Dodatek węglowy to temat, który interesuje dużą część społeczeństwa. Kto może go otrzymać? Czy trzeba być właścicielem domu, by móc złożyć wniosek? Jak to jest w przypadku wynajmu? W poniższym artykule podejmiemy te problemy.
Wynajmowanie domu a dodatek węglowy
Nie zawsze mieszkamy w lokalu, którego jesteśmy właścicielami. Niektórzy prowadzą wynajem, dzięki czemu mogą liczyć na dodatkowy dochód z tego tytułu. Czy mogą przy tym liczyć także na dodatek do węgla?
Okazuje się, że nie. Według ustawy ważne jest, by zamieszkiwać we wskazanym we wniosku miejscu, a nie być tylko jego właścicielem. Jeśli zatem dana osoba wynajmuje mieszkanie lokatorom, nie może składać wniosku o dodatek. Jeśli jednak mieszka tam na stałe w dniu, w którym składa dokument i spełnia inne wymagane warunki, ma prawo do dodatku.
Jeden dom – dwie rodziny. Co z dodatkiem węglowym?
Zdarza się, że w jednym budynku mieszkają dwie rodziny lub więcej. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę to, czy tworzą one jedno gospodarstwo domowe czy dwa oddzielne. W pierwszym przypadku mogą starać się o jeden dodatek, w drugim – na każde gospodarstwo przypada pełne świadczenie.
Kiedy mamy do czynienia z takimi sytuacjami? Przykładowo, gdy jedna rodzina mieszka na piętrze, druga na parterze. Nawet jeśli korzystają z jednego pieca, obie osobno mogą starać się o dodatek.
Mieszkańcy bloku a dodatek węglowy
Jeśli blok jest ogrzewany przez piec węglowy, to każde gospodarstwo domowe może starać się o 3 tysiące złotych dodatku. Świadczenie nie przypada bowiem na cały budynek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku domów wielorodzinnych, które korzystają z lokalnej sieci ciepłowniczej,a która pracuje z wykorzsytaniem z węgla.
Podsumowanie
Każde gospodarstwo domowe może starać się o otrzymanie jednorazowego świadczenia na węgiel. W ten sposób można nieco ulżyć domowemu budżetowi, zwłaszcza że ceny węgla stale rosną.
Aby jednak starać się o dodatek, należy zamieszkiwać w danym miejscu w dniu, kiedy zostanie złożony wniosek. Oznacza to, że osoba posiadająca mieszkanie, ale mieszkająca poza nim, nie może składać wniosku o świadczenie właśnie w związku z tym lokalem. Za to jego najemca ma już do tego prawo.
- Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Poradnik krok po kroku
- Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – czy można wnioskować i w jaki sposób?
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Dodatek węglowy a dwa domy – ile wniosków trzeba złożyć i jak?
- Dodatek węglowy dla firm – czy dodatek węglowy obejmuje przedsiębiorców?