Wszelkie roczne deklaracje PIT dotyczące dochodów składa się online lub osobiście w Urzędzie Skarbowym. Chcesz wiedzieć, jak złożyć PIT 28 2023? Sprawdź, jak uzupełnić ten formularz!

W Polsce opodatkowane są między innymi przychody wszystkich osób, które są rezydentami podatkowymi w kraju. Masz własną firmę i rozliczasz się na podstawie przychodów ewidencjonowanych? W takim razie musisz zapłacić odpowiedni podatek. Jego wysokość szybko obliczysz, wypełniając formularz PIT-28. Pamiętaj, że ten dokument jesteś zobowiązany złożyć znacznie wcześniej, aniżeli inne rozliczenia, jak np. PIT-36. Jeśli zastanawiasz się, co dokładnie obejmuje druk PIT 28 2023, koniecznie sprawdź poniższy wpis!

PIT 28 2023 – co to takiego? Co obejmuje deklaracja?

Wszelkie przychody ewidencjonowane opodatkowane ryczałtem uwzględnisz na formularzu PIT 28 2023 udostępnianym bezpośrednio przez Urząd Skarbowy. Pamiętaj, że ten typ deklaracji urzędowej jest dostępny w dwóch wersjach, a mianowicie:

 • PIT 28;
 • PIT 28S.

Chcesz wiedzieć, czego dotyczą poszczególne wersje? Deklaracja PIT-28 pozwoli ci łatwo rozliczyć się z US z przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Jako przedsiębiorca na ryczałcie jesteś zobowiązany do poprawnego uzupełnienia tego dokumentu w określonych z góry terminach. Drugi druk PIT-28S jest wykorzystywany wyłącznie po śmierci danego przedsiębiorcy korzystającego wcześniej z takiej formy rozliczeń skarbowych.

Pamiętaj, że w każdym roku podatkowym musisz pobrać aktualny formularz ze strony www Urzędu Skarbowego. Na rok 2023 PIT 28 ma również określony wzór. Wystarczy, że zalogujesz się do urzędowego serwisu internetowego e-deklaracje, a pobierzesz wszystkie formularze w plikach PDF. W ramach PIT 28 2023 możesz odliczyć od podatku całkiem spore ulgi i odliczenia. Oto kilka z nich:

 • składki na ubezpieczenia zdrowotne;
 • ulgi abolicyjne do 1360 złotych dla osób przebywających poza granicami kraju;
 • ulgi aktywizacyjne, czyli składki ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców zatrudniających osoby bezrobotne.

Kto rozlicza się na podstawie formularza PIT 28 2023?

Rozliczenie z wykorzystaniem formularza PIT 28 2023 przeznaczone jest dla określonej grupy podatników. Z tego druku skorzystasz, jeśli osiągasz przychody:

 • z najmu, dzierżawy lub podnajmu;
 • ze sprzedaży produktów rolnych przetworzonych, ale tylko z własnych upraw rozliczanych ryczałtem;
 • z racji prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
 • jako jeden ze wspólników spółek cywilnych lub jawnych.

Wszelkie przychód z najmu w 2023 r., a także poddzierżawę i inne formy przychodu rozliczysz bez problemu na formularzu PIT 28.

Kiedy trzeba złożyć rozliczenie PIT-28 w 2023 roku?

Zeznanie podatkowe PIT-28 w dużej mierze zależne jest od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz jako przedsiębiorca. Miejsce zamieszkania nie ma tu wpływu na wysokość opłacanego podatku. Wszelkie umowy najmu, pozarolnicza działalność gospodarcza i wiele innych działalności rozliczysz szybko na formularzu PIT 28 2023. Pamiętaj, że ten dokument złożysz do US w innym terminie niż np. PIT-37. Uzupełniony formularz oddaj do Urzędu Skarbowego w terminie od 15 do 28 lutego bieżącego roku podatkowego.

W przeciwnym razie narażasz się na ryzyko nałożenia na przedsiębiorstwo wysokich kar i konsekwencji karno-skarbowych. Pamiętaj, że nawet jeśli złożysz deklarację odnośnie do wysokości dokonanych transakcji w danym roku podatkowym przed 15 lutego, to i tak taka data znajdzie się na zeznaniu.

