W wielu dziedzinach życia pojawiają się zmiany po wprowadzeniu programu Polski Ład. Leasing jest właśnie jednym z tych obszarów. Co się zmieniło? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas.
Wiesz już, że trzeba będzie zapłacić większy podatek VAT po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Leasing nie będzie już tak praktyczny, jeżeli chodzi o sprzedaż pojazdu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca będzie musiał odczekać nie kilka miesięcy, a kilka lat, żeby zbyć pojazd. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Leasing samochodu – zasady, które panowały dotychczas
Zacznijmy od początku. Czyli od tego, jak jeszcze do niedawna prezentował się leasing samochodu i z jakich rozwiązań najczęściej korzystali kierowcy. Umowy leasingu są zawierane pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Pierwszy podmiot udziela prawa do użytkowania konkretnego przedmiotu leasingu – najczęściej samochodu. Jednak do takich rzeczy można również zaliczyć pozostały sprzęt niezbędny do wykonywania pracy – maszyny oraz narzędzia takie jak komputery, czy kamery.
Z jakich form finansowania samochodu można skorzystać?
Jeżeli chodzi o sposoby finansowania samochodu, to można aktualnie wybrać jedną z trzech opcji:
- leasing – auto jest amortyzowane w majątku, jest także jednorazowo rozliczany VAT przy zakupie;
- kredyt – zasady są takie same, jak w przypadku leasingu;
- wynajem długoterminowy – różnica polega głównie na tym, że na koniec trwania umowy nie może zostać przeprowadzony wykup pojazdu.
Wykup samochodu z leasingu – jak robiło się to przed wprowadzeniem zmian?
Jeszcze w 2021 roku przedsiębiorca mógł zdecydować się na opcję wykupu prywatnego auta w korzystnym formacie.Funkcjonowało to w ten sposób, że ostatnia płatność – najczęściej ostatnia rata w ramach umowy – ustawiana była na 1%. Tak niska wartość wykupu mogła nie być zaksięgowana w działalności gospodarczej, a włączona do majątku prywatnego – wiązało się to z wystawieniem faktury na osobę prywatną. W przypadku wystawienia na firmę faktura i tak nie była księgowana. Z kolei auto nie mogło być traktowane jako środek trwały i nie dotyczyła go amortyzacja. Wchodziło po prostu w skład majątku prywatnego.
Po jakim czasie można było sprzedać samochód – podatek
Dlaczego stosowano takie rozwiązanie? Dzięki temu, że auto było wliczane do majątku prywatnego, można było je następnie sprzedać, a fiskus nie mógł go opodatkować podatkiem dochodowym. Aby nie został zapłacony podatek dochodowy ani naliczony podatek VAT trzeba było odczekać 6 miesięcy. Właśnie ta opcja została wykluczona przez nowe przepisy w 2022 roku.
Wykup samochodu dostosowany do potrzeb – leasing od 2024 roku
Ze względu na Polski Ład w 2024 roku nie będzie można dokonać sprzedaży samochodu na tak atrakcyjnych warunkach, jak dotychczas. Po 31 grudnia 2021 wykup samochodu z leasingu stał się droższy. Jeszcze do niedawna osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły dość komfortowo regulować trzyczęściowy system opłat – opłatę wstępną, raty, które obejmował leasing operacyjny i ewentualny wykup samochodu.Przed tym, jak zostały wprowadzone nowe zasady, można było dowolnie manewrować wysokością stawek za poszczególne płatności. Do najczęściej wybieranych sposobów należała:
- duża opłata wstępna i mały wykup;
- mała opłata wstępna i duży wykup;
- duża opłata wstępna i duży wykup po to, aby płacić niższe, comiesięczne raty.
Jaką opcję najczęściej wybierali przedsiębiorcy?
Spośród tych trzech, dominująca część przedsiębiorców decydowała się na wysoką opłatę wstępną i mały wykup. Pierwsza płatność mogła wynosić nawet 45% wartości samochodu. Natomiast wartość wykupu była ustalana na poziomie 1%. To rozwiązanie sprawiało, że całościowy koszt umowy był zazwyczaj najmniejszy. Było to niewiele więcej niż 100% rynkowej wartości samochodu.
Polski ład a leasing auta – jakie zmiany przyniósł 2024 rok?
Pierwsza zmiana Polskiego Ładu dotyczy terminu sprzedaży auta. Przedsiębiorcy do końca 2021 roku mogli skorzystać z możliwości zbycia pojazdu po upływie 6 miesięcy. Obecnie sprzedaż jest możliwa dopiero po 6 latach. Ta długość jest liczona od momentu, kiedy pojazd jest wliczony w skład majątku prywatnego, a nie od momentu rozpoczęcia leasingu. Pomimo tego, że przedsiębiorcy uiszczą opłatę wstępną, będą spłacać raty, a następnie zdecydują się na wykupienie pojazdu – to w przypadku, gdy będą chcieli sprzedać pojazd, zapłacą znacznie wyższy podatek VAT. Będzie on obejmował nie ostatnią – zazwyczaj najniższą – ratę, ale będzie odliczany od realnej wartości pojazdu.
Wykup auta na nowych zasadach
W momencie, kiedy właściciel firmy zdecyduje się na wykup auta z leasingu do majątku prywatnego, będzie zobowiązany do tego, żeby uwzględnić przychód w kolumnie 8. KPiR, a następnie do zapłaty podatku. Zmiany wprowadzone przez aktualny rząd dotyczą każdej transakcji wykupu od dnia 1 stycznia 2022 roku.
Polski Ład – czy leasing przestanie się opłacać? Jakie działania sprowokują zmiany w leasingu?
Ze względu na uaktualnienie przepisów – dodanie pkt. 4 do art. 10 ust. 2 ustawy o PIT i pkt. 19 do art. 14 ust. 2 – forma finansowania, jaką jest leasing, może przestać być aż tak atrakcyjna i wielu przedsiębiorców prawdopodobnie zdecyduje się z niej wycofać. Z tego powodu większą popularność może zdobyć wynajem długoterminowy aut. Chociaż można przewidzieć, że ta opcja zostanie z kolei „uregulowana” przez usługodawców w taki sposób, aby nie stracili na tak dużej popularności tego rozwiązania.
W kontekście kreatywnej księgowości wskazuje się, że można będzie obejść zapis aż 6-letniego oczekiwania na sprzedaż pojazdu za sprawą darowizny. Można przekazać auto osobie kwalifikującej się do zerowej grupy podatkowej. Ma wtedy opcję sprzedaży auta bez konieczności płacenia podatku właśnie po 6 miesiącach, a nie latach.
Jaki model finansowania samochodu wybierze przedsiębiorca w 2024 roku?
Pomimo modyfikacji, jakie wprowadza Polski Ład, umowy leasingowe wciąż prawdopodobnie będą najczęściej wybieranym modelem finansowania samochodu. Zmiany mogą pojawić się w sposobie rozliczania z leasingodawcą. Można przewidzieć, że znacznie częściej przedsiębiorcy będą decydować się na ofertę z wysokim wykupem. Dzięki temu będą płacić niską, comiesięczną ratę, a na koniec nie będą zobowiązani do wykupu pojazdu – będą