Zarobki

Ile zarabia pielęgniarka? Czy zarobki pielęgniarek w Polsce wzrosną?

3 minut(y) czytania

Ile zarabia pielęgniarka? Częste protesty tej grupy pracowników medycznych sprawiają, że temat ten jest często poruszany. Zarobki pielęgniarek wciąż wzbudzają wiele emocji. Czy ten zawód się opłaca? Czy pensja pielęgniarki może wzrosnąć? Sprawdź!

Zawód pielęgniarki nie należy do prostych. Wymaga dużej wiedzy i empatii względem drugiego człowieka, ciąży na nim też duża odpowiedzialność społeczna. Ile zarabia pielęgniarka? Wysoka płaca w tym zawodzie jest dość istotna, ponieważ zwiększa zaangażowanie, a co za tym idzie – skupienie i skuteczność udzielanej pomocy. Zarobki pielęgniarek wciąż jednak wywołują protesty. Czy faktycznie średnia pensja jest zbyt niska? Sprawdź!

Jakie są średnie zarobki pielęgniarek?

Średnie zarobki pielęgniarek nie należą do szczególnie wysokich. Mediana wynosi 4300 zł brutto, co oznacza, że taki pracownik dostaje na rękę ok. 3100 zł. To nie jest zbyt wiele, zważając na to konieczność ukończenia studiów i dużą odpowiedzialność. 

Ile zarabia pielęgniarka? Średnia wypłata waha się pomiędzy 3600-5100 zł brutto. Tyle zarabia ok. 50% osób pracujących w zawodzie. Mniej więcej 25% pielęgniarek zarabia więcej.

Pensja pielęgniarki – czy wpływa na nią staż pracy?

To, ile zarabia pielęgniarka, często nie oddaje jej stażu pracy. Ponad 60% osób wykonujących ten zawód ma więcej niż 50 lat, co idzie w parze z wieloletnim doświadczeniem. Mimo to zarobki nie są wcale dużo wyższe niż standardowa wypłata młodych adeptów. Pensja pielęgniarki, według specjalistów, powinna więc zostać podwyższona, tak aby pracownicy mogli skupić się tylko na wykonywaniu swojego zawodu.

Kliknij!
Ile zarabiają YouTuberzy? Od tysięcy do milionów. Przekonaj się, jak się zarabia na YouTube!

Pielęgniarstwo – zarobki na tle innych zawodów medycznych

Mimo tego, że zarobki po pielęgniarstwie powinno być wyższe, warto zauważyć, że w dalszym ciągu ten zawód jest lepiej opłacany niż inne profesje medyczne. Więcej zarabiają jedynie lekarze. Osoby, które zajmują się fizjoterapią, zwykle mają zdecydowanie niższe pensje. Jednocześnie, dostępne są dla nich dodatkowe możliwości zarobku, a praca często opiera się na pacjentach przyjmowanych prywatnie. W tym kontekście to, ile zarabia pielęgniarka, zmusza do zastanowienia.

Zarobki pielęgniarek w Polsce – skąd wynikają?

Od 1 lipca 2021 roku wszystkie osoby pracujące w zawodach medycznych, czyli także salowe czy fizjoterapeuci, mają nieco lepszą sytuację niż dotychczas. Według najnowszych zmian pracownicy nie mogą dostawać pensji niższej niż ta określona w ustawie. Zarobki pielęgniarek w Polsce także odrobinę wzrosły. Osoby, które ukończyły studia oraz mają jakąś specjalizację, będą zarabiały o 50 zł więcej, czyli 5477 zł.

Ile zarabia pielęgniarka bez specjalizacji?

Pielęgniarka bez specjalizacji będzie zarabiać ok. 4200 zł brutto, czyli ponad 1000 zł mniej! Aktualnie tacy pracownicy zarabiają 3700 zł. Oczywiście, są to minimalne kwoty, które mogą być podwyższane przez pracodawcę. Zważając jednak na to, że większość szpitali to państwowe placówki, pracownicy mogą co najwyżej liczyć na pewne dodatki do wypłaty.

Pielęgniarka – wynagrodzenie a emigracja specjalistów do innych krajów

W ciągu ostatnich 10 lat ponad 15 tys. osób ubiegało się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje do wykonywania zawodu. Pozwala ono na legalną pracę poza granicami kraju. Te dane zostały podane przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych. To prawie 1,5 tysiąca osób w ciągu jednego roku! Ta liczba jest naprawdę wysoka i sprawia, że w Polsce po prostu brakuje specjalistów. To jedynie potwierdza, że stawki w kraju nie są satysfakcjonujące dla wielu pielęgniarek.

Kliknij!
Ile zarabia agent ubezpieczeniowy i jakie są jego obowiązki?

Ile zarabia pielęgniarka za granicą?

Poza granicami Polski wypłaty często są zdecydowanie wyższe, co pozytywnie wpływa na sytuację pielęgniarek. Ile zarabia pielęgniarka w innych krajach? Oto zestawienie:

  • w Niemczech, w domu pomocy społecznej, można zarobić ok. 1500 euro (ok. 6800 zł), a pracodawca często będzie oferował także zakwaterowanie i naukę języka;
  • we Francji pielęgniarka bez specjalizacji zarobi 1400 euro (ok. 6300 zł), które z czasem może wzrosnąć do 2200 euro (ok. 10 000 zł). Osoby ze specjalizacją zarabiają do ok. 2500 euro (ok. 11300 zł);
  • w Belgii zarobki wahają się od 1300 do 8000 euro (ok. 5 900-36000 zł);
  • w USA pielęgniarka zarabia średnio ok. 5 700$ (ok. 22000 zł).

W krajach zachodnich pracownicy medyczni mogą więc liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki niż w Polsce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zwiększa się także koszt życia. Na przykład, we Francji za sam wynajem mieszkania znajdującego się poza miastem będzie trzeba zapłacić powyżej 500 euro.

Dodatki do wypłaty – ile zarabia pielęgniarka?

Bazowa pensja to na szczęście nie wszystkie pieniądze, które dostają pielęgniarki. W tym zawodzie możesz liczyć też na różnorodne dodatki podwyższające wynagrodzenie. Co więcej, lepiej zarobisz w prywatnym ośrodku medycznym niż w tym państwowym. Dlatego szukaj pracy rozsądnie i zwracaj uwagę na możliwości awansu w konkretnej placówce.

Niegdyś, aby wykonywać zawód pielęgniarki, trzeba było ukończyć studium. Dziś konieczne jest przejście pięcioletnich studiów. Dodatkowo, zawód pielęgniarki jest również wymagający zarówno pod kątem odpowiedzialności za pacjenta, jak i konieczności wykazania się empatią w stresującym środowisku pracy. Z tego powodu to, ile zarabia pielęgniarka, może nie satysfakcjonować absolwentów tych studiów.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile zarabia burmistrz? Poznaj zarobki najważniejszej osoby w mieście
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia organista, skąd wywodzi się ta profesja i czy ma przyszłość?

2 minut(y) czytania
Organista to profesja. Jedna z podstawowych w każdym kościele katolickim i protestanckim. Organy w kościele zaczęły być używane w średniowieczu. Ich dźwięk…
Zarobki

Na czym polega praca aktora? Ile zarabia aktor w teatrze i czy płaca rekompensuje wysiłek?

1 minut(y) czytania
Zawód aktora jest bardzo stary i sięga czasów antycznych. Kojarzony jest ze sławą, wolnością i artyzmem. Pomijana jest jego zakulisowa część, czyli…
Zarobki

Ile zarabia kapral w wojsku i jakie są jego obowiązki wynikające z otrzymanej rangi?

1 minut(y) czytania
Kapral to najniższy stopień w randze podoficerskiej. Wyżej w hierarchii stoi starszy kapral, niżej starszy szeregowy. Ile zarabia kapral w wojsku jako…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.