Najbogatsi ludzie świata wzbudzają ciekawość. Chcemy przynajmniej na chwilę zajrzeć za te zamknięte drzwi. Majątek zgromadzony przez tych ludzi jest wręcz niewyobrażalny. Sprawdź, kto zajmuje pierwsze lokaty w rankingach najbogatszych!
Najbogatsi ludzie świata zgromadzili miliardy. Ich majątki niejednokrotnie można porównać do budżetu mniejszych państw. To naprawdę niesłychane, że pojedyncze osoby mogą zarządzać taką fortuną. Magazyn Forbes co roku publikuje ranking najbogatszych osób z całego świata. Znajdują się tam przede wszystkim właściciele wielkich, globalnych firm. Niektóre postacie, które pojawiają się w rankingu, są bardziej znane, a inne nie afiszują się ze swoim majątkiem. W poniższym artykule będziesz mógł poznać miliarderów. Postaramy się przybliżyć również źródło ich majątku. Czytaj dalej!
Najbogatsi ludzie świata – Bernard Arnault
Pierwszą pozycję w rankingu najbogatszych osób na świecie zajmuje Francuz Bernard Arnault. Jest on znacznie mniej znany niż dwóch poprzednich przedsiębiorców. To francuski biznesmen oraz prezes koncernu LVMH, który zajmuje się dystrybucją oraz produkcją dóbr premium (alkohole, kosmetyki, ubrania, zegarki itp.). Bernard wychował się w zamożnej rodzinie. Dzieciństwo spędził w Roubaix, nieopodal granicy z Belgią. Już w roku 2007 został uwzględniony na liście najbardziej wpływowych ludzi świata, która została przygotowana przez Time Magazine.
Czym jest LVMH?
Nazwa LVMH prawdopodobnie niewiele ci mówi. Rozwińmy jednak ten skrót: Louis Vuitton Moët Hennesy. Prawdopodobnie już tera jesteś w stanie skojarzyć koncern z konkretnymi produktami. Są one bardzo zróżnicowane. I to właśnie moc LVMH. Koncern zbudował wiele silnych marek, które obecnie wiodą prym na rynku. W segmencie alkoholi LVMH zarządza:
- Hennesy – koniaki;
- Moët & Chandon – szampany;
- Belvedere – wódki.
Podobnie ma się sprawa w przypadku ubrań. Koncern zarządza markami:
- Louis Vuitton;
- Givenchy;
- Fendi.
Wymieniać można długo, ponieważ LVMH to około 75 luksusowych mar
Najbogatsi ludzie świata – medialny charakter fortuny
Najbogatsi ludzie świata często są również bardzo medialni. Świetnym przykładem jest Elon Musk. W rankingu z roku 2024 znalazł się on na drugim miejscu. Założyciel Tesli oraz SpaceX jest liderem listy najbogatszych. Dodatkowo skupia on na sobie wiele uwagi. Aktywnie działa na Twitterze. Jego poczynania są komentowane praktycznie w każdym medium. Szczególnie mocno upodobali go sobie internauci. Elon Musk stał się częścią kultury internetu przez swoje (często abstrakcyjne dla przeciętnego człowieka) poglądy oraz zachowanie.
Trudne początki Elona
Elon Musk to postać niesamowicie ciekawa. Na uwagę zasługuje nawet ze względu na swoje miejsce urodzenia. Elon przyszedł na świat w RPA. Nie jest to kraj kojarzony z bogactwem. Dzieciństwo miliardera można określić jako skomplikowane. Jego rodzice rozwiedli się w 1979 r., a Musk musiał zmagać się ze szkolnymi prześladowcami. Konieczna była zmiana otoczenia. Wraz z matką Elon przeprowadził się do Kanady, a później USA. Ukończył studia z zakresu fizyki i ekonomii na Uniwersytecie Pensylwanii. Później wszystko się zaczęło. W roku 1995 założył firmę Zip2.
Pierwsze miliony na koncie Elona Muska
Najbogatsi ludzie świata często postrzegani są przez pryzmat największych sukcesów. W przypadku Elona jest kilka firm, które nierozerwalnie kojarzą się z jego nazwiskiem. Pierwszą z nich jest PayPal. Co ciekawe, Musk nie stworzył tej firmy. PayPal wszedł w fuzję z X.com, czyli firmą Elona Muska w roku 2000. Drugą charakterystyczną dla Muska firmą jest Tesla. Produkcja elektrycznych samochodów klasy premium przysporzyła mu sporo sławy oraz pieniędzy. Obecnie to ze SpaceX najczęściej kojarzy się Elona. Jest to przedsiębiorca, którego można określić mianem wizjonera.
