KsięgowośćPorady

Mały podatnik wobec PIT, CIT i VAT

4 minut(y) czytania

Status małego podatnika to wyciągnięcie ręki ze strony ustawodawcy w kierunku małych lub stawiających pierwsze kroki przedsiębiorców. Kto zatem może występować w rozliczaniu jako mały podatnik?

Mały podatnik VAT to miano przysługujące osobie fizycznej, która prowadzi swoją działalność gospodarczą, a której łączny zysk ze sprzedanych dóbr i usług, z uwzględnieniem kwoty podatku VAT nie przewyższył określonych przez ustawę limitów. To pojęcie pojawia się zarówno w ustawie, która mówi o podatku PIT, czyli od osób fizycznych, jak i w ustawie o podatku VAT. Jak uzyskać status małego podatnika? Niezbędne do tego jest spełnienie szeregu wymogów zawartych w rodzimym prawie podatkowym. 

Mały podatnik – definicja

Mali podatnicy, w rozumieniu przepisów, to przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku wartością sprzedanych dóbr i usług, łącznie z kwotą podatku, przekroczyli kwotę  1 200 000 euro mały podatnik VAT. Natomiast małych podatników CIT i PIT dotyczy kwota powyżej 2 000 000 euro. Przy przeliczaniu walutowym dotyczącym obcej waluty wykorzystuje się wartość określaną z ramienia instytucji Narodowego Banku Polskiego i odnosi się ona do początku października ubiegłego roku. Kwotę wówczas zaokrągla się do 1000 złotych. Obecne limity dotyczące małych podatników to: 5 418 000 zł podatnik VAT i 9 031 000 zł dla rozliczeń CIT i PIT. W przypadku podmiotów zarządzających funduszami inwestycyjnymi bądź tych o specjalizacji maklerskiej określono limit na wartość 45 tys. złotych.

Mały podatnik VAT – przywileje

Przed małym podatnikiem VAT otwiera się furtka, która pozwala na czerpanie korzyści z tego tytułu. Pierwszym z przywilejów jest wykorzystanie metody kasowej. Rozliczanie za pomocą tej metody wyróżnia się tym, że powstaje moment obowiązku podatkowego VAT. Konieczność realizacji płatności podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym do przedsiębiorcy wpłynęła częściowa lub całkowita zapłata za sprzedane dobra. Podatnik decydujący się na wykorzystanie wymienionego wyżej sposobu jest zobowiązany zgłosić się do naczelnika lokalnego urzędu skarbowego w celu poinformowania o wyborze rozliczenia kasowego.

Zobacz także:  Dodatek za godziny nocne od A do Z

Mały podatnik a kwartalne rozliczenie

Na tym jednak nie kończą się przywileje, których dysponentem jest mały podatnik. Wśród możliwości małego podatnika znajduje się również kwartalne rozliczenie podatku. Aby móc skorzystać z tej formy rozliczenia należy uprzednio poinformować urząd skarbowy zgłaszając zgłoszenie VAT-R. Jednak nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na kwartalne rozliczenie. Oto, co upoważnia do składania takiej deklaracji:

  • przedsiębiorca przez co najmniej 12 miesięcy musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT;
  • przedsiębiorca dokonujący dostaw usług lub towarów, które zapisane są w załączniku nr 15 do ustawy VAT, w żadnym miesiącu wartość dostarczonych dóbr nie może przekroczyć 50 000 złotych – bez uwzględnienia kwoty VAT.

Deklaracja kwartalna VAT-7K powinna zostać złożona przez przedsiębiorcę do 25. dnia miesiąca po kwartale. Rozliczanie podatku VAT w okresie kwartalnym pozwala na czasowe przeniesienie daty wpłaty wartości podatku.

Mały podatnik PIT – rozliczenie

Osoba fizyczna, której wartość sprzedanych dóbr w ciągu roku nie wyniosła więcej niż 2 mln euro w przeliczeniu na polską walutę, to – mały podatnik PIT. Jak ustala się należytą wartość takiego przekształcenia walutowego? Wszystkie niezbędne do takiej operacji dane pochodzą z Narodowego Banku Polskiego. Korzysta się z kursu ustalonego przez tę instytucję na początek października poprzedniego roku. W przypadku przekształceń walutowych ich wartość jest najczęściej podawana w zaokrągleniu, które przyjmuje wartość do jednego tysiąca złotych. W przypadku dokonywania takich operacjach międzywalutowych określono limit dla małego podatnika PIT i obecnie wynosi on 9 031 000 złotych.

