Formacje świecowe to rodzaj wykresów, stosowany przez doświadczonych inwestorów do rozpoznawania trendów na rynku walut i papierów wartościowych. Są jednak na tyle czytelne, że może je zrozumieć i stosować niemal każdy. Dowiedz się więcej na temat wykresów świecowych.
Wykresy analizy technicznej są sprawdzonym narzędziem, dzięki którym analitycy finansowi dostrzegają tendencje wzrostowe i spadkowe. Wykresy liniowe, jak również formacje świecowe, czyli układ świec na wykresie, ułatwiają wybór odpowiedniego momentu na zakup i sprzedaż papierów wartościowych czy waluty. Umiejętność czytania wykresów jest niezbędna do tego, aby czerpać zyski z inwestycji i uniknąć strat. Jak wyglądają świece na wykresie? Jak je odczytywać? Dlaczego nazywane są świecami japońskimi? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Pojęcie i historia formacji świecowych
Formacje świecowe to układy świec na wykresach, charakterystyczne dla poszczególnych trendów na rynku inwestycyjnym. Nie wszyscy wiedzą, że wykresów świecowych używali już w XVIII wieku japońscy kupcy, handlujący ryżem. Wymyślił je prawdopodobnie handlarz Munehise Homma, ale do Ameryki i Europy dotarły dopiero w XX wieku. Popularne za stały się w ostatnich 30. latach. Rozpropagował je analityk finansowy Steve Nison, autor kilku poradników na temat odczytywania układów świec na wykresach.
Budowa świecy wykresowej
Świeca wykresowa składa się z korpusu, którego długość zależy od okresu czasu, w którym następuje ruch ceny. Świeca ma też dolny i górny knot, nazywany przez analityków dolnym i górnym cieniem. Cień dolny wyznacza kurs, bądź cenę minimalną, a cień górny – kurs maksymalny. Dolny poziom korpusu świecy to cena otwarcia, a górny poziom korpusu to cena zamknięcia. Krótki cień dolny oznacza, że cena minimalna jest zbliżona do ceny otwarcia. Brak cena górnego oznacza, że cena maksymalna równa się cenie zamknięcia.
O co chodzi z kolorami świec? Czym są świeczki bycze, a czym niedźwiedzie?
Jeśli cena zamknięcia jest niższa od ceny otwarcia, to jest to świeczka spadkowa, zwana też niedźwiedzią. Jeśli zaś cena zamknięcia jest wyższa od ceny otwarcia, to świeczkę nazywa się byczą. Analitycy finansowi odróżniają je kolorami. W zależności od ustawień programu i preferencji osobistych, świece wzrostowe oznacza się na wykresie kolorem białym, zielonym lub niebieskim. Świeczki spadkowe są czarne lub czerwone. Układ świec na wykresie odzwierciedla trendy rynkowe, czyli ścieranie się ze sobą popytu i podaży.
Trendy wzrostowe i spadkowe. Jak je rozpoznać na wykresach?
Trend w w branży finansowej oznacza serię następujących po sobie szczytów i dołków. W uproszczeniu, o tendencji wzrostu, symbolizującej hossę, mówi się, gdy linia wykresowych świec wznosi się na wykresie, przy czym przeważają świeczki wzrostowe. O tendencji spadkowej świadczy opadająca w dół linia świec, przy czym przeważają świece spadkowe. Aby prawidłowo odczytać dobry moment na inwestowanie, należy obserwować zarówno kolor świec, długość cienia, odległość czasową między najniższą a najwyższą ceną, jak i układ linii świec na siatce wykresu.
Rodzaje formacji świecowych
W zależności od układu świec, zaobserwować można charakterystyczne formacje, zwiastujące kontynuację lub zmianę trendów na rynku. Podstawowe rodzaje układów świec, to:
- formacje kontynuacji lub niezdecydowania, widoczne na wykresie jako trend boczny, np. tasuki, biała dwójka hossy, świeca doji czy rozstanie;
- formacje wzrostowe, np. gwiazda poranna, objęcie hossy, odwrócony młot i trzech białych żołnierzy;
- formacje spadkowe, np. spadająca gwiazda, objęcie bessy lub czarna Marubozu;
- formacje odwrócenia, zapowiadające odwrócenie trendu, np. gwiazda doji, krzyż harami, przenikanie.
Najpopularniejsze układy formacji świecowych
Spójrz, jak odnaleźć na wykresie charakterystyczne układy świec:
- objęcie bessy składa się z dwóch świec – krótkiej wzrostowej i długiej spadkowej, której korpus drugiej świecy jest dłuży w porównaniu do korpusu pierwszej;
- objęcie hossy – układ, w którym druga świeca bycza jest wyższa i obejmuje pierwszą spadkową;
- gwiazda doji występuje w kilku konfiguracjach, m.in ze świeczką doji mającą postać krzyżyka bez korpusu, warto znać poranną gwiazdę, czyli układ trzech świec, z których pierwsza jest długa spadkowa, a druga to klasyczny byk – ten układ zapowiada korektę bądź odwrócenie trendu spadkowego i wzrost cen.
O czym pamiętać, interpretując konfiguracje świec?
Formacje świecowe to przydatne instrumenty finansowe, jednakże trzeba umieć je prawidłowo odczytać. Jeśli jesteś początkującym inwestorem, to podejmuj decyzję w porozumieniu z doradcą inwestycyjnym. Poza tym nawet doświadczeni w tradingu analitycy rozpatrują formacje świecowe w szerokim kontekście. Są one nie tylko odzwierciedleniem spadków i wzrostów cen, ale też psychologii kupujących i sprzedających. Bezbłędnie za to pokazują nastroje na rynku, a zarazem są odbiciem sytuacji geopolitycznej i stanu globalnej gospodarki. Nie mniej jednak znacznie ułatwiają inwestowanie i handel.
Masz już podstawową wiedzę na temat formacji świecowych. Ułatwi ci ona podejmowanie decyzji biznesowych oraz inwestycyjnych. Zachowaj jednak ostrożność. Analitycy znają wiele konfiguracji świec, określając je znanym w świecie finansów slangiem. Niekiedy każdy z nich używa różnych określeń na te same układy świec byczych i niedźwiedzich. Istnieje więc chaos informacyjny w tym obszarze. Sama interpretacja też zależy od wielu czynników. Podsumowując, do prawidłowego wykorzystania wyników wykresów niezbędna jest edukacja i doświadczenie.
- Czy ceny węgla spadną w 2024?
- Cena brutto i cena netto – czym się różnią? Brutto i netto w świetle podatku VAT
- Ceny mieszkań – prognozy 2023 i trendy na 2023 rok według ekspertów
- Inflacja w Niemczech – kwiecień 2023. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023