lub załatwienie ważnych formalności związanych z pochówkiem. Musisz także wskazać datę dnia urlopowego.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Jakie dokumenty możesz wykorzystać?

Aby potwierdzić swoje prawo do wolnego, możesz przedstawić na przykład odpis aktu zgonu. Jeżeli twój pracodawca wymaga potwierdzenia, że istotnie urlop przeznaczysz na sprawy formalne, możesz przedłożyć także dowód na to, że faktycznie właśnie nimi się zajmowałeś w owym czasie. Co zalicza się do takich dowodów? Może być to na przykład rachunek z zakładu pogrzebowego.

Pamiętaj – jeżeli nie będziesz w stanie udowodnić przed pracodawcą, że poświęcasz urlop na działania związane ze śmiercią teścia, będzie on mógł ci odmówić prawa do dnia wolnego. W takim przypadku będziesz zmuszony do wzięcia zwykłego urlopu wypoczynkowego. Oczywiście, może się również zdarzyć, że twój pracodawca nie będzie tak rygorystyczny i nie będzie oczekiwał formalnego potwierdzenia wszystkich czynności.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Kiedy przepada?

Pracownik w ciągu roku może wykorzystać od jednego do dwóch dni tak zwanych urlopów okolicznościowych. Jeżeli tego nie zrobi, dni te przepadają bezpowrotnie. Jako że przysługują one w wyniku zaistnienia zdarzeń losowych, nie podlegają kumulacji na przestrzeni lat. Dotyczą konkretnego wydarzenia i jako takie nie „odkładają się” w czasie.

Kliknij!
Urlop wychowawczy – jaka jest jego definicja, ile trwa i wszystkie inne najważniejsze informacje na jego temat

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia a rozwód

A co w sytuacji, gdy twój teść umarł już po tym, jak wziąłeś rozwód? W takiej sytuacji dalej przysługuje ci urlop okolicznościowy na śmierć teścia. Ślub zawarty z twoją żoną lub mężem sprawił, że między tobą a teściami zaistniało powinowactwo. Nie ustało ono mimo rozwodu. Kwestię tę jasno określają zapisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Tym samym, wszelkie przepisy dotyczące urlopu pozostają niezmienne.

Urlop okolicznościowy – śmierć teścia. Podsumowanie

Choć długość wolnego w tym przypadku jest minimalna, urlop przysługuje ci z mocy prawa. Warto pamiętać o swoich prawach w sytuacji wystąpienia takiego zdarzenia losowego. Jeżeli twój szef nie będzie chciał ci dać wolnego, już wiesz, jakimi argumentami go przekonać.

Zobacz też:
Maciej Woźniak
68 Artykuł(y)

o autorze
Publicysta specjalizujący się w szeroko pojętej tematyce gospodarczej i zagadnieniach z zakresu prawa pracy. Specjalistyczną wiedzę i praktyczne doświadczenie zdobył, współpracując z firmami z branży przemysłowej i finansowej. Ponadto doktor literaturoznawstwa zajmujący się polską literaturą najnowszą, autor recenzji oraz szkiców literackich i filmowych.
Artykuły
Nasze propozycje
Urlopy

Urlopy 2022. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Co mówi Kodeks Pracy na ten temat? Jak sprawdzić wymiar urlopu 2022?

4 minut(y) czytania
Ocena W Polsce przepisy dotyczące urlopów zmieniają się bardzo szybko. Potrzebujesz zaplanować dzień urlopu? Wcześniej sprawdź, jak regulowane są urlopy 2022 przez…
Urlopy

Kalendarz – dni wolne 2022. Ile dni wolnych przysługuje pracownikowi? Kiedy wziąć urlop?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, jaki jest kalendarz dni wolnych 2022? To ważne w kwestii planowania urlopu i wykorzystania czasu wolnego od pracy. Jeśli…
Urlopy

Świadczenie urlopowe 2022 – zobacz, czym jest ZFŚS i sprawdź wysokość świadczenia urlopowego!

4 minut(y) czytania
Ocena Jak funkcjonuje świadczenie urlopowe? 2022 to kolejny rok, w którym będzie ono wypłacane. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby jest dostać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.