Jak napisać ofertę handlową? Wzór stanowi w pełni darmową pomoc pozwalającą szybko i poprawnie skonstruować tego typu wiadomość lub plik. Wysyłanie ofert jest podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorcy i pracownika działu handlowego.
Oferta handlowa to kluczowy dokument niezbędny do prowadzenia skutecznego i wydajnego przedsiębiorstwa. Początkujący przedsiębiorcy miewają jednak problem z jej napisaniem. W takich sytuacjach przydatny okazuje się szablon oferty handlowej. Wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy. Chcesz dowiedzieć się jakie? Sprawdź to i pobierz plik!
Oferta handlowa – wzór
Poniżej znajduje się darmowy wzór oferty handlowej. Możesz pobrać go w formacie PDF lub docx i wykorzystać przedstawiając ofertę swoim klientom. Poniżej wyszczególniamy elementy, które się w nim znajdują:
- miejscowość i data;
- nazwa usługodawcy;
- adres usługodawcy;
- dane odbiorcy (imię i nazwisko/NIP i nazwa firmy, adres klienta);
- tytuł dokumentu;
- wskazanie zapytania ofertowego;
- oferta na produkty/usługi;
- warunki dostawy;
- warunki upustu;
- data ważności oferty;
- data i podpis sporządzającego ofertę.
W jakim celu tworzy się ofertę handlową? Sprawdź
Oferta handlowa to dokument zawierający wiążącą listę produktów lub usług wraz z cenami oraz warunkami dostawy i płatności. Może być sformułowana na potrzeby sprzedaży detalicznej, ale również w przypadku współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami.
Tego typu wiadomość może stanowić zarówno odpowiedź na pytanie ofertowe, jak i samodzielną inicjatywę, mającą na celu nawiązanie współpracy.
Co powinna zawierać prawidłowo sformułowana oferta handlowa?
Oferta handlowa to przede wszystkim zbiór informacji na temat dostępności, ceny oraz warunków sprzedaży danych produktów. Z tego względu wymagane jest przemyślane umieszczenie w niej listy produktów lub usług, ich ceny oraz dodatkowych możliwości, takich jak upust, przesyłka czy montaż.
Co jeszcze znajduje się w skutecznej ofercie handlowej? Wzór, który udostępniamy, unaoczni ci, że nie może zabraknąć także danych przedsiębiorstwa oraz kontrahenta.
Warto pamiętać, że w oferta handlowa jest wstępem do wiążącej umowy. Jeśli dany sprzedawca przedstawi np. konkretną cenę, to nie może się z niej wycofać. W tym celu w treści umowy należy wpisać datę końcową okresu, w którym te warunki obowiązują.
Czy skuteczna oferta handlowa może stanowić wizytówkę firmy?
Oferta handlowa może być zarówno prostym dokumentem stworzonym na potrzeby jednej inwestycji, jak i mieć bardziej rozbudowaną treść. Profesjonalnie przygotowana oferta jest także zaproszeniem do współpracy i zawiera opis zalet danego przedsiębiorstwa.
O czym należy pamiętać, formułując podstawową ofertę handlową?
W przypadku oficjalnej oferty handlowej wzory zawierają nie tylko miejsce na standardowe informacje na temat cen i terminów. Coraz częściej w dokumencie umieszcza się także referencje, dodatkowe korzyści oraz portfolia klientów po już zrealizowanych usługach.
Dzięki temu zainteresowane osoby mogą świadomie podjąć decyzję i z pełnym przekonaniem wybrać daną firmę. Informacje techniczne oraz szczegółowy cennik można wzbogacić o dodatkowy opis oferowanych przedmiotów i usług.
W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się krótki opis wartości przedsiębiorstwa.
Czy warto dodatkowo zawrzeć w ofercie handlowej?
Oferta handlowa może być swego rodzaju wizytówką firmy. Poza klasycznymi informacjami i danymi warto zatem umieścić akapit opisujący korzyści, jakie uzyska klient po rozpoczęciu współpracy akurat z tą firmą.
Dzięki temu wzrośnie szansa, że mając do wyboru kilka ofert, wybierze akurat tę. Opis dodatkowych zysków powinien być dopasowany do konkretnego zapytania ofertowego. Jeśli potencjalnemu klientowi zależy na konkretnej kwestii, warto ją podkreślić w twojej ofercie.
Kto może napisać ofertę handlową dla biznesu?
Ofertę handlową może napisać każdy przedsiębiorca i pracownik posiadający odpowiednie uprawnienia do kontaktów handlowych. Jeśli jeszcze nie tworzyłeś nigdy oferty handlowej, wzór dostępny u nas powinien ci znacznie ułatwić zadanie. Wiesz już, z jakich elementów składa się dobra oferta handlowa i co trzeba wpisać w odpowiednie pola. Powodzenia!
Oferta handlowa jest jednym z najbardziej podstawowych narzędzi każdego przedsiębiorcy. Pozwala na pozyskiwanie nowych klientów, a także stanowi pierwszy krok do negocjacji biznesowych. Może mieć charakter wiążącej oferty, na podstawie której w określonym w jej treści terminie, powinna zostać zrealizowana usługa. Jeśli w ofercie umieszczone są ceny za towary, które mogą ulec zmianie, zaznacza się termin obowiązywania danej oferty.
Najczęściej zadawane pytania
Co to jest oferta handlowa?
Oferta handlowa to propozycja sprzedaży bądź kupna towarów albo usług z określeniem wstępnych warunków umowy między stronami.
Z czego składa się oferta handlowa?
Elementy, jakie musi zawierać oferta handlowa to opis asortymentu przedsiębiorcy, opis działania i metod przez niego wykorzystywanych, cena oferowanych produktów lub usług, dane kontaktowe przedsiębiorstwa, zachętę do zawarcia umowy.
Jakie są rodzaje ofert?
Występują oferty wiążące, wywołane, warunkowe i oferty uzupełniające.
- Zapytanie ofertowe – wzór
- Odstąpienie od umowy – wzór
- Biznesplan – przykład
- Aneks do umowy – wzór
- List motywacyjny – wzór