CIT 15 – dla kogo i ile wynosi jego stawka?

Do końca 2018 roku stawka ulgi podatkowej CIT wynosiła 15% dla małych podatników. W 2019 już 9%. Był to efekt zmiany w przepisach podatkowych wprowadzonych właśnie w roku 2019 na korzyść podatników. Podstawowa stawka podatku osób prawnych wynosi 19%. Jednak są osoby, które mogą skorzystać właśnie z tej niższej stopy procentowej. Przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy uzyskali dochód nieprzekraczający 1,2 mln euro. Rzecz jasna wartość tego dochodu określa się w odniesieniu do roku ubiegłego.

Zobacz także:  Badania nieniszczące NDT - na czym polegają?

Stosowanie 9 procentowego podatku CIT

Status małego podatnika jest jednym z niezbędnych czynników, który uprawnia do korzystania z 9% stawki podatku CIT. Zapis dotyczący wspomnianej wyżej zależności zawarty został w treści artykułu 19 ust.1d ustawy o CIT. O obniżoną stawkę podatku mogą ubiegać się na przykład podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą w danym roku. Warto wspomnieć, że podstawa opodatkowania, którą stosuje się do 9% stawki nie uwzględnia przychodów pochodzących z zysków kapitałowych.

Mali podatnicy – nowe limity

Z początkiem 2020 roku weszły w życie przepisy warunkujące nowy limit dotyczący podatku dochodowego dla małego podatnika. W zgodzie z nowymi zasadami wzrósł zakres wartości dla tego zobowiązania. Zwiększenie tego limitu o kwotę ponad 3 600 000 złotych sprawiło, że obecnie jeszcze większa grupa przedsiębiorców może skorzystać z przywileju obniżonej stawki podatkowej. Dotyczy to jednorazowej amortyzacji środków trwałych, płacenia podatku z 9% stopą – dla podatników CIT i dla osób fizycznych rozliczających się co kwartał.

Mały podatnik a rozliczenie PIT w 2021 roku

Bieżący rok zaoferuje nowe możliwości, z których będzie mógł skorzystać mały podatnik. Mały podatnik PIT w 2021 roku będzie mógł dokonać rozliczenia:

  • do jednorazowej amortyzacji do 50 000 euro;
  • do kwartalnego opłacenia zaliczki na PIT.

Podatkowa amortyzacja środków trwałych przypada na okres, w którym podatnik odlicza koszty uzyskania przychodu według określonej stawki. Przedsiębiorca, który może określić się jako mały podatnik PIT ma natomiast prawo dokonać rozliczenia w inny sposób. Od teraz wszystkie odpisy amortyzacyjne, których wartość nie przekroczyła 50 000 euro będą mogły być rozliczane w skali roku.

W 2021 roku limit dla małego podatnika, to  226 000 złotych. Taka metoda ma jednak zastosowanie do grup 3-8 uwzględnionych w klasyfikacji środków trwałych. Wyjątkiem w tym przypadku są samochody osobowe. Niemal tożsame przywileje dotyczą małego podatnika CIT. Status ma w przypadku tego podatku bardzo ważne znaczenie. Posiadanie go uprawnia podatnika do korzystania z przewidzianej 9% stawki CIT, co zwalnia z obowiązku rozliczania się na stopie 19 procentowej.Przedsiębiorca, który może określać się jako mały podatnik ma ustawowo zagwarantowane ulgi podatkowe, które pomagają w prowadzeniu działalności lub w jej rozpoczęciu. Dzięki wciąż zmieniającym się ograniczeniom i limitom, mali przedsiębiorcy zyskują większe możliwości w rozliczaniu podatków PIT, CIT i VAT.

Zobacz także:  Emerytura pomostowa – komu przysługuje i ile wynosi świadczenie?
Nasze propozycje
Porady

Kosmetyki używane w starożytnej Grecji, zobacz, w jakiej formie odnajdziesz je dziś!

3 minut(y) czytania
Jak powszechnie wiadomo, makijaż nie jest tylko wynalazkiem naszych czasów, ale już od dawien dawna kobiety starały się dbać o swoje cery…
Porady

Śledzenie paczki wysłanej poprzez GLS tracking?

2 minut(y) czytania
Nie ma wątpliwości, iż GLS jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku, jeśli w grę wchodzą usługi kurierskie. W branży bowiem…
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *