Dodatek węglowy

Kilka dodatków węglowych na jeden dom – jak to działa w praktyce?


Ocena

Czy można wziąć kilka dodatków węglowych na jeden dom? Musisz wiedzieć, że świadczenie wynoszące 3000 zł jest dostępne dla wielu gospodarstw w jednej nieruchomości. Sprawdź, co to oznacza w praktyce!

Sejm w sierpniu tego roku przyjął ustawę o dodatku węglowym, która została podpisana przez prezydenta. Dzięki temu już od 17 sierpnia możesz wnioskować o świadczenie w wysokości do 3000 zł na każdą rodzinę w jednej nieruchomości. Istotną zmianę wniosła wrześniowa nowelizacja. Na jej podstawie znika przepis pozwalający na ubieganie się o kilka dodatków węglowych na jeden dom. Od teraz dopłata dostępna będzie tylko dla jednego adresu, co oznacza, że kilka gospodarstw domowych pod jednym adresem nie otrzyma odrębnego dodatku węglowego. Sprawdź, czy inne przepisy także uległy zmianie.

Kilka dodatków węglowych na jeden dom – kto może złożyć wniosek?

Wnioskowanie o kilka dodatków węglowych na jeden dom było dotychczas możliwe, ale tylko wtedy, kiedy nieruchomość zamieszkiwało kilka gospodarstw domowych. Przykładem może być dom piętrowy, który zamieszkują rodzice wraz z synem i synową. Według ustawy to dwa odrębne gospodarstwa domowe, co pozwala na złożenie podwójnego wniosku i otrzymanie łącznej dopłaty w kwocie 6000 zł. Rząd postanowił wyeliminować tę lukę wprowadzając nowelizację, która spowoduje, że dodatek węglowy będzie przyznawany tylko na jeden adres, a nie na gospodarstwo domowe. We wniosku znajduje się także klauzula mówiąca, że wnioskodawca odpowiada karnie za złożenie fałszywego zeznania. Podawanie fałszywych danych grozi pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Pozostałe przepisy pozostaną bez zmian.

Kto może otrzymać kilka dodatków węglowych na jeden dom?

Osoby, które złożyły kilka dodatków węglowych na jeden dom przed nowelizacją ustawy, wciąż będą do nich uprawnione, ponieważ prawo nie działa wstecz. Sejm zdecydował się na zmianę ustawy głównie dlatego, że wielu obywateli nadużywało możliwości uzyskania dopłaty i składało nawet 2–3 wnioski na jedną nieruchomość.

Terminy składania wniosków o dodatek węglowy

Wiesz już, że kilka dodatków węglowych na jeden dom można otrzymać wyłącznie wtedy, gdy ubiegałeś się o nie przed nowelizacją ustawy. Poprawki skutecznie eliminują taką możliwość dla osób, które dopiero zamierzają starać się o wsparcie. Warto teraz wspomnieć o terminach składania wniosków. Te nie uległy zmianie i wyglądają następująco:

  • od 17 sierpnia do 30 listopada 2022 roku możesz składać wniosek o dodatek węglowy;
  • czas na wypłatę świadczenia przez urząd to maksymalnie 60 dni (graniczną datą jest 30 grudnia 2022).

W kwestii dodatku węglowego warto też mieć na uwadze fakt, że termin na zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB minął 30 czerwca 2022 roku. Złożenie takiej deklaracji jest konieczne, jeśli chcesz ubiegać się o dodatkowe 3000 zł. Termin, aby to zrobić, został przedłużony. Jeśli nie zgłosiłeś źródła grzewczego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wciąż możesz to zrobić nawet podczas wnioskowania o dodatek węglowy. W przeciwnym razie CEEB podczas kontroli może nałożyć na gospodarstwo domowe karę w wysokości do 5000 zł.

Kilka dodatków węglowych na jeden dom – podsumowanie

Teraz wiesz już, że uzyskanie kilku dodatków węglowych na jeden dom było możliwe przed wprowadzeniem poprawek ustawy przez Sejm. Ubieganie się w ten sposób o dopłatę 3000 zł na jedną rodzinę było zgodne z prawem, ale generowało spore nadużycia ze względu na sztuczne tworzenie gospodarstw domowych pod jednym adresem. Obecnie złożysz wniosek o dodatek węglowy tylko na jeden adres, a nie jedną rodzinę w nieruchomości. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na wnioskowanie przez internet lub w oddziale urzędu miasta/gminy.


Zobacz też:
Nasze propozycje
Dodatek węglowy

Podwójny dodatek do węgla dla jednego domu! Jak otrzymać 6 tysięcy zł dopłaty?

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy – kary za zatajenie liczby mieszkańców w deklaracjach śmieciowych!

Dodatek węglowy

Miał węglowy w PGG zamiast ekogroszku – niższa cena, podobna efektywność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *