Pełnomocnictwo jest zarówno czynnością prawną, jak i dopuszczającym do niej dokumentem. Może przydać ci się w wielu sytuacjach rodzinnych i zawodowych. Zobacz wzór pełnomocnictwa oraz dowiedz się, jak je poprawnie napisać.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Dzięki pełnomocnictwu inna osoba będzie mogła występować w twoim imieniu. Warto wiedzieć, czym jest pełnomocnictwo i czemu się je podpisuje. Dowiedz się, jaka forma pełnomocnictwa jest najczęściej stosowana i co w praktyce może zrobić osoba, której go udzielisz. Uważaj, komu pozwalasz na reprezentowanie cię, ponieważ, jeśli wybierzesz kogoś niegodnego zaufania, możesz po prostu zostać oszukany. Taki dokument pozwala drugiej osobie mieć naprawdę duży wpływ na twoje życie.
Czym jest pełnomocnictwo cywilne? Podlega kodeksowi!
Nazwa pełnomocnictwo cywilne wzięła się z tego, że taki dokument może zostać podpisany i wprowadzony w życie za sprawą przepisów prawa cywilnego. Służy ono przede wszystkim do ułatwienia działalności prawnych i przyspieszenia ich, tak aby instytucje państwowe mogły funkcjonować sprawniej. Polega na umożliwieniu reprezentowania lub zastępowania osoby, która z jakichś powodów nie może np. pojawić się w sądzie lub odebrać ważnych dokumentów. Pełnomocnictwo może być udzielone np. adwokatowi.
Poznaj różne rodzaje pełnomocnictwa
Są trzy rodzaje pełnomocnictwa i każdy z nich nieco się od siebie różni. Można uznać, że pozwalają one przekazać drugiej osobie różną moc sprawczą. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się, że np. osoba, która miała reprezentować cię w sądzie, wybierze twoje pieniądze z banku. Wyróżnia się pełnomocnictwa:
- ogólne;
- rodzajowe;
- szczególne.
Z czym się one wiążą? Na przykład, osoba posiadająca pełnomocnictwo ogólne będzie mogła pobierać czynsz w imieniu innej osoby. Służy ono przede wszystkim do zwyczajnego zarządzania. Taka osoba nie będzie mogła np. reprezentować cię w sądzie.
Czym jest pełnomocnictwo do czynności prawnych?
Jeśli nie możesz z jakichś powodów samodzielnie zająć się swoimi sprawami prawnymi bądź też po prostu chcesz wynająć do tego specjalistę, musisz stworzyć oświadczenie, które pozwoli osobie trzeciej na zajęcie twojego miejsca. Pełnomocnictwo będzie konieczne np. dla adwokata, który będzie reprezentował cię w trakcie sprawy sądowej. Tego typu dokument podpisuj tylko z w pełni zaufaną osobą, co do której kompetencji jesteś pewny. Pełnomocnictwo do czynności prawnych może zostać ustanowione także w sposób ustny.
Jak napisać pełnomocnictwo? To nie jest trudne
Napisanie pełnomocnictwa nie jest trudne. Trzeba zawrzeć w nim kilka podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko osoby, która ma cię w przyszłości reprezentować. Bardzo ważne będzie określenie zakresu czynności, które będzie mogła przejąć druga strona. Oczywiście, aby dokument był w pełni uznany, na jego końcu musi znaleźć się podpis mocodawcy.
Jak napisać pełnomocnictwo bez komputera? Jeśli nie posiadasz drukarki, możesz zrobić to ręcznie. Staraj się jednak, by treść dokumentu była łatwa do rozczytania.
Elementy pełnomocnictwa – co jeszcze może zawierać?