W kwestii składania dokumentów w określonych z góry terminach, dowiedz się także do kiedy musisz opłacić należny podatek. Tutaj obowiązuje cię termin do 28 lutego 2023r. Wszelkie opłaty zrealizujesz bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy, że znasz numer mikrorachunku Urzędu Skarbowego, a następnie wykonasz stosowny przelew. Zrobisz to, logując się do swojego profilu e-Urzędu Skarbowego. Po wygenerowaniu rachunku zlecisz płatności przez swój serwis transakcyjny w banku.

PIT 28 2023 a zwroty podatku – ile trzeba czekać na zwrot?

Kiedy złożysz deklarację PIT 28 2023 w terminie i poprawnie uzupełnisz dokumenty, możesz liczyć na zwrot podatku w terminie nawet do 45 dni. Ten czas liczony jest od dnia, kiedy do US wpłynęły kompletne dokumenty. Uwaga! Rozliczenia PIT-28 są przeznaczone tylko dla podatników rozliczających się indywidualnie. Najem prywatny jest objęty zeznaniem PIT-28, ale tylko wtedy, kiedy dotyczy jednego podatnika, a nie np. małżeństwa.

Jakie ulgi podatkowe można odliczyć w ramach formularza PIT 28 2023?

Wypełniając formularz PIT 28 2023, masz prawo do licznych ulg podatkowych i odliczeń. Chcesz wiedzieć, jakich? Oto kilka najpopularniejszych ulg od podstawy opodatkowania:

 • odliczenia darowizn;
 • ulgi rehabilitacyjne
 • zwroty pobranych świadczeń;
 • ulgi na internet;
 • ulga termomodernizacyjna;
 • odliczenia składek ZUS;
 • ulgi odsetkowe;
 • ulgi abolicyjne;
 • i wiele innych…

Co ciekawe, od dochodu odliczysz nawet 6% otrzymanych darowizn wykazanych w deklaracji podatkowej. W kwestii ulgi na Internet – tutaj odliczysz aż 760 złotych, ale tylko przez 2 lata z rzędu. Kiedy poniesiesz koszty do kwoty 53 tys. złotych, możesz odliczyć ją od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Zeznanie PIT 28 2023 – jakie załączniki są wymagane do tego dokumentu?

PIT-28 za 2022 uzupełnisz na podstawie swoich przychodów z najmu i nie tylko. Oprócz podstawowej deklaracji Urząd Skarbowy wymaga wielu załączników, które dotyczą dochodów osiąganych na określonych warunkach. Do dodatkowej dokumentacji wymaganej na etapie składania druku PIT-28 oraz PIT-28S, zaliczamy:

 • PIT-28/A – wykażesz w nim kwoty odnoszące się do stawek zryczałtowanych;
 • PIT-28/B – dotyczy dochodów z działalności spółek;
 • PIT/O – dotyczy ulg i odliczeń od podatku;
 • PIT/D – uwzględnia odliczenia na zasadach praw nabytych, czyli ulgi odsetkowe;
 • i kilka innych załączników dotyczących straty, wierzytelności oraz dochodów ze specjalnej strefy ekonomicznej, czyli PIT-2K, PIT-WZR oraz PIT/SE.

Dokładny wzór formularza oraz załączników znajdziesz na stronie Urzędu Skarbowego, a także dokładnie sprawdzisz, jaki jest termin złożenia PIT-28 w 2023 roku.

Jak rozliczyć PIT-28 2023? Krótki poradnik

Zastanawiasz się, w jaki sposób rozliczyć PIT-28 online? Zrobisz to wygodnie poprzez Portal Podatkowy dostępny dla wszystkich podatników w kraju. Kiedy uzupełnisz i złożysz PIT-28, wystarczy że ostatecznie podpiszesz go np. profilem zaufanym i podpisem elektronicznym. To wygodna forma składania zeznania, choć nie jedyna. Dokumenty do Urzędu Skarbowego dostarczysz też osobiście podczas wizyty w urzędzie i listownie.

Nie masz pewności, czy dobrze uzupełniasz druk PIT 28 2023? W takim razie skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoja deklaracja będzie prawidłowo rozliczona, a US otrzyma należny podatek lub zwróci nadpłatę na twoje konto bankowe. Pamiętaj, że zaznanie podatkowe PIT-28 może złożyć też twój pełnomocnik. W tym przypadku pełnomocnictwo to koszt 17 złotych. Tę kwotę przelej bezpośrednio do urzędu miasta lub gminy, gdzie załatwiasz swoje sprawy. W razie błędów w zeznaniu licz się z tym, iż US poprosi o wykonanie korekty.

Archiwum: styczeń 2023
pit 28 2022