3. miejsce na liście najbogatszych
Podium zamyka Gautam Adani. Majątek Adaniego od czerwca 2022 roku wyraźnie idzie w górę z 90 mld dol. w połowie roku do 147 mld dol. obecnie. Większość majątku Adaniego pochodzi z publicznych pakietów akcji posiadanych przez indyjski konglomerat Adani Group, którego jest założycielem. Jest właścicielem około 37% Adani Total Gas, 65% Adani Ports&Special Economic Zone i 61% w Adani Green Energy.
Najbogatsi ludzie świata – 4. miejsce Billa Gatesa
Czwarte miejsce w rankingu, z majątkiem wynoszącym prawie 130 mld dolarów, zajmuje Bill Gates. Kojarzony głównie z branżą technologiczną. Jest byłym prezesem zarządu Microsoft. Śmiało można stwierdzić, że jest to najbardziej znany przedsiębiorca z branży informatycznej. Przedsiębiorca urodził się w 1955 roku w Seattle. Przez długie lata znajdował się ona na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych. Dokładniej od roku 1995 do 2007, nieprzerwanie co roku był uznawany za człowieka z największym majątkiem.
Amazon i Jeff Bezos – 5. miejsce
Jeffrey Bezos to amerykański przedsiębiorca, założyciel Amazona, urodzony w 1964 r. Jest on dyrektorem generalnym i przewodniczącym zarządu Amazon. Dokładniej rzecz ujmując, jest byłym dyrektorem generalnym, ponieważ w roku 2021 odstąpił z funkcji CEO Amazona. Obecnie zajmuje pozycję prezesa wykonawczego. Dzierżył miano najbogatszego człowieka na świecie od roku 2018 aż do 2021 r. Jego majątek szacowany jest obecnie na 170 mld dolarów. To o 50 mld mniej niż w przypadku Elona Muska. Wciąż mowa jednak o ogromnym majątku, który jest wynikiem rozwijania największej firmy e-commerce na świecie.
Jak buduje się największy sklep internetowy?
Początki Amazonu sięgają roku 1994, kiedy to historia Jeffa Bezosa na Wall Street skończyła się z jego woli. Na początku firma była księgarnią internetową. Pierwsza książka została sprzedana w lipcu 1995 r. Był to egzemplarz „Fluid Concepts & Creative Analogies. Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought”. Asortyment bardzo szybko się rozrastał. Amazon oferował już nie tylko książki, ale również:
- DVD;
- meble;
- sprzęt komputerowy;
- artykuły spożywcze.
Po kilku latach od powstania na Amazonie można było znaleźć praktycznie wszystko. Zbiegło się to w czasie z szybkim rozwojem internetu.
A co z Zuckerbergiem?
Niektórych może dziwić fakt, że Mark Zuckerberg nie znajduje się na podium listy najbogatszych ludzi. Co więcej, nie ma go nawet wśród dziesięciu najbogatszych ludzi 2024 r. W tym roku miejsca na liście dla niego zabrakło. A jest on oczywiście zanany jako twórca serwisu Facebook, który został uruchomiony w 2004 roku.
W dłoniach mniejszości spoczywają biliony dolarów. Dla wielu taki stan rzeczy wydaje się niesprawiedliwy. Warto pamiętać o tym, że to właśnie ci przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy dla milionów ludzi, którzy dzięki temu mogą utrzymać rodziny. Dla wielu ten ranking może być inspiracją. Daje również wiele wskazówek. Łatwo zauważyć, jak wielką wartość mają firmy technologiczne oraz dobra luksusowe. Być może młodzi przedsiębiorcy, bazując na doświadczeniu najbogatszych, obiorą kierunek dalszego rozwoju.
- Odbiór mieszkania ze specjalistą
- Ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu – skorzystaj z kalkulatora OC
- WIBOR – prognozy 2024 a podwyżka stóp procentowych i raty kredytów hipotecznych
- Co to jest i jak działa linia kredytowa?
- Dopłata i refundacja okularów przez pracodawcę – jakie są warunki? Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie do okularów korekcyjnych