Kiedy możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może nakazać ci przerwania urlopu na wychowywanie dziecka? Sprawdź koniecznie, co mówią przepisy.
Urlop wychowawczy to prawo każdego rodzica do odpoczynku od pracy i skupienia się na rodzinie. Bywają jednak sytuacje, gdy przerwanie urlopu wychowawczego jest konieczne. Co mówią przepisy? Czy twój pracodawca może poprosić cię o powrót do wykonywania obowiązków zawodowych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.
Jakie są rodzaje urlopu?
Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów urlopu. Są to dni, w których powinieneś wypocząć i nabrać sił do wykonywania służbowych obowiązków. Zgodnie z przepisami masz do dyspozycji od 20 do 26 dni wypoczynkowych. Wiele w tym względzie zależy od twojego stażu pracy. Tuż po ukończeniu szkoły przysługuje ci 20 dni roboczych wolnego. Po 10 latach – a w ten okres wliczają się też studia czy ukończenie szkoły zawodowej lub liceum – masz 26 dni. Prawo przewiduje także dodatkowe dni urlopowe, tzn. urlop okolicznościowy z okazji pogrzebu, ślubu czy chrzcin.
Urlop wychowawczy – na jakich zasadach?
Do urlopu wychowawczego ma prawo pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Ile musisz przepracować, aby móc skorzystać z urlopu wychowawczego? Przynajmniej 6 miesięcy. Taka przerwa od pracy może trwać maksymalnie 36 miesięcy i jest udzielana na opiekę nad dzieckiem małoletnim do 5. roku życia. Pracownik może także skorzystać z dodatkowych 36 miesięcy urlopu na dziecko niepełnoletnie, czyli do 18. roku życia. Zawsze możliwe jest też skrócenie urlopu wychowawczego, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czy za zwolnienie lekarskie podczas urlopu wychowawczego pracownikowi należy się zasiłek?
Jeśli zachorujesz, nawet na tyle poważnie, że nie będziesz w stanie wykonywać obowiązków służbowych, nie należy ci się zasiłek chorobowy. Nie przysługuje ci także prawo do wynagrodzenia.
Przerwanie urlopu wychowawczego i zwolnienie lekarskie
Połączenie obowiązków rodzica i pracownika nie zawsze jest łatwe. Podczas urlopu wychowawczego pracownik pozostaje bez środków finansowych, ponieważ nie jest mu wypłacana pensja. Często okazuje się, że okres 36 miesięcy to zdecydowanie za długo, aby móc żyć bez płynności gotówkowej. Z tego powodu spora część rodziców decyduje się na przerwanie urlopu wychowawczego. Taka rezygnacja jest możliwa:
- w dowolnym momencie, o ile pracodawca wyrazi na to zgodę;
- 30 dni przed planowanym przyjściem do pracy, jeśli takie były ustalenia z pracodawcą.
To dwa terminy, które umożliwiają powrót do obowiązków służbowych. Pamiętaj, że możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego na rzecz zwolnienia lekarskiego. W tym czasie kobieta będzie otrzymywać zasiłek.
Jak zgłosić rezygnację z urlopu wychowawczego?
Jeśli zdecydowałaś się na rezygnację z urlopu wypoczynkowego, musisz dopełnić różnych formalności. Polskie przepisy nie określają formy, w jakiej pracownik powinien zgłosić rezygnację z dni wolnych. Najbezpieczniejsza forma to specjalne pismo. Istotne jest, aby dokument zawierał:
- twoje imię i nazwisko;
- informację o rezygnacji z urlopu wychowawczego;
- dane dziecka;
- okres, na który wzięłaś urlop;
- twój podpis.
Wniosek powinno się złożyć bezpośrednio do pracodawcy. Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego wzór pdf znajdziesz na wielu stronach internetowych.
Czy pracodawca może odrzucić wniosek o rezygnację?
Informacja o rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążąca dla pracodawcy. Kodeks nie przewiduje w tym przypadku żadnej innej formy, jak bezpośrednie zawiadomienie swojego pracodawcy. Czy może on nie wyrazić zgody na twój powrót? Jak najbardziej. Może to zrobić przed upływem 30 dni od otrzymania informacji od ciebie. Po tym czasie musi cię przywrócić na stanowisko, które dotychczas zajmowałaś.
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym
Kobiety, które wracają do pracy, obawiają się, że zostaną zdegradowane ze swojego stanowiska. Obawy te jednak są nieuzasadnione. Twój szef powinien przywrócić cię dokładnie na takie samo stanowisko, jakie piastowałaś przed urodzeniem dziecka. Może cię również awansować, jeśli np. struktura firmy uległa zmianie i większość pracowników z twoimi umiejętnościami otrzymała podobne propozycje. Co w sytuacji, kiedy twoje stanowisko zostało zlikwidowane? Wówczas musisz otrzymać podobne, które odpowiada twoim kwalifikacjom. Jeśli pracodawca chce cię zdegradować, nie pozwól na to, ponieważ jest to niezgodne z prawem.
Obniżenie wymiaru godzin
Rezygnacja lub skrócenie urlopu wychowawczego jest jak najbardziej możliwe. Nie musisz też wracać do pracy na pełen etat – nie masz takiego obowiązku. Zgodnie z art. 1867 Kodeksu Pracy możesz złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek z prośbą o pracę w mniejszym wymiarze godzinowym. To normalna praktyka, a wiele kobiet decyduje się na powrót np. na trzy czwarte etatu. Połączenie obowiązków mamy i pełnoetatowego pracownika może być wyczerpujące zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Warto zdecydować się na mniej obowiązków przez pierwsze miesiące, jeśli masz taką możliwość. Taki dokument musisz złożyć przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.
Przerwanie urlopu wychowawczego to jak najbardziej możliwa opcja, z której możesz skorzystać, jeśli tylko będziesz mieć taką potrzebę. Sprawdź jednak wszystkie formalności, których należy dopełnić.
- Urlop wypoczynkowy – po jakim okresie pracy przysługuje? Informacje dla pracownika w 2024 roku
- Jak wypełnić wniosek o urlop wypoczynkowy? Wzór wniosku o urlop
- 26 dni urlopu – komu się należy? Poznaj przepisy!
- Urlop bezpłatny – co może Cię zaskoczyć?
- Urlop wychowawczy – jaka jest jego definicja, ile trwa i wszystkie inne najważniejsze informacje na jego temat