Polski ład

Polski Ład – leasing. Wykup, podatek VAT i PIT. Zmiany dotyczące leasingu w 2022 roku

4 minut(y) czytania

W wielu dziedzinach życia pojawiają się zmiany po wprowadzeniu programu Polski Ład. Leasing jest właśnie jednym z tych obszarów. Co się zmieniło? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas.

Wiesz już, że trzeba będzie zapłacić większy podatek VAT po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Leasing nie będzie już tak praktyczny, jeżeli chodzi o sprzedaż pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca będzie musiał odczekać nie kilka miesięcy, a kilka lat, żeby zbyć pojazd. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Leasing samochodu – zasady, które panowały dotychczas

Zacznijmy od początku. Czyli od tego, jak jeszcze do niedawna prezentował się leasing samochodu i z jakich rozwiązań najczęściej korzystali kierowcy. Umowy leasingu są zawierane pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Pierwszy podmiot udziela prawa do użytkowania konkretnego przedmiotu leasingu – najczęściej samochodu. Jednak do takich rzeczy można również zaliczyć pozostały sprzęt niezbędny do wykonywania pracy – maszyny oraz narzędzia takie jak komputery, czy kamery.

Z jakich form finansowania samochodu można skorzystać? 

Jeżeli chodzi o sposoby finansowania samochodu, to można aktualnie wybrać jedną z trzech opcji:

  • leasing – auto jest amortyzowane w majątku, jest także jednorazowo rozliczany VAT przy zakupie;
  • kredyt – zasady są takie same, jak w przypadku leasingu;
  • wynajem długoterminowy – różnica polega głównie na tym, że na koniec trwania umowy nie może zostać przeprowadzony wykup pojazdu.
Kliknij!
Polski Ład dla dzieci, czyli nowe świadczenia na najmłodszych. Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a czym 400+?

Wykup samochodu z leasingu – jak robiło się to przed wprowadzeniem zmian?

Jeszcze w 2021 roku przedsiębiorca mógł zdecydować się na opcję wykupu prywatnego auta w korzystnym formacie. Funkcjonowało to w ten sposób, że ostatnia płatność – najczęściej ostatnia rata w ramach umowy – ustawiana była na 1%. Tak niska wartość wykupu mogła nie być zaksięgowana w działalności gospodarczej, a włączona do majątku prywatnego – wiązało się to z wystawieniem faktury na osobę prywatną. W przypadku wystawienia na firmę faktura i tak nie była księgowana. Z kolei auto nie mogło być traktowane jako środek trwały i nie dotyczyła go amortyzacja. Wchodziło po prostu w skład majątku prywatnego. 

Po jakim czasie można było sprzedać samochód?

Dlaczego stosowano takie rozwiązanie? Dzięki temu, że auto było wliczane do majątku prywatnego, można było je następnie sprzedać, a fiskus nie mógł go opodatkować podatkiem dochodowym. Aby nie został zapłacony podatek dochodowy ani naliczony podatek VAT trzeba było odczekać 6 miesięcy. Właśnie ta opcja została wykluczona przez nowe przepisy w 2022 roku.

Wykup samochodu dostosowany do potrzeb – czy dalej będzie można korzystać z wielu możliwości?

Ze względu na Polski Ład w 2022 roku nie będzie można dokonać sprzedaży samochodu na tak atrakcyjnych warunkach, jak dotychczas. Po 31 grudnia 2021 wykup samochodu z leasingu stał się droższy. Jeszcze do niedawna osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły dość komfortowo regulować trzyczęściowy system opłat – opłatę wstępną, raty, które obejmował leasing operacyjny i ewentualny wykup samochodu. Przed tym, jak zostały wprowadzone nowe zasady, można było dowolnie manewrować wysokością stawek za poszczególne płatności. Do najczęściej wybieranych sposobów należała:

  • duża opłata wstępna i mały wykup;
  • mała opłata wstępna i duży wykup;
  • duża opłata wstępna i duży wykup po to, aby płacić niższe, comiesięczne raty.
Kliknij!
Polski Ład – ukryta dywidenda. Co zmienią nowe przepisy w 2023? Informacje, z których skorzysta spółka z o.o.

Jaką opcję najczęściej wybierali przedsiębiorcy?

