KsięgowośćPorady

Mały podatnik wobec PIT, CIT i VAT

4 minut(y) czytania

Status małego podatnika to wyciągnięcie ręki ze strony ustawodawcy w kierunku małych lub stawiających pierwsze kroki przedsiębiorców. Kto zatem może występować w rozliczaniu jako mały podatnik?

Mały podatnik VAT to miano przysługujące osobie fizycznej, która prowadzi swoją działalność gospodarczą, a której łączny zysk ze sprzedanych dóbr i usług, z uwzględnieniem kwoty podatku VAT nie przewyższył określonych przez ustawę limitów. To pojęcie pojawia się zarówno w ustawie, która mówi o podatku PIT, czyli od osób fizycznych, jak i w ustawie o podatku VAT. Jak uzyskać status małego podatnika? Niezbędne do tego jest spełnienie szeregu wymogów zawartych w rodzimym prawie podatkowym. 

Mały podatnik – definicja

Mali podatnicy, w rozumieniu przepisów, to przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku wartością sprzedanych dóbr i usług, łącznie z kwotą podatku, przekroczyli kwotę  1 200 000 euro mały podatnik VAT. Natomiast małych podatników CIT i PIT dotyczy kwota powyżej 2 000 000 euro. Przy przeliczaniu walutowym dotyczącym obcej waluty wykorzystuje się wartość określaną z ramienia instytucji Narodowego Banku Polskiego i odnosi się ona do początku października ubiegłego roku. Kwotę wówczas zaokrągla się do 1000 złotych. Obecne limity dotyczące małych podatników to: 5 418 000 zł podatnik VAT i 9 031 000 zł dla rozliczeń CIT i PIT. W przypadku podmiotów zarządzających funduszami inwestycyjnymi bądź tych o specjalizacji maklerskiej określono limit na wartość 45 tys. złotych.

Mały podatnik VAT – przywileje

Przed małym podatnikiem VAT otwiera się furtka, która pozwala na czerpanie korzyści z tego tytułu. Pierwszym z przywilejów jest wykorzystanie metody kasowej. Rozliczanie za pomocą tej metody wyróżnia się tym, że powstaje moment obowiązku podatkowego VAT. Konieczność realizacji płatności podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym do przedsiębiorcy wpłynęła częściowa lub całkowita zapłata za sprzedane dobra. Podatnik decydujący się na wykorzystanie wymienionego wyżej sposobu jest zobowiązany zgłosić się do naczelnika lokalnego urzędu skarbowego w celu poinformowania o wyborze rozliczenia kasowego.

Zobacz także:  Czym jest ryzyko zawodowe na stanowisku pracy i jakie są środki profilaktyczne służące jego zmniejszeniu?

Mały podatnik a kwartalne rozliczenie

Na tym jednak nie kończą się przywileje, których dysponentem jest mały podatnik. Wśród możliwości małego podatnika znajduje się również kwartalne rozliczenie podatku. Aby móc skorzystać z tej formy rozliczenia należy uprzednio poinformować urząd skarbowy zgłaszając zgłoszenie VAT-R. Jednak nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na kwartalne rozliczenie. Oto, co upoważnia do składania takiej deklaracji:

  • przedsiębiorca przez co najmniej 12 miesięcy musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT;
  • przedsiębiorca dokonujący dostaw usług lub towarów, które zapisane są w załączniku nr 15 do ustawy VAT, w żadnym miesiącu wartość dostarczonych dóbr nie może przekroczyć 50 000 złotych – bez uwzględnienia kwoty VAT.

Deklaracja kwartalna VAT-7K powinna zostać złożona przez przedsiębiorcę do 25. dnia miesiąca po kwartale. Rozliczanie podatku VAT w okresie kwartalnym pozwala na czasowe przeniesienie daty wpłaty wartości podatku.

Mały podatnik PIT – rozliczenie

Osoba fizyczna, której wartość sprzedanych dóbr w ciągu roku nie wyniosła więcej niż 2 mln euro w przeliczeniu na polską walutę, to – mały podatnik PIT. Jak ustala się należytą wartość takiego przekształcenia walutowego? Wszystkie niezbędne do takiej operacji dane pochodzą z Narodowego Banku Polskiego. Korzysta się z kursu ustalonego przez tę instytucję na początek października poprzedniego roku. W przypadku przekształceń walutowych ich wartość jest najczęściej podawana w zaokrągleniu, które przyjmuje wartość do jednego tysiąca złotych. W przypadku dokonywania takich operacjach międzywalutowych określono limit dla małego podatnika PIT i obecnie wynosi on 9 031 000 złotych.

CIT 15 – dla kogo i ile wynosi jego stawka?

