Praktycznie każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą lub pracuje w dowolnym zakładzie pracy, jest narażony na urazy i choroby niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Jakie są formalności w przypadku długotrwałej choroby? Legalne kontynuowanie pracy zawodowej wymaga poświadczenia lekarza o zakończeniu leczenia oraz zdolności do pracy.

Tutaj odpowiedzialni za ocenę stanu zdrowia konkretnej osoby są lekarze medycyny pracy. W przypadku zakończenia leczenia np. w prywatnej placówce, możesz poprosić o zaświadczenie o zakończeniu leczenia, wydane przez lekarza prowadzącego. Warto dowiedzieć się, co ono zawiera. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje i wzór takiego dokumentu!

Zaświadczenie o zakończeniu leczenia – wzór

Zaświadczenie o zakończeniu leczenia powinno zawierać wszelkie informacje na temat tego:

  • kim jest pacjent;
  • kiedy się urodził;
  • jakie były dolegliwości i metody leczenia. 

Aby dokument był uznany np. przez organy państwowe, zadbaj o to, aby zawsze znajdowały się na nim podpis i pieczątka lekarza oraz dokładna data i miejscowość wystawienia. Gotowy wzór dokumentu, który możesz wręczyć specjaliście do uzupełniania, pobierzesz bezpośrednio z tego artykułu.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Zaświadczenie o zakończeniu leczenia a lekarz medycyny pracy – jak to działa?

Zwykłe zaświadczenie o zakończeniu leczenia może wydać lekarz zajmujący się twoim leczeniem np. w placówce prywatnej lub państwowej. Jako pracownik byłeś na zwolnieniu chorobowym powyżej 60 dni? Musisz po powrocie do pracy przejść badania kontrolne. W tym celu udaj się do placówki medycyny pracy wraz z zaświadczeniem o zakończeniu leczenia.

To dokument, który będzie potwierdzeniem tego, że zakończyłeś leczenie i możesz przystąpić ponownie do pracy zawodowej. Jeśli lekarz medycyny pracy nie będzie widział przeciwwskazań, prawdopodobnie uzyskasz możliwość powrotu do miejsca pracy. Pamiętaj, że bez zaświadczenia o zakończeniu leczenia z placówki, która zajmowała się tobą w czasie choroby lekarz medycyny pracy nie będzie w stanie wydać pozytywnej decyzji – nawet jeśli twój stan zdrowia jest bez zarzutu.

Kiedy dostarczysz zaświadczenie o zakończeniu leczenia do placówki medycyny pracy, otrzymasz następny dokument, czyli zaświadczenie o zdolności do pracy. Dopiero na podstawie takiego dokumentu będziesz mógł wrócić legalnie do pracy u swojego pracodawcy lub jako osoba samozatrudniona.

Kto wystawia zaświadczenie o zakończeniu leczenia?

Zaświadczenie o zakończeniu leczenia może wystawić:

  • lekarz POZ;
  • specjalista w prywatnej placówce.

Pamiętaj, aby zawsze po zakończonym leczeniu poprosić o taki dokument. W przeciwnym razie na swojej drodze napotkasz wiele problemów. Wiesz już jednak, co robić celu jak najszybszego powrotu do pracy zawodowej.

Archiwum: sierpień 2022
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia