Zmiany 2023

Ważne oświadczenie pracownika – PIT-2 w 2023 roku. Czy Polski Ład coś zmieni?

Deklaracja PIT-2 to jedno z oświadczeń, których zadaniem jest ochrona wysokości twojej pensji netto. Polski Ład przyniósł wiele zmian, które dotkną w zasadzie każdego podatnika. Sprawdź, jak nie stracić na nich zbyt wiele.

Polski Ład to szereg zmian podatkowych, które zostały przygotowane przez rząd. Pakiet reform dotyczy wielu kwestii, w tym kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych dla określonych grup czy obliczania składki zdrowotnej. Złożony system reform sprawi, że w wyraźny sposób zmieni się twoja pensja.

Jedną z tych zmian jest wzrost kwoty, która skutkuje zmniejszeniem zaliczki na podatek. Ta zmiana związana jest z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Równoważnikiem tejże kwoty jest 5 100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek. Kwota zmniejszająca zaliczki na podatek w 2021 roku wynosiła 43,76 zł miesięcznie. Teraz jest to 425 zł, co stanowi 1/12 z kwoty 5100 zł. Innymi słowy, o tyle może się zmniejszyć twoja pensja netto, o ile nie złożysz odpowiedniej deklaracji. Mowa tu zaś o deklaracji PIT-2. Dowiedz się, na czym ona polega i jak jej złożenie może zmienić twoją sytuację.

Czym jest PIT-2?

Czym w zasadzie jest deklaracja PIT-2? Co to zmienia w rozliczeniach? Składasz ją jako pracownik u swojego pracodawcy. Oświadczenie to jest związane z wyliczaniem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, które potrącane są co miesiąc od twojej pensji. Aby zmniejszyć ów podatek i tym samym potrącaną kwotę, możesz zawnioskować o stosowanie kwoty wolnej od podatku w comiesięcznych wyliczeniach. Ten wniosek to właśnie oświadczenie PIT-2.

Deklaracja PIT-2 ma wpływ na twój portfel i to, jak kształtuje się twoja pensja netto. Dotychczas był to jednak wpływ aż dziesięciokrotnie mniejszy. Zmiany związane są z Polskim Ładem i nowymi regułami podatkowymi. To one sprawiły, że PIT-2 w 2023 roku jest bardziej istotny niż kiedykolwiek.

Złożenie PIT-2. Co to dokładnie zmieni w twojej pensji?

W łatwy sposób możesz obliczyć, jak oświadczenie PIT-2 w 2023 roku wpłynie na stan twojego konta. Jak stwierdziliśmy, jest to skorelowane z kwotą wolną, a w szczególności – z kwotą zmniejszającą zaliczki na podatek. To te odmienne regulacje sprawiają, że w niektórych przypadkach pracownicy muszą liczyć się z nagłym spadkiem wysokości pensji.

Do tej pory kwota zmniejszająca podatek w skali roku wynosiła jedynie 525,12 zł. To oznaczało, że miesięcznie było to nieco mniej niż 44 zł. Tym samym, jeżeli w 2022 roku nie złożyłeś oświadczenia PIT-2, twoja comiesięczna pensja mogła się zmniejszyć właśnie o nieco ponad 40 zł. Nie była to kwota aż tak odczuwalna.

Tymczasem fakt, że obecnie roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi aż 5 100 zł, sprawia, że w naturalny sposób wzrasta kwota miesięczna. Jest to aż 425 zł i, tym samym, jest to wartość istotna dla twego portfela i budżetu. Jednak złożenie deklaracji PIT-2 u twego pracodawcy sprawi, że problem ten w wielu przypadkach zniknie.

Brak PIT-2. Co się stanie z twoimi pieniędzmi?

A co, jeżeli nie złożysz w ogóle oświadczenia PIT-2? Czy w takim przypadku kilkaset złotych miesięcznie bezpowrotnie będzie przepadać? Nie. Pieniądze te powrócą do Ciebie po pewnym czasie. Otrzymasz je z powrotem w formie zwrotu podatku po dokonaniu stosownych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Nie trzeba chyba jednak dodawać, że każdy wolałby mieć wyższą pensję od razu, zamiast czekać wiele miesięcy na rozliczenie. Dlatego złożenie formularza PIT-2 jest tak istotne.

O tym, jak ważne jest złożenie PIT-2 w 2023 roku, przekonali się już na początku stycznia nauczyciele. Ich pensje nagle zmalały o kilkaset złotych. W wielu wypadkach było to związane właśnie z niezłożeniem stosownej deklaracji.

Kto i kiedy może złożyć deklarację PIT-2?

Co istotne, oświadczenie PIT-2 mogą składać określeni pracownicy. Mowa tu o tych osobach, które pozostają w niższym progu podatkowym i mają pracę etatową. Jeżeli jesteś taką osobą i obowiązuje cię niższa, wynosząca 17% stawka podatku, powinieneś złożyć PIT-2. Natomiast, jeżeli obowiązuje cię wyższy próg, złożenie PIT-2 nic nie da.

Kiedy należy złożyć PIT-2?

Kiedy możesz złożyć formularz PIT-2? Z reguły składa się go w momencie rozpoczęcia danej pracy w określonym miejscu zatrudnienia. Jest to czynność jednorazowa. Co więcej, deklaracja nie traci ważności w kolejnych latach podatkowych. Jest ważna do chwili, gdy ją odwołasz. Pamiętaj jednak, że deklaracja PIT-2 dotyczy osób zatrudnionych na etacie. Nie zaś tych, które są zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Jednak, choć co do zasady PIT-2 składasz raz na początku pracy, nie ma przeszkód, abyś zrobił to później. Opinię w tej kwestii przedstawiło Ministerstwo Finansów. W komunikacie podkreślono, że przepisy obowiązujące w Polsce pozwalają na zastosowanie oświadczenia w innym momencie. Tym samym, jeżeli twój szef odmawia przyjęcia deklaracji PIT-2 ze względu na zbyt późny termin jej złożenia, działa bezprawnie. Wzory formularza, który powinieneś przedłożyć, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

PIT-2 i Polski Ład – podsumowanie

Jeżeli jesteś osobą pracującą na etacie, PIT-2 uchroni cię przed niepotrzebną obniżką pensji. Złóż go u swego pracodawcy jak najszybciej. Pamiętaj przy tym, że nie możesz wejść na wyższy próg podatkowy. Dbałość o omówione tu formalności sprawi, że stan twojego portfela będzie wyraźnie lepszy. Nie będziesz też musiał czekać do zakończenia rozliczenia z Urzędem Skarbowym, aby otrzymać swoje pieniądze w formie zwrotu podatku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: