Jeśli nie wiesz, jak powinien wyglądać list motywacyjny, wzór to wygodny i darmowy szablon, który pobierzesz u nas. Choć obecnie wielu pracodawców nie wymaga dostarczenia dokumentu, warto umieć go przygotować. Sprawdź, jak to zrobić!

Chcesz napisać dobry list motywacyjny? Wzór zawierający wszystkie niezbędne elementy, a także wytyczne z naszego tekstu mogą być pierwszym krokiem w kierunku znalezienia wymarzonej pracy. Osoby, które chcą aplikować na wymagające stanowisko pracy, muszą liczyć się z dużą konkurencją, więc radzimy, w jaki sposób możesz się wyróżnić. Kluczem do zdobycia zatrudnienia jest staranna i dopasowana wiadomość do rekrutera. Dzięki temu znacznie częściej można przejść do etapu rozmowy kwalifikacyjnej, co przekłada się na większe szanse znalezienia pracy. Sprawdź, co powinien zawierać list motywacyjny i pobierz gotowy wzór!

List motywacyjny – wzór

Poniżej znajduje się darmowy wzór listu motywacyjnego. Możesz pobrać go w formacie PDF lub doc. W tym drugim przypadku masz możliwość swobodnej edycji dokumentu.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

W jakim celu pisze się list motywacyjny?

List motywacyjny to jedno z pism załączanych do dokumentów aplikacyjnych. Obecnie jest to rzadko spotykana forma, niemniej jednak niektórzy pracodawcy oczekują takiego podania w ramach uzupełnienia CV lub referencji.

List motywacyjny jest znacznie bardziej swobodny treściowo niż CV. Można w jego treści opisać swoje mocne strony, oczekiwania czy ambicje. W przypadku zawodów kreatywnych bywa wyjątkowo przydatny.

Co powinno znajdować się w treści poprawnego listu motywacyjnego?

Jakie elementy znajdują się w prawidłowo sformułowanym liście motywacyjnym? Wzór takiego dokumentu uwzględnia informacje, które znajdziesz także w CV. Przede wszystkim trzeba umieścić dane osobowe i kontaktowe. Dzięki temu rekruter będzie mógł łatwo się z tobą porozumieć po rozpatrzeniu zgłoszenia.

Opisując swoje doświadczenie i wiedzę oraz umiejętności warto dodać, w jaki sposób mogą zostać one wykorzystane w nowej pracy. To pozwoli rekruterowi przeanalizować, czy dany kandydat będzie pasował zarówno na to stanowisko, jak i do zespołu.

Adresowanie listu i zwroty grzecznościowe

Adresując profesjonalnie napisany list motywacyjny, warto wybrać jedną, konkretną osobę, do której jest on kierowany. Z pewnością zostanie to lepiej odebrane niż życiorys kierowany do całej firmy czy działu HR.

Zawsze warto stosować zwroty grzecznościowe, w tym przypadku „Szanowny Panie/Szanowna Pani”. Jeśli nie masz pewności, kto będzie czytał dany list, można napisać „Szanowni Państwo”. W przypadku listów motywacyjnych, wzorem innych bardziej oficjalnych dokumentów, styl powinien być adekwatny do sytuacji, więc powinno się dążyć do jak najlepszej polszczyzny i dbać o styl wypowiedzi.

Jak napisać list motywacyjny, jeśli nie masz doświadczenia?

Każda osoba chcąca pracować musi kiedyś wejść na rynek pracy. Szukając pierwszej pracy, wielu kandydatów rezygnuje z pisania listu motywacyjnego, obawiając się, że nie mają zbyt wielu informacji do przekazania.

Zawsze jednak warto wyróżnić się na tle innych kandydatów. W zależności od wieku i wykształcenia można poruszyć kwestię odbytych praktyk, wolontariatów czy działań w kołach naukowych.

Każde doświadczenie zdobywane podczas edukacji wpływa na posiadane umiejętności i kompetencje. Warto o tym pamiętać i wspomnieć o nich w liście.

Jak sformułować wiarygodny list motywacyjny?

Naprawdę dobrze zrealizowany przykład listu motywacyjnego pozwoli rekruterowi uwierzyć w opisywane umiejętności i cechy. Warto rozbudować krótkie hasła o opis praktycznych doświadczeń, które mogą je potwierdzić.

Kompetencje warto uwiarygodnić, dodając informację na temat osiągnięć zawodowych, przebytych kursów czy odbytych staży.

Szczegóły też są ważne!

Jeśli piszesz list motywacyjny, wzór uzupełniaj ze świadomością, jaki jest tego cel. To pismo mające przekonać rekrutera i realnie pomóc ci w procesie szukania pracy.

Warto stosować formalne zwroty grzecznościowe, pisać kulturalnym, lecz zwięzłym językiem, a także upewnić się, że w treści nie ma błędów.

Jeśli dokument jest składany w formie papierowej, warto zadbać o odręczny podpis. Należy pamiętać także o umieszczeniu klauzuli RODO związanej z przetwarzaniem danych osobowych w celach rekrutacyjnych.

Akapity w liście motywacyjnym powinny być estetycznie rozdzielone, tak aby osoba czytająca nie miała przed sobą ściany tekstu.

W jakim formacie najlepiej zapisać list motywacyjny?

List motywacyjny zazwyczaj pisze się w Wordzie. To prosty program, do którego większość osób ma dostęp. Pozwala na stworzenie przejrzystego i czytelnego dokumentu.

W niektórych zawodach, zwłaszcza tych kreatywnych, warto jednak podjąć wysiłek i stworzyć zarówno CV, jak i list motywacyjny w zewnętrznym programie, gwarantującym ciekawsze rozwiązania.

Dzięki temu takie dokumenty przykują uwagę rekrutera i zwiększą szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.

Gotowy plik z listem motywacyjnym można zapisać w formie pliku edytowalnego, np. doc lub w wersji do druku w formacie PDF. Właśnie w tych dwóch zapisany jest nasz wzór przykładowego listu motywacyjnego.

Jak dopasować list motywacyjny do oferty pracy?

Piszesz podanie o pracę? Nie można raz przygotować CV i wysyłać go to setek firm. Największą skuteczność można osiągnąć, personalizując list motywacyjny, zarówno do konkretnej osoby (specjalisty ds. rekrutacji) jak i oferty pracy.

Dzięki temu pracownicy firmy wiedzą, że dany kandydat świadomie wybrał potencjalną pracę i wie, dlaczego chce podjąć zatrudnienie właśnie tam.

Aplikując na konkretne stanowisko, można umieścić informacje opisujące przydatne na nim umiejętności, a także pomysły na usprawnienie pracy.

Jakie korzyści będzie miał pracodawca?

Jeśli piszesz list motywacyjny, wzorem powinien być dla ciebie skuteczny mówca. Skąd takie skojarzenie? List ma przekonać rekrutera lub przyszłego pracodawcę o tym, że to właśnie ty jako kandydat będziesz najbardziej odpowiedni. Uzasadnij, dlaczego odnajdziesz się strukturach firmy i przyniesiesz jej wymierne korzyści.

W treści listu motywacyjnego można opisać sposób na usprawnienie procesu, zwiększenie rozpoznawalności czy pomysł na wykorzystanie posiadanych umiejętności. Należy pamiętać, aby pisać tak, aby rekruter od razu wiedział, czym wyróżnia się dany kandydat.

Język w liście motywacyjnym. Wzory i schematy wypowiedzi

List motywacyjny jest dokumentem rekrutacyjnym. Z tego względu należy stosować prawidłowe zwroty grzecznościowe, a jednocześnie zawierać konkretne informacje.

Nie ma potrzeby zapełniać listu frazesami o odporności na stres czy umiejętności pracy w grupie.