Spośród tych trzech, dominująca część przedsiębiorców decydowała się na wysoką opłatę wstępną i mały wykup. Pierwsza płatność mogła wynosić nawet 45% wartości samochodu. Natomiast wartość wykupu była ustalana na poziomie 1%. To rozwiązanie sprawiało, że całościowy koszt umowy był zazwyczaj najmniejszy. Było to niewiele więcej niż 100% rynkowej wartości samochodu. 

Polski ład a leasing – jakie zmiany przyniósł 2022 rok?

Pierwsza zmiana dotyczy terminu sprzedaży auta. Przedsiębiorcy do końca 2021 roku mogli skorzystać z możliwości zbycia pojazdu po upływie 6 miesięcy. Obecnie sprzedaż jest możliwa dopiero po 6 latach. Ta długość jest liczona od momentu, kiedy pojazd jest wliczony w skład majątku prywatnego, a nie od momentu rozpoczęcia leasingu. Pomimo tego, że przedsiębiorcy uiszczą opłatę wstępną, będą spłacać raty, a następnie zdecydują się na wykupienie pojazdu – to w przypadku, gdy będą chcieli sprzedać pojazd, zapłacą znacznie wyższy podatek VAT. Będzie on obejmował nie ostatnią – zazwyczaj najniższą – ratę, ale będzie odliczany od realnej wartości pojazdu.

Wykup auta na nowych zasadach

W momencie, kiedy właściciel firmy zdecyduje się na wykup auta z leasingu do majątku prywatnego, będzie zobowiązany do tego, żeby uwzględnić przychód w kolumnie 8. KPiR, a następnie do zapłaty podatku. Zmiany wprowadzone przez aktualny rząd dotyczą każdej transakcji wykupu od dnia 1 stycznia 2022 roku. 

Polski Ład – czy leasing przestanie się opłacać? Jakie działania sprowokują zmiany w leasingu?

Ze względu na uaktualnienie przepisów – dodanie pkt. 4 do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT i pkt. 19 do art. 14 ust. 2 – forma finansowania, jaką jest leasing, może przestać być aż tak atrakcyjna i wielu przedsiębiorców prawdopodobnie zdecyduje się z niej wycofać. Z tego powodu większą popularność może zdobyć wynajem długoterminowy aut. Chociaż można przewidzieć, że ta opcja zostanie z kolei „uregulowana” przez usługodawców w taki sposób, aby nie stracili na tak dużej popularności tego rozwiązania.

Kliknij!
Polski Ład – kwota wolna od podatku ma być wyższa. Jak na tym zyskać?

W kontekście kreatywnej księgowości wskazuje się, że można będzie obejść zapis aż 6-letniego oczekiwania na sprzedaż pojazdu za sprawą darowizny. Można przekazać auto osobie kwalifikującej się do zerowej grupy podatkowej. Ma wtedy opcję sprzedaży auta bez konieczności płacenia podatku właśnie po 6 miesiącach, a nie latach. 

Jaki model finansowania samochodu wybierze przedsiębiorca w 2022 roku?

Pomimo modyfikacji, jakie wprowadza Polski Ład, leasing wciąż prawdopodobnie będzie najczęściej wybieranym modelem finansowania samochodu. Zmiany mogą pojawić się w sposobie rozliczania z leasingodawcą. Można przewidzieć, że znacznie częściej przedsiębiorcy będą decydować się na ofertę z wysokim wykupem. Dzięki temu będą płacić niską, comiesięczną ratę, a na koniec nie będą zobowiązani do wykupu pojazdu – będą mogli najwyżej skorzystać z tej opcji. Zagadką jedynie pozostaje to, jak na zmiany zareagują leasingodawcy.

Zobacz też:
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Prowadzenie firmyPolski ład

Spółka z o.o. a Nowy Ład - czy to dobry wybór?

3 minut(y) czytania
Nowy Ład wprowadził wiele zmian w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej oraz w sposobach naliczania podatków. Najkorzystniejszą obecnie opcją jest założenie spółki z…
Polski ład

Polski Ład – samozatrudnienie przestanie się opłacać?

4 minut(y) czytania
Pojawia się wiele zmian, które są skutkiem wprowadzenia programu Polski Ład. Samozatrudnienie jest jednym z obszarów, którego będą dotyczyć reformy. Największe z…
Polski ład

Polski Ład – ulga dla klasy średniej w 2022 roku. Jak się rozliczać, aby nie stracić?

4 minut(y) czytania
Projektem, który od kilku miesięcy wzbudza wiele kontrowersji, jest Polski Ład. Ulga dla klasy średniej to zaś jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.