Urlopy

Przerwanie urlopu wychowawczego – o czym musisz pamiętać?

3 minut(y) czytania
Ocena

Kiedy możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może nakazać ci przerwania urlopu na wychowywanie dziecka? Sprawdź koniecznie, co mówią przepisy.

Urlop wychowawczy to prawo każdego rodzica do odpoczynku od pracy i skupienia się na rodzinie. Bywają jednak sytuacje, gdy przerwanie urlopu wychowawczego jest konieczne. Co mówią przepisy? Czy twój pracodawca może poprosić cię o powrót do wykonywania obowiązków zawodowych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.

Jakie są rodzaje urlopu?

Polskie prawo przewiduje kilka rodzajów urlopu. Są to dni, w których powinieneś wypocząć i nabrać sił do wykonywania służbowych obowiązków. Zgodnie z przepisami masz do dyspozycji od 20 do 26 dni wypoczynkowych. Wiele w tym względzie zależy od twojego stażu pracy. Tuż po ukończeniu szkoły przysługuje ci 20 dni roboczych wolnego. Po 10 latach – a w ten okres wliczają się też studia czy ukończenie szkoły zawodowej lub liceum – masz 26 dni. Prawo przewiduje także dodatkowe dni urlopowe, tzn. urlop okolicznościowy z okazji pogrzebu, ślubu czy chrzcin.

Urlop wychowawczy – na jakich zasadach?

Do urlopu wychowawczego ma prawo pracownik, który jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Ile musisz przepracować, aby móc skorzystać z urlopu wychowawczego? Przynajmniej 6 miesięcy. Taka przerwa od pracy może trwać maksymalnie 36 miesięcy i jest udzielana na opiekę nad dzieckiem małoletnim do 5. roku życia. Pracownik może także skorzystać z dodatkowych 36 miesięcy urlopu na dziecko niepełnoletnie, czyli do 18. roku życia. Zawsze możliwe jest też skrócenie urlopu wychowawczego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Kliknij!
Opieka na dziecko – kiedy można skorzystać z dni wolnych?

Czy za zwolnienie lekarskie podczas urlopu wychowawczego należy się zasiłek?

Jeśli zachorujesz, nawet na tyle poważnie, że nie będziesz w stanie wykonywać obowiązków służbowych, nie należy ci się zasiłek chorobowy. Nie przysługuje ci także prawo do wynagrodzenia.

Przerwanie urlopu wychowawczego i zwolnienie lekarskie

Połączenie obowiązków rodzica i pracownika nie zawsze jest łatwe. Podczas urlopu wychowawczego pracownik pozostaje bez środków finansowych, ponieważ nie jest mu wypłacana pensja. Często okazuje się, że okres 36 miesięcy to zdecydowanie za długo, aby móc żyć bez płynności gotówkowej. Z tego powodu spora część rodziców decyduje się na przerwanie urlopu wychowawczego. Taka rezygnacja jest możliwa: 

  • w dowolnym momencie, o ile pracodawca wyrazi na to zgodę;
  • 30 dni przed planowanym przyjściem do pracy, jeśli takie były ustalenia z pracodawcą.

To dwa terminy, które umożliwiają powrót do obowiązków służbowych. Pamiętaj, że możliwe jest przerwanie urlopu wychowawczego na rzecz zwolnienia lekarskiego. W tym czasie kobieta będzie otrzymywać zasiłek.

Jak zgłosić rezygnację z urlopu wychowawczego?

Jeśli zdecydowałaś się na rezygnację z urlopu wypoczynkowego, musisz dopełnić różnych formalności. Polskie przepisy nie określają formy, w jakiej pracownik powinien zgłosić rezygnację z dni wolnych. Najbezpieczniejsza forma to specjalne pismo. Istotne jest, aby dokument zawierał:

  • twoje imię i nazwisko;
  •  informację o rezygnacji z urlopu wychowawczego;
  •  dane dziecka;
  • okres, na który wzięłaś urlop;
  •  twój podpis.

Wniosek powinno się złożyć bezpośrednio do pracodawcy. Wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego wzór pdf znajdziesz na wielu stronach internetowych.

Czy pracodawca może odrzucić wniosek o rezygnację?

Informacja o rezygnacji z urlopu wychowawczego jest wiążąca dla pracodawcy. Kodeks nie przewiduje w tym przypadku żadnej innej formy, jak bezpośrednie zawiadomienie swojego pracodawcy. Czy może on nie wyrazić zgody na twój powrót? Jak najbardziej. Może to zrobić przed upływem 30 dni od otrzymania informacji od ciebie. Po tym czasie musi cię przywrócić na stanowisko, które dotychczas zajmowałaś.

Kliknij!
Urlop ojcowski – co to jest? Ile trwa urlop tacierzyński i jak jest płatny?

Na jakie stanowisko wrócisz po urlopie wychowawczym?

Kobiety, które wracają do pracy, obawiają się, że zostaną zdegradowane ze swojego stanowiska. Obawy te jednak są nieuzasadnione. Twój szef powinien przywrócić cię dokładnie na takie samo stanowisko, jakie piastowałaś przed urodzeniem dziecka. Może cię również awansować, jeśli np. struktura firmy uległa zmianie i większość pracowników z twoimi umiejętnościami otrzymała podobne propozycje. Co w sytuacji, kiedy twoje stanowisko zostało zlikwidowane? Wówczas musisz otrzymać podobne, które odpowiada twoim kwalifikacjom. Jeśli pracodawca chce cię zdegradować, nie pozwól na to, ponieważ jest to niezgodne z prawem.

Obniżenie wymiaru godzin

Rezygnacja lub skrócenie urlopu wychowawczego jest jak najbardziej możliwe. Nie musisz też wracać do pracy na pełen etat – nie masz takiego obowiązku. Zgodnie z art. 1867 Kodeksu Pracy możesz złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek z prośbą o pracę w mniejszym wymiarze godzinowym. To normalna praktyka, a wiele kobiet decyduje się na powrót np. na trzy czwarte etatu. Połączenie obowiązków mamy i pełnoetatowego pracownika może być wyczerpujące zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Warto zdecydować się na mniej obowiązków przez pierwsze miesiące, jeśli masz taką możliwość. Taki dokument musisz złożyć przynajmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy.

Przerwanie urlopu wychowawczego to jak najbardziej możliwa opcja, z której możesz skorzystać, jeśli tylko będziesz mieć taką potrzebę. Sprawdź jednak wszystkie formalności, których należy dopełnić.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Urlopy

Urlopy 2022. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego? Co mówi Kodeks Pracy na ten temat? Jak sprawdzić wymiar urlopu 2022?

4 minut(y) czytania
Ocena W Polsce przepisy dotyczące urlopów zmieniają się bardzo szybko. Potrzebujesz zaplanować dzień urlopu? Wcześniej sprawdź, jak regulowane są urlopy 2022 przez…
Urlopy

Kalendarz – dni wolne 2022. Ile dni wolnych przysługuje pracownikowi? Kiedy wziąć urlop?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, jaki jest kalendarz dni wolnych 2022? To ważne w kwestii planowania urlopu i wykorzystania czasu wolnego od pracy. Jeśli…
Urlopy

Świadczenie urlopowe 2022 – zobacz, czym jest ZFŚS i sprawdź wysokość świadczenia urlopowego!

4 minut(y) czytania
Ocena Jak funkcjonuje świadczenie urlopowe? 2022 to kolejny rok, w którym będzie ono wypłacane. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby jest dostać…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.