Gdy tworzysz własne pełnomocnictwo, może ono zawierać także informacje dotyczące jego odwołalności czy upoważnienie do dalszych działań. Możesz także poinformować o ewentualnych formach zastępczych. Pamiętaj, że im dokładniejszy będzie dokument, tym łatwiej będzie w razie jakichkolwiek wątpliwości rozwiązać sprawę czy to z twoim pełnomocnikiem, czy też na drodze prawnej. Jeśli nie chcesz, by dana osoba mogła coś zrobić, to po prostu zawrzyj to w podpisywanym dokumencie. Elementy pełnomocnictwa nie są w pełni określone z góry.
Zobacz wzór pełnomocnictwa! Dopasuj go do swoich potrzeb
Skorzystaj z ogólnego wzoru pełnomocnictwa, który w wygodny sposób dopasujesz do siebie i swoich potrzeb. Oczywiście, możesz ten dokument po prostu podpisać, jednak najpierw zastanów się, czy zawiera on wszystkie konieczne elementy. W razie potrzeby po prostu usuń część z nich lub je dopisz.
Najpierw sprawdź jednak, czy usuwane dane nie są obowiązkowe. Jeśli się ich pozbędziesz, może okazać się, że dokument nie będzie ważny. Pełnomocnictwo możesz wypełnić także u prawnika, który upewni się, czy wszystkie jego elementy są poprawne.
Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego – cena
Zazwyczaj pełnomocnictwo można podpisać samodzielnie. Są jednak sytuacje szczególne, kiedy to będzie wymagany podpis notariusza. Dzięki temu dokument będzie ważny.
Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego będzie ci potrzebne np. w trakcie handlu nieruchomościami. Aby cię zastąpić, druga osoba musi mieć właśnie taki dokument. Jego cena nie może przekraczać 30 zł oraz 22% VAT, chyba że dokument będzie pozwalał na więcej niż jedną czynność. Wtedy koszt wzrośnie do 100 zł i 22% VAT. Będziesz musiał uiścić jednak także zapłatę dla samego notariusza.
Kodeks cywilny – pełnomocnictwo da się tam znaleźć
KC pełnomocnictwo odpisuje w rozdziale II. Znajdziesz tam wszystkie szczegóły z nim związane, np. opis jego rodzajów, formy czy informacje związane z odwołaniem pełnomocnika bądź jego śmiercią. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najpierw sprawdź, co na temat pełnomocnictwa mówi prawo. Wtedy zyskasz pewność co do podpisywanych dokumentów.
Nie rozumiesz, o co chodzi i potrzebujesz, by ktoś wyjaśnił ci zasady prawne w przystępny sposób? Skontaktuj się jak najszybciej z prawnikiem, który prostymi słowami przedstawi ci ten akt prawny.
Forma pełnomocnictwa – kto może cię reprezentować?
Reprezentantem może być każda osoba, która posiada pełnię zdolności prawnych. W teorii może zdarzyć się, że rolę tę będzie pełniło dziecko, które ukończyło 13 lat, bądź osoba o ograniczonych możliwościach. Jest to jednak zdecydowanie bardziej problematyczne, w związku z czym w praktyce nie spotyka się takich sytuacji. Ważne jest również to, że pełnomocnictwo wygasa w momencie śmierci którejś ze stron.
Pełnomocnictwo to nie jest upoważnienie
Należy pamiętać, że pełnomocnictwo nie jest tym samym, co upoważnienie. Taka osoba może np. podpisać umowę w czyimś imieniu. Osoba upoważniona co najwyżej będzie mogła odebrać przygotowane wcześniej dokumenty. Z tego powodu pełnomocnictwo daje znacznie większe możliwości. Jeśli więc musisz wykonać jakieś czynności prawne i nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie, to będzie odpowiednie rozwiązanie.
Pełnomocnictwo jest umożliwieniem innej osobie wykonywania określonych czynności. Najczęściej są to zagadnienia związane z prawem, ale nie tylko. Teraz już wiesz, na co zwrócić uwagę, tworząc dokument pełnomocnictwa.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Pełnomocnictwo – wzór
- Upoważnienie – wzór
- Odpowiedź na pozew
- Umowa zamiany samochodu
- Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży – pobierz dokument PDF