Dzięki nowelizacji przepisów będzie można uzyskać podwójny dodatek do węgla dla jednego domu. W jakich sytuacjach przysługują dodatkowe 3 tysiące na zakup opału? Już teraz wiadomo, że nie wszystkie polskie rodziny skorzystają z tych pieniędzy.
Ze względu na trudności związane ze zdobyciem węgla, a także jego wysoką cenę, Polacy z obawą myślą o zbliżającej się zimie. Sytuację miał zmienić dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. Wnioski o jego przyznanie można składać już od połowy sierpnia 2022 roku w urzędach gmin. Niedawno rząd wprowadził poprawkę, dzięki której rodziny zamieszkujące pod tym samym adresem mogą liczyć na podwójny dodatek do węgla dla jednego domu. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 6 tysięcy złotych na opał.
Dodatek węglowy – komu przysługuje?
Należy wyjaśnić, że dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych, który jest w tej chwili wypłacany przez gminy, przysługuje tylko w określonych sytuacjach. Wniosek mogą składać gospodarstwa domowe, gdzie główne źródło ogrzewania stanowi między innymi kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, kuchnia węglowa, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny.
Aby w 2022 roku można było uzyskać dofinansowanie węgla, należy je zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jest to warunek konieczny, o którym mówi jeden z punktów ustawy o dodatku węglowym.
Podwójny dodatek węglowy. Kto może się starać o 6 tysięcy złotych?
Przepisy, które obowiązywały do tej pory, mówiły jasno: „jeden adres, jeden dodatek do węgla”. Dotyczyło to również sytuacji, kiedy w tym samym budynku zamieszkiwało kilka rodzin, prowadzących oddzielne gospodarstwa domowe. Teraz posłowie zdecydowali, że możliwe będzie wypłacenie podwójnego dodatku do węgla dla jednego domu – o ile zostaną spełnione określone warunki.
Na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dodatkowe 3 tysiące złotych na węgiel szanse mają te rodziny, które:
- ogrzewają swoje gospodarstwa domowe oddzielnymi źródłami ciepła zasilanymi węglem (na przykład dwoma piecami);
- złożyły oddzielne deklaracje śmieciowe i regularnie płacą za wywóz odpadów komunalnych.
Nowe przepisy mówią również o wyodrębnieniu adresów. To ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy dwie rodziny mieszkają w jednym domu, który ogrzewany jest tym samym źródłem ciepła, ale mają dwa oddzielne wejścia. Wtedy dla jednej z nich ustalany jest nowy adres i każda może otrzymać osobne dofinansowanie – czyli podwójny dodatek do węgla dla jednego domu w wysokości 6 tysięcy złotych. Formalności należy dopełnić do 30 grudnia 2022 roku.
Poprawka do ustawy o dodatku węglowym. Kiedy Polacy otrzymają pieniądze?
Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym to duże udogodnienie dla wielu polskich rodzin. Jednak na razie trzeba wstrzymać się ze składaniem wniosków. Decyzja o wprowadzeniu poprawki została podjęta przez posłów 20 października 2022 roku. Obecnie trafiła do senatu, skąd później ponownie trafi do sejmu. Dopiero podpis prezydenta nada jej mocy prawnej i gminy zaczną rozpatrywać wnioski o dodatek węglowy.
Wniosek o dodatek węglowy – wymagane formalności
W tej chwili, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych, trzeba ogrzewać dom piecem na węgiel, a oprócz tego zgłosić to źródło ciepła do CEEB. Konieczne jest także złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie gminy właściwym do swojego miejsca zamieszkania. Można to zrobić zarówno osobiście, jak i przez internet. Czas na składanie formularzy mija 30 listopada 2022 roku.
Podwójny dodatek do węgla dla jednego domu będzie stanowić spore udogodnienie dla rodzin, które, mimo że mieszkają pod tym samym dachem, prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe. Należy jednak zaczekać do momentu, aż nowelizacja przejdzie przez wszystkie etapy procesu legislacyjnego i w końcu wejdzie w życie.
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Poradnik krok po kroku
- Dodatek węglowy dla firm – czy dodatek węglowy obejmuje przedsiębiorców?
- Dodatek węglowy a dwa domy – ile wniosków trzeba złożyć i jak?
- Dodatek węglowy a mieszkanie w bloku – czy można wnioskować i w jaki sposób?