Akcelerator biznesu ma na celu wsparcie młodych przedsiębiorców na początku ich biznesowej kariery. Planujesz stworzenie startupu? Sprawdź, czym są akceleratory przedsiębiorczości, bo możesz z nich skorzystać.
Wsparcie finansowe i praktyczna wiedza to dwie rzeczy, które dla młodych przedsiębiorców mają ogromną wartość. Te, wraz z zapałem, motywacją do działania i kreatywnością, stanowią klucz do osiągnięcia sukcesu biznesowego. Planujesz otworzenie własnego biznesu? A może już posiadasz działalność gospodarczą? Sprawdź, gdzie znajdziesz akcelerator biznesu w Polsce oraz jaką pomoc mogą ci wyświadczyć akceleratory przedsiębiorczości!
Co to jest akcelerator biznesu?
Pojęcie akceleratora ma swoje korzenie w fizyce, gdzie określa urządzenie służące przyspieszeniu ruchu naładowanych cząsteczek dzięki przekazaniu im dodatkowej energii. W biznesie cząsteczkami są młodzi przedsiębiorcy, a energią – wiedza i doświadczenie mentorów.
Akcelerator biznesu jest jednym z programów dedykowanych młodym przedsiębiorcom. Jego zadaniem jest niesienie pomocy w założeniu i rozwoju biznesu. Może ona mieć charakter wielowymiarowy. Właściciele firm otrzymają przede wszystkim wsparcie mentorskie, pomoc prawną i administracyjną, ale również środki finansowe na wdrożenie pomysłu w życie.
Akcelerator – skąd pochodzi pomysł?
Akceleratory przedsiębiorczości są koncepcją, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Tam inicjatywa działa prężnie od wielu lat. W Europie pomysł ten cały czas jest nowy i znajduje się w fazie wdrażania.
Akceleratory biznesu – metodyka działania
Pomysł akceleratorów przedsiębiorczości czerpie z założeń, jakimi cechują się inkubatory biznesu. Dwie powyższe idee różnią się jednak od siebie sposobem działania. Główną metodą akceleratora startupu jest mentoring. Osoby wspierające mają misję dokładnego przeprowadzenia młodych przedsiębiorców przez poszczególne etapy zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Kadra właścicielska i zarządcza uczy się zarządzania zasobami ludzkimi oraz materialnymi, ale też poznaje sposoby reagowania na sytuacje kryzysowe, które mogą pojawić się w przyszłości.
W praktyce akcelerator uznaje się za opcję ciekawszą od inkubatora. Początkujący przedsiębiorcy spotykają się ze swoimi mentorami w przyjacielskiej atmosferze. Spotkaniom tym nie towarzyszy ogrom urzędniczych procedur. Często działalność akceleratorów startupów w Polsce i nie tylko porównywana jest do happeningów.
Akcelerator – kto może skorzystać z pomocy?
Pomoc ze strony akceleratorów biznesu skierowana jest ku bardzo młodym podmiotom. Najczęściej doświadczają jej przedsiębiorcy – niedoświadczeni zawodowo studenci i absolwenci szkół wyższych – których biznes znajduje się jeszcze w fazie pomysłu. Beneficjenci wprawdzie nie posiadają wiedzy praktycznej, ale cechują się niesamowitym poziomem kreatywności, co bezpośrednio przekłada się na tworzenie bardzo dobrych i rokujących idei biznesowych.
Akcelerator jako konkurs
Sam pomysł często nie jest jednak wystarczający, aby gwarantował objęcie programem pomocowym. Rekruci akceleratorów startupów w Polsce muszą wykazać się zaangażowaniem w swój projekt. Dlatego też zgłoszenia muszą być wyposażone w dokładny biznesplan, opis usługi lub makietę produktu.
Perspektywiczne pomysły są nagradzane, czyli wdrażane do programów akceleracyjnych. Dzięki nim twórcy mogą liczyć na wsparcie finansowe i merytoryczne. Przekazywane środki finansowe nie są duże, ale zazwyczaj wystarczające, aby możliwe było wystartowanie z ideą. Akcelerator w zamian za swoją pomoc oczekuje niewielkich udziałów w projekcie.
Akcelerator startupów – dlaczego warto skorzystać z takiej pomocy?
Zadaniem akceleratora jest nadawanie firmom biznesowego rozpędu. Mentorzy dążą do tego, aby przedsiębiorstwo szybko i stabilnie się rozwijało. Pozwoli to na utrzymanie się na rynku przez długi okres.
Korzystający z pomocy akceleratora biznesu mogą liczyć na pomoc w postaci:
- wsparcia finansowego dla pierwszych etapów działalności;
- wsparcia merytorycznego;
- pomocy w założeniu działalności gospodarczej;
- pomocy w dopełnieniu wszelkich formalności związanych z założoną działalnością;
- pomocy prawnej i administracyjnej;
- dostępu do programów księgowych, serwerów wirtualnych i fizycznych, aplikacji umożliwiających funkcjonowanie firmy.
Biznesy rodzące się w akceleratorze powstają w warunkach zbliżonych do inkubatora. Ich środowisko działania cechuje się całkowitym bezpieczeństwem, które zapewniają doświadczone podmioty czuwające nad powodzeniem projektu. Akceleratory przedsiębiorczości gwarantują, że rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie proste i komfortowe.
Akceleratory startupów w Polsce
Programy akceleracyjne w polskich warunkach rynkowych dopiero się rozwijają. Wiele z nich funkcjonuje w ramach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Własne akceleratory otwierają specjalne strefy ekonomiczne działające w poszczególnych regionach Polski. Swoje programy uruchomił też Polski Zakład Ubezpieczeń. Warto sięgać też po pomoc gigantów branżowych, między innymi z rynku telekomunikacyjnego. Często zdarza się, że akcelerator tworzony jest w ramach inicjatywy uczelnianej. Aktualnych ofert można też szukać w sieci, pod nazwą akceleratorów internetowych.
Podsumowując, inicjatywy akceleracyjne podejmują w Polsce:
- uczelnie wyższe;
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości;
- regionalne specjalne strefy ekonomiczne;
- duże przedsiębiorstwa prywatne i publiczne.
Korzystanie z akceleratora może być korzystne dla ciebie, jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą i masz pomysł na biznes, ale brakuje ci wsparcia i funduszy. Warto poszukać takiej inicjatywy ogólnopolskiej, internetowej albo w twojej okolicy.
- Finansowanie startupów – skąd wziąć pieniądze na start? Sprawdź opcje finansowania dla startupu: rundy inwestycyjne i nie tylko
- Finansowanie startupów – zobacz, jak to robić w Polsce
- Startup – czym jest i jak go stworzyć?
- Metoda lean startup
- Czym jest pomoc de minimis? Poznaj limity udzielania pomocy publicznej w Rzeczpospolitej Polskiej