Wszelkie roczne deklaracje PIT dotyczące dochodów składa się online lub osobiście w Urzędzie Skarbowym. Chcesz wiedzieć, jak złożyć PIT 28 2024? Sprawdź, jak uzupełnić ten formularz!
W Polsce opodatkowane są między innymi przychody wszystkich osób, które są rezydentami podatkowymi w kraju. Masz własną firmę i rozliczasz się na podstawie przychodów ewidencjonowanych? W takim razie musisz zapłacić odpowiedni podatek. Jego wysokość szybko obliczysz, wypełniając formularz PIT-28. Pamiętaj, że ten dokument jesteś zobowiązany złożyć znacznie wcześniej, aniżeli inne rozliczenia, jak np. PIT-36. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie obejmuje druk PIT 28 2024, koniecznie sprawdź poniższy wpis!
PIT 28 2024 – co to takiego? Co obejmuje deklaracja?
Wszelkie przychody ewidencjonowane opodatkowane ryczałtem uwzględnisz na formularzu PIT 28 2024 udostępnianym bezpośrednio przez Urząd Skarbowy. Pamiętaj, że ten typ deklaracji urzędowej jest dostępny w dwóch wersjach, a mianowicie:
- PIT 28;
- PIT 28S.
Chcesz wiedzieć, czego dotyczą poszczególne wersje? Deklaracja PIT-28 pozwoli ci łatwo rozliczyć się z US z przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Jako przedsiębiorca na ryczałcie jesteś zobowiązany do poprawnego uzupełnienia tego dokumentu w określonych z góry terminach. Drugi druk PIT-28S jest wykorzystywany wyłącznie po śmierci danego przedsiębiorcy korzystającego wcześniej z takiej formy rozliczeń skarbowych.
Pamiętaj, że w każdym roku podatkowym musisz pobrać aktualny formularz ze strony www Urzędu Skarbowego. Na rok 2024 PIT 28 ma również określony wzór. Wystarczy, że zalogujesz się do urzędowego serwisu internetowego e-deklaracje, a pobierzesz wszystkie formularze w plikach PDF. W ramach PIT 28 2024 możesz odliczyć od podatku całkiem spore ulgi i odliczenia. Oto kilka z nich:
- składki na ubezpieczenia zdrowotne;
- ulgi abolicyjne do 1360 złotych dla osób przebywających poza granicami kraju;
- ulgi aktywizacyjne, czyli składki ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców zatrudniających osoby bezrobotne.
Kto rozlicza się na podstawie formularza PIT 28 2024?
Rozliczenie z wykorzystaniem formularza PIT 28 2024 przeznaczone jest dla określonej grupy podatników. Z tego druku skorzystasz, jeśli osiągasz przychody:
- z najmu, dzierżawy lub podnajmu;
- ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych, ale tylko z własnych upraw rozliczanych ryczałtem;
- z racji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- jako jeden ze wspólników spółek cywilnych lub jawnych.
Wszelkie przychód z najmu w 2024 r., a także poddzierżawę i inne formy przychodu rozliczysz bez problemu na formularzu PIT 28.
Kiedy trzeba złożyć rozliczenie PIT-28 w 2024 roku?
Zeznanie podatkowe PIT-28 w dużej mierze zależne jest od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz jako przedsiębiorca. Miejsce zamieszkania nie ma tu wpływu na wysokość opłacanego podatku. Wszelkie umowy najmu, pozarolnicza działalność gospodarcza i wiele innych działalności rozliczysz szybko na formularzu PIT 28 2024. Pamiętaj, że ten dokument złożysz do US w innym terminie niż np. PIT-37. Uzupełniony formularz oddaj do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 do 28 lutego bieżącego roku podatkowego.
W przeciwnym razie narażasz się na ryzyko nałożenia na przedsiębiorstwo wysokich kar i konsekwencji karno-skarbowych. Pamiętaj, że nawet jeśli złożysz deklarację odnośnie do wysokości dokonanych transakcji w danym roku podatkowym przed 15 lutego, to i tak taka data znajdzie się na zeznaniu.
W kwestii składania dokumentów w określonych z góry terminach, dowiedz się także do kiedy musisz opłacić należny podatek. Tutaj obowiązuje cię termin do 28 lutego 2024r. Wszelkie opłaty zrealizujesz bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy, że znasz numer mikrorachunku Urzędu Skarbowego, a następnie wykonasz stosowny przelew. Zrobisz to, logując się do swojego profilu e-Urzędu Skarbowego. Po wygenerowaniu rachunku zlecisz płatności przez swój serwis transakcyjny w banku.
PIT 28 2024 a zwroty podatku – ile trzeba czekać na zwrot?
Kiedy złożysz deklarację PIT 28 2024 w terminie i poprawnie uzupełnisz dokumenty, możesz liczyć na zwrot podatku w terminie nawet do 45 dni. Ten czas liczony jest od dnia, kiedy do US wpłynęły kompletne dokumenty. Uwaga! Rozliczenia PIT-28 są przeznaczone tylko dla podatników rozliczających się indywidualnie. Najem prywatny jest objęty zeznaniem PIT-28, ale tylko wtedy, kiedy dotyczy jednego podatnika, a nie np. małżeństwa.
Jakie ulgi podatkowe można odliczyć w ramach formularza PIT 28 2024?
Wypełniając formularz PIT 28 2024, masz prawo do licznych ulg podatkowych i odliczeń. Chcesz wiedzieć, jakich? Oto kilka najpopularniejszych ulg od podstawy opodatkowania:
- odliczenia darowizn;
- ulgi rehabilitacyjne
- zwroty pobranych świadczeń;
- ulgi na internet;
- ulga termomodernizacyjna;
- odliczenia składek ZUS;
- ulgi odsetkowe;
- ulgi abolicyjne;
- i wiele innych…
Co ciekawe, od dochodu odliczysz nawet 6% otrzymanych darowizn wykazanych w deklaracji podatkowej. W kwestii ulgi na Internet – tutaj odliczysz aż 760 złotych, ale tylko przez 2 lata z rzędu. Kiedy poniesiesz koszty do kwoty 53 tys. złotych, możesz odliczyć ją od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Zeznanie PIT 28 2024 – jakie załączniki są wymagane do tego dokumentu?
PIT-28 za 2023 uzupełnisz na podstawie swoich przychodów z najmu i nie tylko. Oprócz podstawowej deklaracji Urząd Skarbowy wymaga wielu załączników, które dotyczą dochodów osiąganych na określonych warunkach. Do dodatkowej dokumentacji wymaganej na etapie składania druku PIT-28 oraz PIT-28S, zaliczamy:
- PIT-28/A – wykażesz w nim kwoty odnoszące się do stawek zryczałtowanych;
- PIT-28/B – dotyczy dochodów z działalności spółek;
- PIT/O – dotyczy ulg i odliczeń od podatku;
- PIT/D – uwzględnia odliczenia na zasadach praw nabytych, czyli ulgi odsetkowe;
- i kilka innych załączników dotyczących straty, wierzytelności oraz dochodów ze specjalnej strefy ekonomicznej, czyli PIT-2K, PIT-WZR oraz PIT/SE.
Dokładny wzór formularza oraz załączników znajdziesz na stronie Urzędu Skarbowego, a także dokładnie sprawdzisz, jaki jest termin złożenia PIT-28 w 2024 roku.
Jak rozliczyć PIT-28 2024? Krótki poradnik
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć PIT-28 online? Zrobisz to wygodnie poprzez Portal Podatkowy dostępny dla wszystkich podatników w kraju. Kiedy uzupełnisz i złożysz PIT-28, wystarczy że ostatecznie podpiszesz go np. profilem zaufanym i podpisem elektronicznym. To wygodna forma składania zeznania, choć nie jedyna. Dokumenty do Urzędu Skarbowego dostarczysz też osobiście podczas wizyty w urzędzie i listownie.
Nie masz pewności, czy dobrze uzupełniasz druk PIT 28 2024? W takim razie skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoja deklaracja będzie prawidłowo rozliczona, a US otrzyma należny podatek lub zwróci nadpłatę na twoje konto bankowe. Pamiętaj, że zaznanie podatkowe PIT-28 może złożyć też twój pełnomocnik. W tym przypadku pełnomocnictwo to koszt 17 złotych. Tę kwotę przelej bezpośrednio do urzędu miasta lub gminy, gdzie załatwiasz swoje sprawy. W razie błędów w zeznaniu licz się z tym, iż US poprosi o wykonanie korekty.