Pustki w składach materiałów opałowych oraz szalejące ceny skłaniają do szukania zastępczych rozwiązań. Czy istnieje dobra alternatywa dla węgla? Okazuje się, że pomysłów może być sporo i należy do nich nie tylko zbieranie chrustu.
Ceny węgla i ekogroszku osiągają wysokość około 3-4 tysięcy złotych za tonę. Na podobne koszty muszą przygotować się również osoby, które mają piece na pellet. Nic dziwnego, że konsumenci szukają rozwiązań zarówno wydajnych, jak i bardziej przyjaznych dla kieszeni. W artykule odpowiadamy na pytanie, co może być dobrą alternatywą dla węgla i innych rodzajów opału.
Brykiet torfowy – ekologiczny opał
Nawet osoby, którym udało się kupić węgiel, mają obawy, czy surowca wystarczy na cały sezon grzewczy? Limit 3 ton wprowadzony w sklepie PGG to dla wielu osób niewystarczająca ilość na zapewnienie sobie ciepła przez całą zimę. Surowcem zamiennym może być brykiet torfowy, będący rodzajem ekologicznego paliwa. Wyrabia się go z torfu, który musi zostać sprasowany pod wysokim ciśnieniem, nie stosuje się żadnych chemicznych substancji wiążących.
Czy brykiet torfowy się opłaca?
Jeżeli ma dostęp do powietrza, pali się płomieniem, natomiast kiedy zostanie ono odcięte, dość długo się żarzy. Nie ma więc potrzeby, by ciągle podkładać do pieca w celu utrzymania optymalnej temperatury. Zadowalająca jest również kaloryczność brykietu torfowego – wynosi ona 18 MJ/kg, co daje prawie 80% wartości opałowej dobrej jakości węgla. Jedną toną brykietu można zastąpić aż dwie tony tego surowca! To nie wszystkie zalety brykietu:
- jest ekologiczny;
- można nim palić w piecach CO oraz kominkach;
- nie koroduje kotłów;
- nie powoduje osadzania się sadzy;
- można go mieszać m.in. z węglem kamiennym i drewnem.
Obecnie brykiet torfowy jest również sporo tańszy od węgla kamiennego. Ceny za tonę oscylują w okolicy 1600 zł – trudno znaleźć dużo niższą ofertę. Osoby, które zdecydują się na to, by ogrzewać swój dom brykietem torfowym, powinny korzystać ze sprawdzonych źródeł i znanych dostawców.
Brykiet torfowy a inne rodzaje brykietu
Można zadać sobie pytanie, czy brykiet torfowy opłaca się zastąpić innym rodzajem brykietu? Kupujący mogą wybrać bowiem drzewny, który jest szeroko dostępny. Jego koszt już dorównuje torfowemu, więc kryterium ceny nie ma większego znaczenia. Warto natomiast wiedzieć, że brykiet drzewny jest mniej wydajny, a także podczas spalania wytwarza się więcej popiołu.
Zboża jako opał – czy to dobre rozwiązanie?
Coraz częściej mówi się również o zbożach jako alternatywie dla drogiego pelletu. Nie jest to innowacyjny pomysł, ponieważ już od wielu lat w ten sposób ogrzewa się domy w krajach skandynawskich oraz Ameryki Północnej. W Polsce rozwiązanie może budzić pewne wątpliwości, chociaż na pewno nie pod kątem użyteczności. Osoby, które zechcą wypróbować to u siebie, muszą jednak przystosować do tego piece, na przykład dokupując odpowiedni palnik. Jednak czy traktowanie zboża jako opału to dobre rozwiązanie?
Wartość opałowa zboża
Najbardziej kalorycznym zbożem jest owies – 19 MJ/kg. To nadal mniej niż średnia wartość opałowa węgla kamiennego, która wynosi nawet 27 MJ/kg. Zatem jedna tona owsa, daje tyle ciepła, co 700 kg popularnego surowca opałowego. Warto jednak wziąć pod uwagę obecne ceny, a zboże, o którym wspominamy, kosztuje około 1200 zł/tona, co na pewno jest korzystne finansowo.
Czy jednak ogrzewanie domu zbożem jest legalne? W tej chwili, aby zostało dopuszczone do użytku jako opał, musi zostać przebadane pod kątem emisyjności. Jednak obserwujemy duże zmiany na tym polu, więc jeśli zostanie zakwalifikowane jako biopaliwo, będzie można szeroko korzystać z tego rozwiązania.
Ogrzewanie zbożem – kontrowersje
Czy poszukiwanie alternatywnych źródeł wobec węgla, czy pelletu może być kontrowersyjne? Niektórzy obawiają się, że wykorzystywanie dobrej jakości zboża można traktować jako marnowanie żywności. Jednak w tym przypadku nie ma o tym mowy, ponieważ do pieca trafiałyby ziarna do produkcji pasz bądź całkiem niezdatne do przetworzenia. Jeśli zboże zostanie uznane za surowiec opałowy, będzie to kolejne ekologiczne rozwiązanie, a powstały podczas spalania popiół, można ponownie wykorzystać jako nawóz.
Alternatywa dla węgla istnieje, więc osoby, które nie zdążyły zaopatrzyć się jeszcze w wystarczającą ilość opału, mogą uzupełnić swoje zapasy. Warto szukać rozwiązań niewpływających mocno na środowisko – te przedstawione przez nas właśnie takie są.
- Czy ceny węgla spadną w 2024?
- Miał węglowy w PGG zamiast ekogroszku – niższa cena, podobna efektywność
- Czy zabraknie węgla 2024?
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Dodatek węglowy – terminy. Do kiedy wnioski i jak je składać?