Nie wiesz, jak napisać protokół zdawczo-odbiorczy? Wzór dostępny w naszym artykule za darmo pomoże ci w sporządzeniu dokumentu. Zapoznasz się z jego obowiązkowymi elementami w praktyce. Na początek jednak trochę teorii. Przeczytaj tekst!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Do tej pory nie miałeś do czynienia z protokołem zdawczo-odbiorczym? Wzór, który udostępniamy poniżej, pozwoli ci sprawdzić, co zawiera taki dokument, a sam szablon będziesz mógł wykorzystać w praktyce. W jaki sposób skorzystają z niego właściciele mieszkań oraz lokatorzy? Sprawdź to i dowiedz się więcej o tym, w jakim celu sporządza się taki protokół!
Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?
Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument zawierający pisemną umowę podpisaną przez dwie strony. W jej treści znajdują się informacje na temat tego, w jakim jest stanie jest lokal i co się w nim znajduje.
Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?
Nie wiesz, jak stworzyć protokół zdawczo-odbiorczy? Wzór, który pobierzesz, to szablon pozwalający na wpisanie wszelkich niezbędnych danych.
Przede wszystkim w takim dokumencie trzeba umieścić dane osobowe każdej ze stron, takie jak imię, nazwisko i adres. Konieczne jest również wpisanie lokalizacji przedmiotu protokołu, czyli np. nieruchomości.
W opisie danego przedmiotu koniecznie trzeba zawrzeć wszystkie szczegóły, takie jak wyposażenie czy usterki. Można dodać także dodatkowe informacje, np. kod do domofonu.
Bardzo istotne jest również wpisanie daty oraz miejsca sporządzenia i podpisania protokołu. Strony muszą oczywiście złożyć odręczne, czytelne podpisy.
Co jeszcze zawrzeć w protokole?
Bardzo istotną kwestią może okazać się także podanie stanu liczników. Dzięki temu możliwe jest szybkie i wygodne rozliczenie poprzednich właścicieli lub najemców, a wszelkie formalności dopełniane u dostawców mediów przebiegają sprawnie i bez problemów. Należy jedynie pamiętać, aby zapis ten obejmował stan liczników na moment przekazania nieruchomości.
Kto może przygotować protokół zdawczo-odbiorczy?
Protokół zdawczo-odbiorczy może być wykorzystany przy okazji najmu lub sprzedaży. Stanowi podstawę do późniejszych ewentualnych roszczeń. Może być sporządzony na każdym etapie, przez każdą ze stron.
W jakim celu sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy?
Niezależnie od okoliczności, w jakich sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy, zabezpiecza on obie strony umowy. W przypadku lokalu pozwala zaznajomić się ze stanem faktycznym oraz potwierdzić go w formie pisemnej. Dzięki temu późniejsza eksploatacja będzie mogła zostać uznana za naturalne zużycie lub wprost przeciwnie – za szkody, które ktoś powinien pokryć.
Protokół tego typu stanowi przede wszystkim podstawę wszelkich roszczeń, zarówno ze strony przekazującej, jak i odbierającej. Mogą być one konieczne w razie niedopełnienia warunków umowy w obrębie sprawności sprzętów, ich ilości bądź jakości.
Z protokołu można skorzystać także na etapie podpisywania umowy z dostawcami różnego rodzaju mediów.
O czym należy pamiętać, sporządzając protokół?
Jeśli użyjesz naszego pliku z protokołem zdawczo-odbiorczym, wzór musi zostać wykorzystany w określony sposób.
- Protokół należy sporządzić w dwóch identycznych kopiach, dla obu stron umowy.
- Każdy egzemplarz musi być opatrzony informacją o osobie sporządzającej, a także celu jego sformułowania.
- Konieczne jest także bardzo konkretne podanie przedmiotu protokołu, np. mieszkania.
- Następnie należy przedstawić dokument potwierdzający własność, może być to np. akt notarialny bądź innego typu umowa kupna.
Czy należy spisać protokół przekazania kluczy?
W przypadku sprzedaży lub wynajmu lokalu może okazać się konieczne sporządzenie dodatkowego protokołu przekazania kluczy. W zależności od typu umowy może obejmować on wszystkie klucze (łącznie z tymi do piwnicy, skrzynki pocztowej lub miejsca parkingowego) bądź jedynie pojedynczy egzemplarz klucza do mieszkania.
Najczęściej jest to zabieg stosowany w przypadku umowy sprzedaży, przy czym przekazanie kluczy jest etapem domykającym całą transakcję. W treści protokołu powinny znaleźć się informacje o liczbie przekazywanych kluczy, terminie oraz warunkach koniecznych do spełnienia, np. przekazaniu całości kwoty za lokal na podany numer konta.
Kiedy sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy?
Kiedy przyda ci się protokół zdawczo-odbiorczy? Wzór dokumentu najczęściej wykorzystywany jest przy okazji wynajmu lub sprzedaży nieruchomości. Niemniej jednak można z niego skorzystać np. także w przypadku:
- zmiany miejsca zamieszkania;
- przyłączenia urządzenia pomiarowego;
- zmiany instalacji;
- rezygnacji z poboru prądu lub gazu.
Protokół zdawczo-odbiorczy – wzór
Poniżej znajduje się darmowy schemat protokołu zdawczo-odbiorczego. Wzór możesz pobrać w formacie PDF lub docx.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Protokół zdawczo-odbiorczy to bardzo praktyczny dokument, o którym niektórzy właściciele zapominają lub traktują go zbyt pobieżnie. Stanowi doskonałe zabezpieczenie, gwarantujące podstawę roszczeń dla obu stron umowy. Jego sporządzenie nie jest trudne, a dzięki wygodnemu wzorowi podpisujące dokument strony będą musiały jedynie dokonać opisania posiadanej nieruchomości.
- Testament – wzór. Jak napisać testament własnoręcznie?
- Odstąpienie od umowy – wzór
- Kosztorys – wzór
- Zapytanie ofertowe – wzór
- Upoważnienie – wzór