Wniosek o rejestrację pojazdu złożysz w Wydziale Komunikacji zgodnym z miejscem zamieszkania jako nowy właściciel np. samochodu. Wystarczy, że pobierzesz aktualny wzór i uzupełnisz go danymi osobowymi oraz danymi samochodu.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Na pewno wiesz, że bez odpowiednio uzupełnionego wniosku o zarejestrowanie pojazdu nie będziesz w stanie zdobyć nowych tablic rejestracyjnych. Pamiętaj, że bez dopełnienia tych formalności legalne poruszanie się zakupionym autem nie będzie możliwe. Jako właściciel samochodu masz obowiązek jego przerejestrowania na siebie po zakupie. Na wykonanie tej czynności urzędowej masz 30 dni od daty zakupu pojazdu. Aby nieco ułatwić sobie procedury i przyspieszyć obsługę w urzędzie, pobierz wniosek o rejestrację pojazdu i uzupełnij go przed wizytą w WK.
Wniosek o rejestrację pojazdu – co powinien zawierać wniosek?
Chcesz wiedzieć, co powinno znaleźć się we wniosku o rejestrację pojazdu? Wbrew pozorom to bardzo prosty do uzupełnienia formularz. Tak jak w przypadku większości dokumentów urzędowych musisz umieścić w nim:
- numer PESEL;
- imię i nazwisko właściciela pojazdu;
- miejscowość i datę;
- nazwę organu rejestrującego, gdzie składasz wniosek.
To jednak nie wszystko. Wraz z rejestracją auta informujesz urząd o jego nabyciu (lub zbyciu). Musisz więc podać do informacji urzędu dodatkowe dane o pojeździe takie, jak:
- aktualny numer rejestracyjny;
- markę, typ, rok produkcji, rodzaj paliwa.
Oprócz wniosku o rejestrację pojazdu wydział komunikacji wymaga kilku załączników. Jeśli dostarczysz je wraz z wnioskiem, załatwisz podstawowe formalności podczas jednej wizyty w urzędzie. Pozostała dokumentacja, która jest wymagana przez WK, to:
- dowód zakupu pojazdu (umowa sprzedaży lub faktura);
- dowód rejestracyjny wraz z aktualnym badaniem technicznym;
- karta pojazdu;
- polisa OC.
Pamiętaj także o zabraniu tablic rejestracyjnych, gdyż te są niezbędne, aby wydać tymczasowy dowód rejestracyjny po złożeniu wniosku.
Rejestracja pojazdu w Polsce – ile to kosztuje?
Złożenie wniosku o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji stosownym dla swojego miejsca zamieszkania jest darmowe. Niestety procedury związane z wydaniem nowych tablic rejestracyjnych, dowodu oraz nalepek kontrolnych generują pewne koszty. Sumarycznie przerejestrowanie auta po zakupie to wydatek 180,50 złotych. Oto składowe, które wliczają się w koszty rejestracji:
- pozwolenie czasowe ważne 30 dni – 13,50 złotych;
- dowód rejestracyjny – 54 złote;
- znaki legalizacyjne – 12,50 złotych;
- nalepka kontrolna – 18,50 złotych;
- tablice rejestracyjne – 80 złotych;
- opłata ewidencyjna – 2 złote.
W tym przypadku koszty nie są duże. Wyjątkiem jest wniosek o rejestrację pojazdu z uwzględnieniem indywidualnych tablic rejestracyjnych. W tym przypadku ich koszt to 1000 złotych dla samochodów osobowych. Pamiętaj też, że po sprawdzeniu pojazdu z zagranicy będziesz zobowiązany do większej opłaty, bo aż 354 złote plus dodatkowe badanie techniczne.
Wniosek o rejestrację pojazdu – jaka kara za opóźnienie?
Jeśli nie dopilnujesz swojego obowiązku i nie zarejestrujesz zakupionego pojazdu w terminie 30 dni, zapłacisz karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Takie przepisy obowiązują od 1 stycznia 2020 roku. Podczas zakupu pojazdu używanego w Polsce masz obowiązek zgłoszenia tego faktu do wydziału komunikacji, natomiast samej rejestracji możesz dokonać później, jeśli urząd nie będzie wymagał inaczej.
Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór
Kupiłeś samochód i chcesz czym prędzej zarejestrować go w wydziale komunikacji w swojej miejscowości? Pobierz wniosek o rejestrację pojazdu do uzupełnienia, wypełnij go zgodnie z instrukcją i złóż w urzędzie podczas spotkania z pracownikiem WK.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży – pobierz dokument PDF
- Wniosek o urlop bezpłatny
- Wniosek o urlop ojcowski
- Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
- Wniosek o urlop macierzyński