Do końca 2018 roku stawka ulgi podatkowej CIT wynosiła 15% dla małych podatników. W 2019 już 9%. Był to efekt zmiany w przepisach podatkowych wprowadzonych właśnie w roku 2019 na korzyść podatników. Podstawowa stawka podatku osób prawnych wynosi 19%. Jednak są osoby, które mogą skorzystać właśnie z tej niższej stopy procentowej. Przysługuje ona przedsiębiorcom, którzy uzyskali dochód nieprzekraczający 1,2 mln euro. Rzecz jasna wartość tego dochodu określa się w odniesieniu do roku ubiegłego.

Zobacz także:  Jak zgłosić wypadek w drodze do pracy i kiedy przysługuje odszkodowanie?

Stosowanie 9 procentowego podatku CIT

Status małego podatnika jest jednym z niezbędnych czynników, który uprawnia do korzystania z 9% stawki podatku CIT. Zapis dotyczący wspomnianej wyżej zależności zawarty został w treści artykułu 19 ust.1d ustawy o CIT. O obniżoną stawkę podatku mogą ubiegać się na przykład podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą w danym roku. Warto wspomnieć, że podstawa opodatkowania, którą stosuje się do 9% stawki nie uwzględnia przychodów pochodzących z zysków kapitałowych.

Mali podatnicy – nowe limity

Z początkiem 2020 roku weszły w życie przepisy warunkujące nowy limit dotyczący podatku dochodowego dla małego podatnika. W zgodzie z nowymi zasadami wzrósł zakres wartości dla tego zobowiązania. Zwiększenie tego limitu o kwotę ponad 3 600 000 złotych sprawiło, że obecnie jeszcze większa grupa przedsiębiorców może skorzystać z przywileju obniżonej stawki podatkowej. Dotyczy to jednorazowej amortyzacji środków trwałych, płacenia podatku z 9% stopą – dla podatników CIT i dla osób fizycznych rozliczających się co kwartał.

Mały podatnik a rozliczenie PIT w 2021 roku

Bieżący rok zaoferuje nowe możliwości, z których będzie mógł skorzystać mały podatnik. Mały podatnik PIT w 2021 roku będzie mógł dokonać rozliczenia:

  • do jednorazowej amortyzacji do 50 000 euro;
  • do kwartalnego opłacenia zaliczki na PIT.

Podatkowa amortyzacja środków trwałych przypada na okres, w którym podatnik odlicza koszty uzyskania przychodu według określonej stawki. Przedsiębiorca, który może określić się jako mały podatnik PIT ma natomiast prawo dokonać rozliczenia w inny sposób. Od teraz wszystkie odpisy amortyzacyjne, których wartość nie przekroczyła 50 000 euro będą mogły być rozliczane w skali roku.

W 2021 roku limit dla małego podatnika, to  226 000 złotych. Taka metoda ma jednak zastosowanie do grup 3-8 uwzględnionych w klasyfikacji środków trwałych. Wyjątkiem w tym przypadku są samochody osobowe. Niemal tożsame przywileje dotyczą małego podatnika CIT. Status ma w przypadku tego podatku bardzo ważne znaczenie. Posiadanie go uprawnia podatnika do korzystania z przewidzianej 9% stawki CIT, co zwalnia z obowiązku rozliczania się na stopie 19 procentowej.Przedsiębiorca, który może określać się jako mały podatnik ma ustawowo zagwarantowane ulgi podatkowe, które pomagają w prowadzeniu działalności lub w jej rozpoczęciu. Dzięki wciąż zmieniającym się ograniczeniom i limitom, mali przedsiębiorcy zyskują większe możliwości w rozliczaniu podatków PIT, CIT i VAT.

Zobacz także:  Czym różni się zadatek od zaliczki?
Nasze propozycje
Porady

Jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury? Tricki dla przedsiębiorców

2 minut(y) czytania
Rozwiązania chmurowe z roku na rok zyskują na popularności, a także zmieniają sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Poprawiają one jakość pracy, oszczędzają czas i pieniądze, pozwalają na dostęp do plików w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo w sieci. Najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym jest dysk, czyli wirtualna przestrzeń do przechowywania plików. Oprócz niego wyróżnia się m.in. systemy CRM, oprogramowanie biurowe czy hosting. Podpowiadamy, jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury.
Porady

Jak znaleźć atrakcyjną domenę?

2 minut(y) czytania
Być może wybierając adres dla swojej strony internetowej, koncentrujesz się wyłącznie na tym, aby była to atrakcyjna nazwa i jest to oczywiście istotne, ale warto zwrócić uwagę również na inne kwestie. Pamiętaj, że domena stanie się jednym z elementów twojego biznesu i może ci albo ułatwiać realizowanie celów, albo wręcz przeciwnie – utrudniać to. Jak znaleźć atrakcyjny adres?
Prowadzenie firmyPorady

Zawieszenie działalności a ZUS – najważniejsze informacje dla przedsiębiorcy zawieszającego firmę

6 minut(y) czytania
Konieczność zawieszenia działania firmy, a więc jego tymczasowego wstrzymania, pojawia się w wielu codziennych sytuacjach. Może być związana z wyjazdem urlopowym czy…
Power your team with InHype

Add some text to explain benefits of subscripton on your services.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *