Podpis kwalifikowany to świetny przykład na to, jak nowoczesne technologie są w stanie ułatwić życie. Zdalne podpisywanie dokumentów to przyszłość, którą masz teraz na wyciągnięcie ręki. Co warto wiedzieć o kwalifikowanym podpisie elektronicznym?
Gdyby nie podpis, niemożliwe byłoby bezpieczne potwierdzenie tożsamości, regulowanie kwestii urzędowych czy formalnych, a także zaciąganie wszelkich zobowiązań. Internet sprawił, że życie każdego człowieka znacząco się zmieniło, a postęp technologiczny stale przyspiesza. Właśnie dlatego w dobie cyfryzacji podpis odręczny wydaje się raczej archaiczną formą uwierzytelniania tożsamości. Znaczące usprawnienie może w tej kwestii zapewnić podpis kwalifikowany. Jak to działa? Przekonaj się!
Podpis kwalifikowany, czyli wygodny odpowiednik odręcznej sygnatury
Internet pozwala ci na załatwianie wielu spraw, także tych biznesowych oraz urzędowych. Dzięki niemu możliwe jest sfinalizowanie transakcji i zamykanie spraw bez wychodzenia z domu czy firmy. Niekiedy jedynym powodem, dla którego określone spotkanie jest niezbędne, jest konieczność złożenia podpisu. W niektórych wypadkach można wykorzystać profil zaufany, jednak rozwiązanie to nie zawsze będzie się sprawdzało.
Z pomocą przychodzi tak zwany podpis kwalifikowany, który uznawany jest za równie ważny co odręczna sygnatura. Całe narzędzie stworzone zostało na bazie zaawansowanej technologii, która zapewnia niemal stuprocentowe bezpieczeństwo oraz bardzo szerokie zastosowanie.
Czym podpis kwalifikowany różni się od profilu zaufanego?
Profil zaufany to dość powszechne rozwiązanie, które jednak w żadnym stopniu nie jest tak rozbudowane, jak podpis kwalifikowany. Przede wszystkim profil zaufany jest zarezerwowany niemalże wyłącznie do zatwierdzania spraw urzędowych. Z kolei podpis kwalifikowany pozwala również na podpisywanie wszelkiego rodzaju e-maili, dokumentów czy kontraktów.
Na tym nie koniec – profil zaufany ważny jest przez trzy lata, a potem wymaga ponownego uwierzytelnienia. Z kolei podpis kwalifikowany straci swoją ważność po upływie roku lub dwóch lat, co gwarantuje większe bezpieczeństwo.
Na samym końcu należy wspomnieć także o cenie. W tym wypadku to darmowy profil zaufany ma ogromną przewagę. Możesz go utworzyć bez żadnych opłat, podczas gdy podpis kwalifikowany wiąże się z określonym kosztem.
Jakie zalety ma podpis kwalifikowany?
Dzięki podpisowi kwalifikowanemu załatwianie wielu spraw stanie się o wiele łatwiejsze. Warto wiedzieć, na co pozwala takie rozwiązanie. Oto lista niektórych rzeczy, które zrobisz szybciej i bez wychodzenia z domu dzięki kwalifikowanemu podpisowi elektronicznemu:
- składanie oraz podpisywanie wszelkiego rodzaju dokumentów do KRS oraz systemu Płatnik;
- zdalne zawieranie umów;
- przesyłanie JPK;
- przesyłanie Jednolitych Europejskich Dokumentów Zamówienia;
- możliwość uczestniczenia w przetargach online;
- przesyłanie faktur elektronicznych oraz jakichkolwiek innych dokumentów.
Jak wyrobić podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany to narzędzie, które wymaga zakupienia u jednego z dostawców. Każdy z nich musi być certyfikowany przez Narodowe Centrum Certyfikacji.
Pod pojęciem podpisu kwalifikowanego kryje się kilka różnych produktów, które jednak mają podobne zastosowanie. W większości przypadków otrzymasz:
- kartę kryptograficzną wraz z certyfikatem kwalifikowanym;
- czytnik kart;
- oprogramowanie komputerowe, które pozwala na wykorzystywanie podpisu, a także obsługę potrzebnych sprzętów.
Nie oznacza to jednak, że nie spotkasz się ze znacznie bardziej minimalistycznymi zestawami. W niektórych przypadkach możliwe będzie wykorzystywanie podpisu elektronicznego poprzez przenośny pendrive lub smartfon.
Gdzie można zakupić podpis kwalifikowany?
Jak już wiesz, zarówno zestaw z kartą, czytnikiem i oprogramowaniem, jak i chmurowe rozwiązanie można zakupić u jednego z dostawców usług zaufania. W sieci bez trudu znajdziesz rejestr wszystkich polskich firm, które w swojej ofercie mają takie narzędzie.
Jeśli żadna propozycja nie wpadnie ci w oko, możesz skorzystać z dostawców dostępnych w innych krajach Unii Europejskiej.
Ile kosztuje podpis elektroniczny?
Podpis kwalifikowany to wydatek rzędu około 300 złotych za rok. W cenie tej zawarte są wszelkie niezbędne akcesoria, jak i sam certyfikat, który pozwala na wykorzystywanie elektronicznej sygnatury.
Cena ta jest jednak bardzo uśredniona, a każda z firm samodzielnie ustala jej wysokość. Nie jest tajemnicą, że zakup rozwiązania na dłuższy okres będzie wiązał się z niższym kosztem rocznym. Nie możesz również zapominać o tym, że podpis kwalifikowany wygaśnie wraz z końcem obowiązywania umowy, jeśli nie przedłużysz jej trwania. To zaś jest możliwe po wniesieniu opłaty na dalszy okres.
Jak korzystać z podpisu elektronicznego?
Kiedy odbierzesz paczkę z zestawem, będziesz musiał zainstalować stosowne oprogramowanie na swoim komputerze, a także podłączyć do niego otrzymany czytnik kart. Następnie wystarczy zamontować w nim kartę. W momencie, gdy wygenerujesz dokument, pod którym będziesz chciał pozostawić swoją sygnaturę, konieczne będzie włączenie oprogramowania oraz wybrania opcji „podpisz” albo podobnej, zależnie od wybranego programu. Ostatnim krokiem jest wybór ustawień odnośnie formatu podpisu i gotowe!
Coraz więcej osób prywatnych, jak i firm wykorzystuje podpis kwalifikowany. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a jego koszt w stosunku do możliwych oszczędności jest niewielki, jeśli często załatwiasz sprawy urzędowe. W przeciwnym razie warto dobrze zastanowić się nad wyborem narzędzia do podpisów elektronicznych.
- Profil zaufany a podpis elektroniczny – różnice i cechy wspólne
- Jak uzyskać podpis kwalifikowany? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?