Planujesz wykonać przelew międzynarodowy? Jeśli tak, to musisz wykorzystać w tym celu IBAN danej instytucji finansowej (może być to np. IBAN Inteligo). Przeczytaj poniższy tekst, jeśli chcesz poznać więcej informacji.
Współczesna bankowość jest niezwykle mocno rozwinięta, dzięki czemu korzystanie z niej stało się tak łatwe, jak nie miało to miejsca jeszcze nigdy dotąd. Aby móc w pełni cieszyć się z dostępnych funkcjonalności, należy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach. Jednym z nich jest zaopatrzenie się numer IBAN – jest to ważne, jeśli zamierzasz wykonać przelew międzynarodowy. Należy wykorzystać to oznaczenie zarówno w przypadku banków stacjonarnych (tradycyjnych), jak i podmiotów internetowych – w tym ostatnim przypadku konieczny może być np. IBAN Inteligo.
IBAN – podstawowe informacje
Przez IBAN rozumie się ustandaryzowane oznaczenie kont bankowych, które jest stosowane w różnych krajach świata, w tym m.in. w państwach znajdujących się w Europie. Skrótowiec ten pochodzi od następującego terminu: International Bank Account Number – Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego.
Ce, dla którego powszechnie stosuje się IBAN, jest bardzo prosty: umożliwić dokonywanie oraz otrzymywanie przelewów zagranicznych. Dzięki temu, że został wprowadzony jednolity standard IBAN, realizacja płatności w ramach systemów bankowych z różnych państw staje się znacznie prostsza.
Generalnie, budowa międzynarodowego numeru rachunku bankowego nie jest szczególnie skomplikowana. IBAN to de facto numer rachunku bankowego klienta powiększony o składające się z dwóch liter oznaczenie wskazujące na państwo, w którym utworzono rachunek. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród wszystkich symboli opisujących kraje:
- DE – Niemcy;
- EE – Estonia;
- LU – Luksemburg;
- KZ – Kazachstan;
- GB – Wielka Brytania.
Z kolei pozostała część numeru IBAN to indywidualny numer rachunku, jaki został nadany klientowi danego banku. W przypadku Polski numer IBAN ma dwadzieścia sześć znaków. Składają się nań: suma kontrolna sprawdzająca poprawność obliczeń (2 cyfry), oznaczenie banku i/lub jego filii (8 cyfr) oraz unikalny, wygenerowany podczas zakładania rachunku numer konta służącego do przelewów krajowych (ostatnie 16 cyfr)
Cyfry te – bez przedrostka w postaci skróconej nazwy kraju – składają się na NRB, czyli numer rachunku bankowego stosowanego w rozliczeniach krajowych.
Jakim numerem IBAN należy posługiwać się podczas płatności realizowanych w Inteligo?
Inteligo (pełna nazwa to Inteligo Financial Services S.A.) jest jednym z bardziej znanych banków internetowych działających w Polsce. Jeśli chodzi o kwestię IBAN Inteligo, to nie ma właściwie żadnych różnic między tym podmiotem a jego konkurencją. Taki stan rzeczy oznacza, że jeśli posiadasz konto w banku Inteligo i chcesz skorzystać z możliwości wykonania przelewu. Numer IBAN Inteligo to standardowy numer rachunku bankowego wzbogacony o oznaczenie PL (PL – Polska).
Inteligo kod SWIFT (BIC): BPKOPLPW,
Inteligo kod IBAN: PL + pełny numer rachunku,
Dane do przelewów:
Powszechna Kasa Oszczędności
Bank Polski Spółka Akcyjna
ul. Sienkiewicza 12/14
00-944 Warszawa
Inteligo Financial Services S.A. to jeden z czołowych banków internetowych, które działają w Polsce. Podmiot ten obecnie stanowi jedną z części składowych grupy PKO BP.
- IBAN Alior Bank – co warto wiedzieć na ten temat?
- IBAN Getin Bank – do czego służy to oznaczenie?
- IBAN Millennium – do czego służy?
- IBAN – Bank Spółdzielczy IBAN. co warto wiedzieć na ten temat?
- IBAN BNP Paribas – co warto wiedzieć?