Zawarcie umowy ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów. Cena takiej ochrony jest uzależniona od wielu czynników i może się znacznie różnić w zależności od tego, jaki pojazd podlega ubezpieczeniu czy kto jest jego posiadaczem. Najłatwiejszym, szybkim i bezpiecznym sposobem na wyliczenie składki i zawarcie umowy jest skorzystanie z kalkulatora OC, a następnie zakup ochrony online. Jak to zrobić?

Ile wyniesie składka na OC?

W okresie pandemii wielu Polaków starało się ograniczać do niezbędnego minimum obecność w miejscach publicznych, a także stacjonarne korzystanie z usług, które tego nie wymagały. W tym czasie zwiększyło się nasze zainteresowanie robieniem zakupów w sieci – przekonaliśmy się do tego, że to szybki i bezpieczny sposób na załatwienie wielu spraw, co dotyczy również zakupu ubezpieczenia OC.

W Polsce posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, a kontrolą wywiązywania się z tej powinności zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który tylko w 2020 roku wysłał wezwania do zapłacenia kary do blisko 200 tys. posiadaczy pojazdów. Wielu nieubezpieczonych jako przyczynę przerwy w OC wskazywało pandemię i brak możliwości kontaktu z agentem. Tymczasem cały czas mieli oni sposobność zawarcia umowy ubezpieczenia online lub telefonicznie.

W UNIQA tym klientom, którzy zdecydują się na zakup OC przez internet, naliczamy 15 proc. rabatu, a ponadto 5 proc. dodatkowej zniżki na ubezpieczenie kolejnego pojazdu.

Zaletą zakupu ochrony w sieci jest wygoda, możliwość dopełnienia obowiązku bez wychodzenia z domu, oszczędność czasu, pieniędzy, a także bezpieczeństwo. Kalkulator OC wyliczy, ile zapłacimy za OC, po czym będziemy mogli zawrzeć umowę i zapłacić za ochronę online. Otrzymamy również propozycję skorzystania z ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak autocasco, NNW, bagaż, opony, pomoc medyczna 24 czy assistance. W UNIQA w cenie ubezpieczenia OC, bez względu na wiek pojazdu, oferujemy pakiet assistance MIDI. Dzięki niemu w razie wypadku, awarii czy kradzieży samochodu zorganizujemy pomoc assistance np. holowanie, jeśli pojazd będzie wymagać naprawy. Składka za OC zawiera w cenie ubezpieczenie Zielona Karta na wszystkie kraje Systemu Zielonej Karty.

Zobacz także  Co to jest i jak działa linia kredytowa?

Jakie informacje są potrzebne do wyliczenia składki OC?

Zanim zaczniemy korzystać z kalkulatora OC, warto przygotować dowód osobisty i dowód rejestracyjny oraz spisać stan kilometrowy licznika z dokładnością do 100 km. Do wyliczenia składki potrzebujemy informacji dotyczących m.in. pojazdu i jego posiadacza, aby ustalić, ile w danym przypadku będzie kosztować ubezpieczenie. Interesują nas takie informacje jak:

  • Rodzaj pojazdu – czy to auto osobowe, samochód kempingowy, ciągnik rolniczy czy też inny. Jaki jest jego rok produkcji i data pierwszej rejestracji? Ile wynosi roczny przebieg?
  • Sposób użytkowania – istotne jest to, jak auto będzie eksploatowane. Czy pojazd ma służyć do prywatnych celów czy też do prowadzenia działalności gospodarczej? Będzie to samochód na wynajem, użytkowany jako taksówka czy przeznaczony do prowadzenia usług kurierskich?
  • Dodatkowe osoby korzystające z pojazdu – znaczenie ma to, czy będą z niego korzystać również młodsi kierowcy.
  • Historia przebiegu ubezpieczenia – możesz się zgodzić na jej pobranie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Warto to zrobić, gdyż dzięki temu nie zostanie pominięta żadna istotna informacja dotycząca historii, która ma wpływ na wysokość składki.

Po podaniu wszystkich niezbędnych danych zostanie wyliczona składka na ubezpieczenie samochodu. Następnie online można zawrzeć umowę i uregulować opłatę. Cała procedura zostanie w całości zrealizowana przez internet – szybko, bezpiecznie i wygodnie. Warto pamiętać, że w Polsce nawet dzień przerwy w OC jest podstawą dla UFG do nałożenia kary na posiadacza nieubezpieczonego pojazdu. Jeśli mamy obawy przed wizytą w stacjonarnym oddziale, to z obowiązków związanych z ubezpieczeniem możemy wywiązać się online.

Ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu