Rząd w czasach stale rosnących cen za paliwa opałowe i energię elektryczną zdecydował się na stworzenie programu dopłat dla gospodarstw domowych. Sprawdź, czym jest dodatek węglowy, do kiedy wypłata 3000 zł i jakie warunki trzeba spełnić!

Wypłata dodatku węglowego odbywa się dopiero wtedy, kiedy urząd miasta lub gminy pozytywnie rozpatrzy złożony wniosek. Początkowo o dodatkowe środki mogło ubiegać się każde gospodarstwo domowe. Jednak obecnie należy spełnić określone warunki, aby móc ubiegać się o dodatek węglowy. Do kiedy wypłata 3000 złotych? Ostateczny termin jest ściśle ustalony. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest data graniczna, do której urzędy muszą wypłacić środki, koniecznie czytaj nasz krótki tekst!

Dodatek węglowy – do kiedy wypłata 3000 zł? Jakie są terminy?

Dodatek węglowy będzie wypłacany w określonym terminie. Ustawa przewiduje, że terminy na składanie wniosków o dodatkowe pieniądze obejmują okres od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. Po tym czasie wnioskowanie o 3000 zł nie będzie możliwe. Urząd gminy lub miasta ma na zweryfikowanie wniosku nawet do 60 dni. W tym samym czasie powinna też nastąpić wypłata środków na konto bankowe beneficjenta. Wynika z tego, że osoby, które złożyły wnioski wcześniej, mogą otrzymać jako pierwsze dodatek węglowy. Do kiedy wypłata 3000 złotych dla osób, które czekają dłużej, np. nawet do końca listopada? W przypadku takich wnioskodawców urzędy muszą przekazać pieniądze na wskazane konto bankowe najpóźniej 30 grudnia 2022 roku.

Dodatek węglowy – kiedy złożyć wniosek i jak to zrobić?

Wniosek o dodatek węglowy możesz złożyć, gdy należysz do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest piec kaflowy lub inne źródło określone w ustawie. O wsparcie można ubiegać się już od 17 sierpnia. Wnioskowanie o dodatek węglowy możliwe jest na kilka sposobów:

  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy;
  • pocztą tradycyjną;
  • elektronicznie (poprzez portal ePUAP wraz z podpisem kwalifikowanym).
Zobacz także  Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – czy można wnioskować i w jaki sposób?

Najszybszą metodą wnioskowania jest korzystanie z serwisu internetowego, który pozwala na przesyłanie dokumentów w formie elektronicznej. Kiedy nie masz aktywowanego podpisu kwalifikowanego lub profilu ePUAP, możesz ubiegać się o dopłatę osobiście w urzędzie. Na miejscu otrzymasz kompleksowe informacje oraz pomoc urzędnika w kwestii uzupełniania wniosku. Zapamiętaj, że dokumenty należy wypełnić poprawnymi danymi, które są zgodne z prawdą. W przeciwnym razie grozi ci odpowiedzialność karna do 8 lat pozbawienia wolności. 

Dodatek węglowy – jakie są warunki przyznawania wsparcia?

Wiesz już więcej o dodatku węglowym, do kiedy wypłata 3000 zł musi zostać dokonana przez urząd i w jakiej formie możesz wnioskować. A kto może ubiegać się o wsparcie? Warunki przyznawania dodatku węglowego są określone w ustawie. Aby można było starać się o dodatek, należy zgłosić swoje źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin na złożenie deklaracji do CEEB minął 30 czerwca 2022 roku, ale wciąż możesz dołączyć dokument nawet na etapie wnioskowania o dodatek węglowy.

Warunkiem przyznania dodatku węglowego i jego wypłaty w stosownym terminie jest także posiadanie odpowiedniego źródła ogrzewania np. pieca kaflowego lub na pellet z zawartością węgla kamiennego na poziomie minimum 85%. Otrzymana kwota będzie zwolniona z podatku i opcji zajęcia komorniczego. W praktyce możesz spożytkować ją na dowolny cel, ponieważ sposób jej wykorzystania nie jest weryfikowany.

Dodatek węglowy - do kiedy wypłata