Warto w kilka zdaniach opisać swoje mocne strony, poprzeć je przykładami i odnieść do stanowiska, o które się ubiegasz. Dzięki temu rekruter w kilka chwil zorientuje się, które cechy kandydata będą mogły przydać się w firmie. Można opisać swoje sukcesy, podając konkretne liczby i dane, np. „zwiększyłam obroty firmy o 10% w ciągu roku pracy”.

Czy list motywacyjny powinien zawierać informacje zawarte w CV?

List motywacyjny stanowi uzupełnienie, a nie zamiennik CV. Nie aplikuje się o pracę, załączając jedynie list. Zawsze wysyła się CV, a czasem także portfolio oraz dodatkowy formularz zgłoszeniowy.

W treści dobrze przygotowanego CV powinny znaleźć się kluczowe informacje na temat wykształcenia i doświadczenia.

Profesjonalny list motywacyjny powinien rozwijać te informacje i stanowić opis cech, dzięki którym ta kandydatura jest warta rozważenia dla pracodawcy. Można powiedzieć, że suche fakty powinny zostać wzbogacone o bardziej osobisty rys.

Jaką objętość powinien mieć list motywacyjny?

List motywacyjny to dodatkowe pismo dołączane do aplikacji o pracę. Warto mieć świadomość, że rekruter prawdopodobnie otrzyma takich zgłoszeń kilkadziesiąt lub kilkaset. Nie będzie miał czasu na czytanie kilkustronicowych wypracowań, analizowanie rozbudowanych opisów i kwiecistych zdań.

Ile miejsca zajmuje obrze przygotowany i prawidłowo sformatowany list motywacyjny? Wzorem, do którego powinieneś dążyć, powinna być objętość jednej strony A4. Dzięki temu pracodawca będzie mógł przejrzeć go w kilka minut i zapoznać się z kluczowymi informacjami i nastawieniem kandydata.

Jakich błędów nie popełniać?

Bardzo częstym błędem popełnianym podczas wypełniania jakichkolwiek formularzy, pisania CV lub listu motywacyjnego jest umieszczanie niepoprawne danych osobowych lub kontaktowych.

Są to informacje, które zna się na pamięć i podczas szybkiego wpisywania można łatwo coś przeoczyć.

Przed wysłaniem listu motywacyjnego koniecznie sprawdź zapis adresu, adresu e-mail, numer telefonu oraz imię i nazwisko.

Kluczową kwestią, która może zrazić przyszłego pracodawcę, jest również niepoprawność ortograficzna i literówki. Wysyłając list motywacyjny, należy szanować odbiorcę i poświęcić czas na wyeliminowanie błędów.

Kiedy można wysłać list motywacyjny?

List motywacyjny obecnie jest wymagany coraz rzadziej. W wielu ogłoszeniach o pracę można spotkać się z prośbą o przesłanie CV lub portfolio, lecz prawie nigdy pracodawcy nie oczekują listu motywacyjnego.

Niemniej jednak zawsze warto dołączyć do aplikacji taki dokument. W sytuacji gdy jest odpowiednio przygotowany i dopasowany do konkretnego ogłoszenia i pracodawcy, z pewnością okaże się przydatny.

Warto mieć także na uwadze, że czasem list motywacyjny można wysłać również do firmy, która nie ogłasza, że prowadzi rekrutację. Nawet jeśli w danym momencie nie uzyskasz odpowiedzi, być może takie działanie zaprocentuje w przyszłości.

Kto może napisać list motywacyjny? 

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny. Wzór takiego pisma, które stanowi odpowiedź na ogłoszenie o pracę, możesz pobrać i wypełnić. Powinieneś tam zawrzeć liczne informacje składające się na profil kandydata.

Przede wszystkim, takie pismo przygotowują osoby szukające pracy oraz ubiegające się o konkretne stanowisko. Czasem warto regularnie odświeżać swój list motywacyjny i CV, a także brać udział w ciekawych rekrutacjach, nawet jeśli nie szukasz obecnie pracy. Dzięki temu zyskasz rozeznanie na rynku i wiedzę w kwestii zarobków.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
Archiwum: wrzesień 2022
list motywacyjny wzór