Chcesz zrobić zagraniczny przelew bankowy? Jeśli tak, to musisz sprawdzić, jaki numer do płatności międzynarodowych posiada Twój bank (konieczny wówczas może być np. IBAN Getin Bank). Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj poniższy tekst.

W dwudziestym pierwszym wieku niewiele stoi na przeszkodzie, by móc wykonać przelew na rachunek bankowy z drugiego końca świata. Podobnie jest w sytuacji, gdy na taki przelew oczekujesz. Aby jednak cały proces mógł sprawnie przebiec, konieczne jest używanie odpowiednich oznaczeń. Jednym z nich jest tzw. numer IBAN. W zależności od instytucji finansowej, z której korzystasz, może być to np. IBAN Getin Bank.

IBAN – co warto wiedzieć na ten temat?

Zacznijmy od krótkiego omówienia, czym właściwie jest enigmatycznie brzmiący IBAN. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego, w którym oznacza: International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego.

IBAN jest powszechnie stosowany na świecie, w tym między innymi w takich państwach jak: Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Słowenia. Standard ten pozwala na rozpoznanie przelewu zagranicznego, dzięki czemu transakcja może zostać zarejestrowana w różnych państwach. Międzynarodowy rachunek bankowy to ważny krok milowy, jeśli chodzi o likwidację barier w przepływie kapitału na świecie.

Każdy kraj ma przypisany określony, dwuliterowy kod. Symbole te pozwalają zidentyfikować państwo, w którym są zarejestrowane rachunki bankowe nadawcy i odbiorcy środków. Z kolei jeśli chodzi o drugą część tego ustandaryzowanego oznaczenia, jakim jest IBAN, trzeba pamiętać, że może ona w poszczególnych krajach różnić się pod względem długości. Przykładowo, w Belgii numer ten ma jedynie szesnaście znaków, w Polsce dwadzieścia sześć, we Francji zaś aż dwadzieścia siedem.

Zobacz także  IBAN – Bank Spółdzielczy IBAN. co warto wiedzieć na ten temat?

Opisywany standard został stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych w celu uproszczenia systemu płatności bankowych na m.in. terenie Unii Europejskiej.

IBAN Getin Bank – jak wygląda?

Jeśli chcesz poznać więcej informacji odnośnie rozwiązań, jakie przyjął w zakresie numeru IBAN Getin Bank, możesz odwiedzić stronę internetową tego podmiotu oraz skonsultować się z pracownikami obsługi klienta.

Podobnie jak w przypadku innych instytucji działających w Polsce, IBAN Getin Banku również składa się z oznaczenia „PL” oraz dwudziestu sześciu cyfr (suma kontrolna: 2 cyfry, lokalizacja banku: 8 cyfr, unikalny numer rachunku klienta: 16 cyfr). Kod ten jest zgodny ze standardem ISO 3166-1 alfa-2.

Nie tylko IBAN. Co jeszcze jest potrzebne, by móc wykonać przelew międzynarodowy?

IBAN to absolutne must have, jeśli chcesz wykonać przelew zagraniczny. Oprócz tego konieczne jest również posiadanie oznaczenia SWIFT. Kod SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) także jest unikalny dla każdej instytucji finansowej i może składać się z ośmiu lub jedenastu znaków. Dopiero posiadanie numerów IBAN oraz SWIFT umożliwia wykonanie przelewu bankowego zagranicznego.

Kod SWIFT (BIC) dla Getin Banku: GBGCPLPK,

Numer IBAN: PL+numer rachunku klienta,

Getin Bank to utworzony w 2014 roku podmiot, którego oferta w zakresie produktów finansowych obejmuje rozwiązania przeznaczone dla pracowników, przedsiębiorców itp.

IBAN Getin Bank