Przepisy wynikające z ustawy o dodatku węglowym jasno wskazują na to, kto może ubiegać się o dopłatę. Jak wygląda zależność między dodatkiem węglowym a mieszkaniem w bloku? Przepisy mówią wprost, że zasady są takie same jak dla domów. Poznaj konkrety!
Dodatek węglowy to forma pomocy rządowej dla gospodarstw domowych, które mają problemy z opłaceniem rachunków za ogrzewanie i potrzebują środków na zakup węgla lub pelletu. Obowiązujące przepisy jasno wskazują, że dodatkowe pieniądze przysługują wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce, które korzystają z węgla jako głównego źródła ogrzewania.
Czy to oznacza, że są spójne, a mieszkanie w bloku lub domu nie zmienia wysokości świadczenia? Odpowiedź przedstawiamy poniżej!
Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku. Komu przysługuje dopłata?
Dodatek węglowy przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, czyli w omawianym przypadku każdej rodzinie mieszkającej w bloku. Warunkiem możliwości ubiegania się o dodatek węglowy jest posiadanie centralnego źródła ogrzewania w postaci kotła na węgiel lub inne paliwo zawierające minimum 85% węgla kamiennego w składzie.
W przypadku wspólnoty mieszkaniowej każde z gospodarstw domowych powinno złożyć osobny wniosek i otrzymać dodatkowe pieniądze. Obsługa kotłowni bloku mieszkalnego przez zewnętrzną firmę wyklucza możliwość ubiegania się o dodatek węglowy.
Czy najemca mieszkania może ubiegać się o wsparcie?
W kwestii zależności między dodatkiem węglowy a mieszkaniem w bloku warto wiedzieć, że świadczenie przysługuje nie tylko właścicielom mieszkań, lecz także ich mieszkańcom. Aby można było ubiegać się o dodatek, nie jest wymagany meldunek pod konkretnym adresem.
Jako najemca mieszkania w bloku jak najbardziej masz prawo do tego, by złożyć wniosek o dodatek węglowy. Musisz jednak przestrzegać warunków uprawniających do przyznawania świadczenia – w przeciwnym razie urząd miasta lub gminy ma prawo odrzucić twój wniosek.
Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – jakie warunki trzeba spełnić?
Jako mieszkaniec bloku, który jest ogrzewany piecem węglowym, masz pełne prawo starać się o wypłatę dodatkowych pieniędzy. Pamiętaj jednak o podstawowym warunku, czyli zgłoszeniu źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Niedopełnienie tej formalności sprawia, że nie masz prawa do ubiegania się o dodatek węglowy. Zgłoszenie źródła ciepła do CEEB to podstawa. Oczywiście musisz też posiadać odpowiedni piec na węgiel lub inne źródło ciepła uwzględnione w ustawie jako uprawniające do wypłaty pieniędzy.
Ile można otrzymać w ramach dodatku węglowego na mieszkanie w bloku?
W ramach pomocy rządowej na zakup węgla kamiennego lub innego źródła opału zawierającego minimum 85% węgla kamiennego otrzymasz 3000 złotych. Kwota ta jest bezzwrotna i nieopodatkowana, a także nie podlega żadnym zajęciom komorniczym.
Warto wspomnieć, że urząd nie weryfikuje tego, na co w rzeczywistości zostaną przeznaczone otrzymane pieniądze i czy przeznaczysz je na zakup węgla lub innego źródła paliwa opałowego.
Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – gdzie i jak złożyć wniosek?
Do 30 listopada 2022 roku masz czas, aby złożyć poprawnie uzupełniony wniosek o dodatek węglowy. Pamiętaj, że za podawanie informacji niezgodnych z prawdą i stanem faktycznym grozi ci odpowiedzialność karna nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Wniosek o dodatek węglowy złóż w swoim urzędzie miasta lub gminy. Zrobisz to osobiście w urzędzie lub jednostce organizacyjnej, a także elektronicznie poprzez profil zaufany ePUAP.
Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – podsumowanie
Jak widzisz, nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych są uprawnieni do dodatku węglowego, a mieszkanie w bloku, które spełnia warunki programu, także jest objęte wsparciem.
Pamiętaj, aby złożyć dokumenty zgodne z prawdą i jako jedno gospodarstwo domowe uprawnione do wypłaty świadczenia. Tylko po spełnieniu warunków w kwestii typu źródła ogrzewania oraz zarejestrowaniu go w CEEB będziesz w stanie uzyskać dopłatę w wysokości 3000 złotych.
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Poradnik krok po kroku
- Dodatek węglowy – terminy. Do kiedy wnioski i jak je składać?
- Jaka kara za fałszywe oświadczenie we wniosku o dodatek węglowy?
- Dodatek węglowy a dwa domy – ile wniosków trzeba złożyć i jak?