W 2023 zostaną wprowadzone zmiany w wysokości wynagrodzeń. Aż dwukrotnie zostanie podniesiona pensja minimalna, a na wyższe wypłaty mogą liczyć nauczyciele, lekarze czy pielęgniarki. Co jeszcze się zmieni i kto skorzysta na nowych zasadach? Sprawdzamy!

Zaplanowane na 2023 rok podwyżki wynagrodzeń mają być odpowiedzią na wysoką inflację. Zmiany obejmą wiele grup zawodowych, a ich celem jest podniesienie poziomu życia Polaków, polepszenie warunków pracy. Największe podwyżki otrzymają pracownicy strefy budżetowej. Na tym jednak nie koniec, większych pieniędzy mogą spodziewać się policjanci, strażacy czy pracownicy Służby Więziennej. O 7,8% wzrosną pensje sędziów i prokuratorów. Już 1 stycznia najniższe wynagrodzenie wyniesie 3490 brutto – pracownicy otrzymają o 346 zł netto więcej.

Kto może liczyć na podwyżki w 2023 roku?

Rok 2023 ma przynieść podwyżki dla pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym. Wśród grup zawodowych, które skorzystają najbardziej, znajdują się m.in. nauczyciele, pracownicy służb mundurowych oraz osoby zatrudnione w instytucjach publicznych.

Największe podwyżki zostaną zaproponowane pracownikom służb mundurowych, lekarzom, pielęgniarkom oraz nauczycielom. Na wyższe pensje mogą zatem liczyć policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi oraz pracownicy służb specjalnych, a także sędziowie i prokuratorzy. Pracownicy budżetówki będą otrzymywać pensje wyższe o 7,8%. Jak będzie to wyglądało w praktyce?

  • Początkujący nauczyciel zarobi nie mniej niż 3691 zł brutto (267 zł więcej niż w 2022 roku);
  • minimalna pensja nauczyciela mianowanego wyniesie 3878 zł brutto;
  • nauczyciel dyplomowany otrzyma pensję o wysokości 4553 zł brutto;
  • policjanci, strażacy, pogranicznicy zarobią średnio około 640 zł więcej;
  • zasadnicze uposażenie sędziego wzrośnie o 795 zł brutto;
  • sędzia Sądu Najwyższego zarobi około 2 tys. zł więcej;
  • najwyższa pensja minimalna lekarza ze specjalizacją będzie wynosić 9935 zł;
  • pielęgniarka z wykształceniem wyższym i specjalizacją zarobi 8838 zł.

Jednocześnie pojawiły się informacje na temat wprowadzenia programu podwyżek dla pracowników sektora prywatnego. Ma on pozwolić pracodawcom na zwiększenie wynagrodzeń w firmach.

Jak widać rok 2023 to czas podwyżek dla wielu grup zawodowych. Skorzystają zatrudnieni w sektorze publicznym, w tym nauczyciele, pracownicy służb mundurowych oraz osoby pracujące w instytucjach publicznych. W przypadku sektora prywatnego, wprowadzenie programu podwyżek pozwoli pracodawcom na zwiększenie wynagrodzeń swoich pracowników. 

Które grupy zawodowe skorzystają na zmianach w pensjach?

Nadchodzący rok oznacza wprowadzenie sporych zmian w pensjach. Głównie będą one dotyczyć wynagrodzeń pracowników strefy budżetowej. Część podwyżek zostanie uwzględniona już w pierwszych wypłatach nowego roku, pracownicy służb mundurowych wyższe pensje otrzymają w marcu. Planowane jest jednak wyrównanie różnicy od początku roku. Dla policjantów zaplanowano również podniesienie wysokości dodatku terenowego do 97 zł za każdy dzień. Wyższe pobory otrzymają żołnierze odbywający służbę na wschodniej granicy. 

Pierwsza podwyżka pensji po odmrożeniu wynagrodzeń czeka sędziów i prokuratorów. Grupa ta uznała jednak, że zaproponowana zmiana nie jest zgodna z przepisami – zamiast zwiększenia o 21,89% otrzymają jedynie podwyżkę o 7,8%. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła już skarga z Naczelnego Sądu Apelacyjnego.

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zaczną otrzymywać wyższe pensje od połowy 2023 roku. Co ciekawe, podwyżki dla swoich pracowników zapowiedziały też duże sieci handlowe jak Biedronka, czy Lidl.

Jakie konkretne zmiany w pensjach zaplanowano na 2023 rok?

W roku 2023 aż dwukrotnie zaplanowano podwyżkę pensji minimalnej. Od stycznia zostanie podniesiona do 3490 zł brutto, natomiast od lipca do 3600 zł brutto. Kolejną zmianą jest podniesienie stawki godzinowej – 22,80 zł wyniesie od stycznia, 23,50 od lipca. Podniesienie wynagrodzenia osób zarabiających najmniej i zapewnienie im godnych warunków pracy to obecnie priorytety. Podwyżka jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia poziomu życia w Polsce.

Kolejnym ważnym elementem zmian są świadczenia dla pracowników. Zgodnie z planem pracownicy będą mogli składać wnioski o dodatkowe świadczenia, takie jak urlop okolicznościowy lub dodatkowe pieniądze na zakupy. Świadczenia te mają zapewnić pracownikom większą ochronę socjalną. W 2023 na większe świadczenia mogą liczyć również emeryci i renciści. Zaplanowano wzrost o 13,8%, czyli najwyższy od 1999 roku.

Celem wprowadzenia zmian w wysokości pensji w 2023 roku jest podniesienie poziomu życia Polaków oraz zapewnienie im godnych warunków pracy i większej ochrony. Służy temu zwiększenie minimalnej stawki godzinowej oraz wprowadzenie podwyżek dla poszczególnych grup zawodowych.

Archiwum: grudzień 2022
podwyżki wynagrodzenia 2023