Linia kredytowa to specjalne wsparcie finansowe, które jest skierowane zarówno do osób fizycznych jak i do przedsiębiorców. Jest to produkt bankowy, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem klientów. Warto wiedzieć czym dokładnie jest linia kredytowa, w jaki sposób działa oraz jakie są jej największe zalety. 

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to specjalny produkt finansowy, który ma charakter odnawialny i daje możliwości zadłużania się do limitu, który jest ustalony w umowie w określonym czasie. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo uproszczona procedura dotycząca wnioskowania. 

Aby przyznać linię kredytową, bank lub instytucja pozabankowa dokonuje dokładnej analizy zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wysokość miesięcznych wpływów. Na tej podstawie ustala się możliwą wysokość limitu. Dodatkowo ocenie podlega także historia kredytowa, którą można ocenić dzięki informacjom dostępnym w rejestrach BIK. 

W jaki sposób działa linia kredytowa?

Najważniejszym elementem, który odróżnia linię kredytową od zwyczajnych kredytów jest odnawialność. Dzięki niej osoba ubiegająca się o kredyt ma możliwość wielokrotnego skorzystania ze środków finansowych, które zostały przydzielone w ramach limitu. Linia kredytowa jest odnawialna poprzez wpływy dostarczane na konto. 

Warto jednak zaznaczyć, że przypływy, które trafiają na konto, najpierw są przeznaczane na spłatę zadłużeń. Mechanizm działania takich linii kredytowych posiada znaczącą zaletę — odsetki są naliczane tylko od wykorzystywanej kwoty, a nie od całości. Dzięki temu często takie rozwiązanie jest traktowane jako pogotowie na niespodziewane wydatki. Możliwość wykorzystania kredytu w dowolnie wybranym momencie, bez konieczności składania wniosków to bardzo duży atut.

Czy warto zdecydować się na linię kredytową?

Linia kredytowa dość znacznie się różni od innych rozwiązań kredytowych. Przede wszystkim jest ona bardzo uniwersalna. Jak wspomniano wcześniej,  może być wykorzystywana do przygotowania tzw. poduszki finansowej, z której będzie można skorzystać bez żadnych, zbędnych formalności. 

Jest to także dobre rozwiązanie w sytuacjach, w których środki finansowe są potrzebne do sfinansowania jakiś pojedynczych zakupów, przy jednoczesnej potrzebie wykorzystania przyznanego limitu w przyszłości. Z uwagi na to, że odsetki naliczane są sumy faktycznie przyznanej, a nie od całego limitu, nie ma obawy o przepłacenie. 

Linia kredytowa to produkt finansowy, który jest przeznaczony dla naprawdę szerokiego grona odbiorców. Może on znacznie pomóc w trudnych sytuacjach finansowych, kiedy potrzeba pieniędzy szybko i bez konieczności dopełniania wszelkich formalności. Z pewnością rozwiązanie to będzie także trafne w przypadku osób, które poszukują elastycznych rozwiązań. 

Zanim jednak klient zdecyduje się na jakiekolwiek rozwiązanie, powinien dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych banków lub firm pozabankowych. Nie można sugerować się tylko parametrami, które są widoczne na pierwszy rzut oka, ale przede wszystkim informacjami dotyczącymi różnych opłat, prowizji i zasad.

Sprawdź również pożyczkę online na karcie od NetCredit

Archiwum: październik 2022
biznesowa kobieta patrzy na kartę kredytową