Jak napisać referencje? Wzór, który pobierzesz bezpłatnie u nas, pozwoli w pełni poprawnie sformułować pismo lub list zawierający rekomendację pracownika na nowe stanowisko. Sprawdź również, w jakim celu tworzy się taki dokument i kto go przygotowuje!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Referencje to schemat tekstu formułowanego przez pracodawcę lub kierownika na rzecz pracownika. Może być pisany, gdy kończy się współpraca danej osoby z firmy, aby szybciej mogła znaleźć nową pracę lub już po jakimś czasie, gdy ma były pracownik ma realną propozycję, lecz przyszły pracodawca wymaga referencji. Wzór takiego listu polecającego znajdziesz w treści artykułu i będziesz mógł go pobrać i wypełnić. Najpierw jednak dowiedz się więcej o specyfice takiej rekomendacji.

W jakim celu pisze się referencje?

Referencje to tekst przygotowywany przez pracowników kadr lub pracodawców. Dzięki niemu były pracownik może dodatkowo potwierdzić swoje kompetencje i zaangażowanie przy okazji rekrutacji do następnego miejsca pracy. 

Co powinno znaleźć się w prawidłowo przygotowanych referencjach?

Pismo referencyjne nie ma jednego schematu. Jednak gdy piszesz referencje, wzór musi uwzględniać kilka koniecznych elementów. 

  1. Trzeba zawrzeć w nim kluczowe dane na temat pracownika i firmy. 
  2. Konieczne jest opisanie jego stanowiska oraz wykonywanych zadań. 
  3. Należy dodać także, w jakiej roli się sprawdzał i przy jakich obowiązkach i zadaniach może się przydać. 

Kto ma prawo przygotować referencje?

Referencje to pismo zawierające informacje na temat pracownika, jego mocnych stron oraz wykonywanych obowiązków. Z tego względu najlepiej, aby formułował je bezpośredni przełożony lub zajęła się tym osoba zajmująca się kadrami. W niewielkich przedsiębiorstwach referencje pisze osobiście właściciel. 

Czy można napisać referencje stażyście lub praktykantowi?

Referencje zazwyczaj pisze się po zakończonej współpracy. Jeśli dana osoba odbywała w firmie staż lub praktyki i w tym czasie wykazała się dużą wiedzą, umiejętnościami lub chęcią do pracy, warto sformułować dla niej referencje. 

W takiej sytuacji można opisać jej podejście do obowiązków i sposób pracy, np. terminowość, dociekliwość czy zapał. Stażysta lub praktykant dzięki pozytywnym opiniom będzie mógł łatwiej znaleźć pierwszą pracę lub kolejny, bardziej zaawansowany staż. 

Czy w referencjach można zawrzeć negatywną opinię o pracowniku?

Referencje powinny zawierać jedynie informacje pozytywne. Ich wystawienie nie jest obowiązkowe, a pracodawcy zazwyczaj decydują się na ich napisanie jedynie w przypadkach, gdy pracownik wyróżnił się na tle innych. 

Niemniej jednak można wystawić także opinię o pracowniku. W tym przypadku jest możliwość wystawienia zarówno negatywnych, jak i neutralnych uwag. Taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko, pracodawcy zazwyczaj unikają pisania negatywnych opinii. 

Czego lepiej unikać pisząc referencje?

W treści referencji powinny znaleźć się pozytywne wrażenia, jakie pracownik wywarł na pracodawcy. Warto przy tym zachować pewną równowagę między subiektywnymi odczuciami a faktami. Osoba, która swoją opinię umotywuje realnymi rezultatami, wypracowanymi wynikami lub osiągnięciami, sprawi, że takie referencje będą bardziej wartościowe.

Referencje – wzór 

Poniżej znajduje się darmowy schemat referencji. Wzór możesz pobrać w formacie PDF lub docx, a następnie edytować, wpisując tam dane i uzupełniając sekcję opisową.

Referencje są prostym do sformułowania pismem, dzięki któremu każdy były pracownik o wiele szybciej znajdzie dobrą pracę. W sytuacji gdy pracodawca, bezpośredni przełożony lub dział kadr byli zadowoleni z realizacji obowiązków przez daną osobę, warto, aby zadbali o jego następne punkty kariery. Korzystając z wygodnego wzoru, można stosunkowo szybko przygotować prawidłowe oraz skuteczne referencje. 

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: wrzesień 2022
referencje wzór