Chcesz wypracować dla siebie i swojej rodziny jak największy zysk? A może po prostu masz pokaźne oszczędności na koncie bankowym i nie chcesz, aby te straciły swoją wartość? Sprawdź, w co inwestować w 2023 roku!

Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe to ciekawa opcja na oszczędzanie. Pamiętaj, że w ten sposób raczej nie wypracujesz realnych zysków, które odczuje twój portfel. W dzisiejszych czasach rosną ceny gazu, prądu, żywności i ogólne koszty życia.

Stale rosnąca inflacja sprawia, że pieniądz odkładany na rachunku bankowym jest wart coraz mniej. Inwestowanie wydaje się dobrą opcją. Szukasz pomysłu, który pozwoli ci zainwestować swoje aktywa tak, aby te wypracowały jak największe zyski? Masz kilka możliwości. Sprawdź, w co inwestować w 2023 roku i dlaczego!

W co inwestować w 2023 roku – na co trzeba uważać?

Jako inwestor musisz wiedzieć, że lokowanie pieniędzy wiąże się zawsze z pewną stopą zwrotu, ale i pewnym ryzykiem. Najlepszym tego przykładem jest giełda. To właśnie tam mówi się o naprawdę wysokich dochodach, ale i milionowych stratach prowadzących do bankructwa wielu osób.

Ogólnoświatowa pandemia sprawiła, że niemalże każda waluta straciła okresowo na wartości. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w fundusz? Platforma maklerska może przynieść całkiem pokaźne zyski, ale takie transakcje to ogromne ryzyko finansowe. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o inwestowaniu swoich środków w konkretny cel, zawsze weź pod uwagę:

  • stopę zwrotu;
  • poziom ryzyka;
  • konieczny wkład minimalny;
  • sytuację rynkową;
  • opinie specjalistów;
  • badania i ankiety.

Dopiero po uwzględnieniu tych kilku czynników rzetelnie ocenisz opłacalność inwestowania w dany produkt, fundusz lub akcje. Chcesz ulokować bezpiecznie swój kapitał? Obligacje, akcje, fundusze inwestycyjne i surowce – to tylko niektóre z ciekawych propozycji inwestowania. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tego, w co inwestować w 2023 roku.

5 pomysłów, w co warto zainwestować w 2023 roku

Masz określony budżet, który chcesz przeznaczyć w całości w konkretną inwestycję? Dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów w stale zmieniających się czasach jest zainwestowanie kapitału w kilka możliwych opcji. Jako inwestor możesz zająć się branżą nieruchomości, kapitałem ludzkim lub zostać nawet aniołem biznesu.

Wiele zależy od tego, jak zaplanujesz swój portfel inwestycyjny. Wysoka inflacja może szybko doprowadzić do tego, że pieniądze na koncie bankowym stracą swoją dotychczasową wartość.

Konta oszczędnościowe i lokaty bankowe to bezpieczna forma lokowania środków, ale nie tak dobra, jak np. inwestowanie na giełdzie. Wiąże się to ze sporym ryzykiem. Jednak to ten instrument finansowy cieszy się największą popularnością wśród inwestorów na całym świecie.

Branża nieruchomości – inwestycja, która się opłaca

Rosnące stopy procentowe w Polsce sprawiają, że coraz mniej osób jest w stanie zainwestować w nieruchomości lub kupić je po prostu na kredyt. Jeśli masz odpowiednie środki do tego, koniecznie przeznacz pewną część na zakup nieruchomości np. pod wynajem.

Najlepsi inwestorzy na rynku zarabiają w branży nieruchomości setki tysięcy złotych – to swego rodzaju korporacyjny system działania. Duże organizacje hurtowo kupują mieszkania od deweloperów, by następnie przeznaczyć je w całości na wynajem.

Ciekawymi opcjami są flipping i najem lokalu. Mimo sporej inflacji popyt na lokale mieszkalne i usługowe stale rośnie. Dotyczy to także cen w branży, które z miesiąca na miesiąc szybują znacząco w górę.

Zastanawiasz się, w co inwestować w 2023 roku? Nieruchomości to najpopularniejsza metoda pozwalająca na bezpieczne ulokowanie swoich środków. Wybierz ten sposób inwestowania, jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i pewność, że z czasem wypracujesz realne zyski. Nawet kiedy zaciągniesz na ten cel kredyt hipoteczny lub inwestycyjny, będziesz w stanie spłacać go z opłat, które narzucisz na osoby wynajmujące nieruchomości.

Uważaj! Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o inwestowaniu w nieruchomości, sprawdź wskaźnik ROI. Dotyczy on rentowności biznesu dla nieruchomości i uwzględnia stałe koszty i czas, kiedy lokal stoi pusty bez lokatorów. Rynek nieruchomości stale się rozwija, dlatego najlepiej inwestuj w nieruchomości w sprawdzonych lokalizacjach, gdzie ceny po czasie wzrosną.

W co inwestować w 2023 roku? Giełda? A może akcje i obligacje?

Planujesz zainwestować w akcje, obligacje lub fundusze inwestycyjne? Obligacje skarbowe to dobry sposób, aby wypracować realne zyski. Pamiętaj też, że wejście na giełdę to dość kosztowne przedsięwzięcie.

Nie masz wystarczającej wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i inwestowania? W takim razie potrzebujesz też pomocy doświadczonego maklera. Pamiętaj, że giełda wymaga tego, by trzymać swoje nerwy na wodzy. Każdy nieprzemyślany ruch może doprowadzić nawet do bankructwa.

Instrumenty finansowe pozwalające na wypracowanie zysków to między innymi akcje i obligacje. Te uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych. Każdy, kto planuje inwestować w akcje, ma wygodny dostęp do tej formy zarabiania przez internet i telefon. Pamiętaj, że do inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych potrzebujesz rachunku maklerskiego i pomocy doświadczonego brokera.

Kryptowaluty – ciekawa forma inwestowania w 2023 roku

Kryptowaluty zyskały na popularności głównie ze względu na fakt nagłego wzrostu wartości Bitcoina w 2021 roku. To właśnie wtedy rozpoczęły się największe inwestycje w kryptowaluty w historii. Popularne cyfrowe żetony i prawa własności do tokenów to nie wszystko.

Warto też dodać, że w kwestii kryptowalut najistotniejszą walutą do tokenizacji jest tzw. Ethereum. Chcesz zająć się inwestowaniem w kryptowaluty przez internet? Uważaj! Taka forma lokowania swoich środków niesie ze sobą ogromne ryzyko, a małe kwoty inwestycji nie wchodzą tu w grę.

Złoto i dzieła sztuki – w to warto inwestować w 2023 roku!

Dzieła sztuki, złoto i antyki – to rzeczy, w które warto zainwestować w 2023 roku. Mimo szalejącej inflacji i stale zmieniającej się sytuacji na światowych rynkach warto zainwestować swoje pieniądze właśnie w takie instrumenty.

Zastanawiasz się dlaczego? To proste. Dzieła sztuki wraz z wiekiem nabierają na wartości, a więc są dobrym sposobem na bezpieczne ulokowanie własnego kapitału. Złoto również z roku na rok drożeje, dlatego jego zakup i późniejsza sprzedaż z zyskiem na pewno będą dobrymi decyzjami.

Znasz już kilka opcji lokowania kapitału i wiesz, w co inwestować w 2023 roku. Ostateczna decyzja należy jednak do ciebie. Musisz sam ocenić, na jakie ryzyko pozwolisz sobie jako inwestor. Pamiętaj też o kwestiach podatkowych związanych z wypracowanym zyskiem. Wiele zależy od tego, jak duży budżet możesz przeznaczyć na inwestowanie. Im większy, tym większe zyski będziesz w stanie wypracować w określonym czasie.

Archiwum: styczeń 2023
W co inwestować w 2022