numer IBAN – Revolut czy banki to podmioty, które takie oznaczenie posiadają. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się więcej w kwestii IBAN. Miłej lektury!

Globalizacja i rozwój nowoczesnych technologii to czynniki, które przyczyniły się do wzrostu popularności przelewów zagranicznych. Obecnie, dzięki bankowości mobilnej, da się je wykonywać bez wychodzenia z domu. Aby jednak można realizować takie działania, konieczne jest posiadanie numeru międzynarodowego IBAN. Revolut, czyli internetowa platforma umożliwiająca dokonywanie inwestycji, również posiada takie oznaczenie.

IBAN – co to jest?

Pełna anglojęzyczna nazwa IBAN jest następująca: International Bank Account Number. Termin ten dobrze wyjaśnia istotę standardu: jest to po prostu międzynarodowy rachunek bankowy. Oznaczenie to – stosuje się je między innymi w państwach leżących w Europie, w tym np. w Polsce, Niemczech, Francji, Słowenii czy Słowacji – jest znaczącym ułatwieniem, jeśli chodzi o współczesne finanse.

Międzynarodowy numer bankowy składa się z dwóch głównych części. Są one następujące:

  • dwuliterowe oznaczenie państwa, w jakim dany rachunek został zarejestrowany. Przykładowo, konto utworzone w Polsce ma symbol „PL”, zaś jego odpowiednik w Wielkiej Brytanii – „GB”,
  • dwudziestosześciocyfrowy kod liczbowy, w którym pierwsze dwie liczby tworzą sumę kontrolną, osiem następnych znaków to oznaczenie wskazujące na bank, zaś kolejnych szesnaście odnosi się do indywidualnego konta danego klienta. Dwadzieścia sześć cyfr to tzw. Podstawowy Numer Rachunku Bankowego.

Międzynarodowy numer bankowy IBAN to swego rodzaju drogowskaz – proste oznaczenie literowe sprawia, że środki przeznaczone do danej transakcji mogą trafić na rachunek odbiorcy z innego państwa. Dzięki temu możliwe jest np. nabycie produktu inwestycyjnego od zagranicznych sprzedawców/emitentów.

Revolut IBAN – co warto wiedzieć na ten temat?

Revolut to duża firma z branży finansowej, która umożliwia użytkownikom z całego świata dokonywanie takich operacji jak na przykład wymiana walut czy zakup kryptowalut. Ideą tego typu usług jest ich internacjonalny charakter. W związku z tym nie powinno nikogo dziwić, że aby móc wykonywać międzynarodowe przelewy w ramach korzystania z platformy Revolut, należy korzystać z uniwersalnego numeru IBAN.

Zobacz także  IBAN Millennium – do czego służy?

Jeśli chodzi o Revolut, IBAN dla klientów w Polsce wygląda następująco:

PL aabbbbbbbbcccccccccccccccc,

gdzie „a” oznacza sumę kontrolną, „b” to identyfikacja banku, zaś „c” – unikalny numer dla każdego klienta.

Informację na temat tego, jaki jest numer IBAN konta w Revolut, można znaleźć na koncie użytkownika, po zalogowaniu się do panelu użytkownika. Co ciekawe, przez pewien czas (2021 rok) Revolut z różnych względów nie stosował polskiego IBAN. Obecnie jednak taka możliwość znowu istnieje.

Kod SWIT/BIC Revolut: REVOGB2L,

Kod IBAN: PL+numer rachunku bankowego.

Revolut został utworzony w 2015. Jest to platforma umożliwiająca korzystanie z usług finansowych, w tym np. zakup waluty czy obrót papierami wartościowymi.

Revolut IBAN