Ważne jest umiejętne odczytanie danych z tego rejestru. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów odpisu skróconego KRS, który jest udostępniany zupełnie za darmo.
Czyje dane finansowe zweryfikujemy w KRS?
Dzięki Krajowemu Rejestrowi Sądowemu dokonamy weryfikacji sytuacji finansowej firmy działającej w formie spółki prawa handlowego, tj. spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy też spółki akcyjnej. Dane finansowe KRS poznamy, gdy wpiszemy w darmowej wyszukiwarce numer NIP, KRS, REGON, nazwę lub miejscowość spółki.
Jak dane przedsiębiorców wpisywane są do KRS-u?
Obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS dotyczy tych podmiotów, które nie muszą tego robić za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), czyli przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych. Wymagane informacje o podmiocie powinny być złożone za pośrednictwem formularza internetowego, dostępnego na stronach internetowych sądów rejestrowych albo Ministerstwa Sprawiedliwości.
Do pisma z wnioskiem o wpisanie danych do KRS przedsiębiorcy załączają różne wymagane przez przepisy prawa dokumenty. Może to być np. umowa spółki, uwierzytelnione przez właściwy sąd wzory podpisów reprezentantów podmiotu czy też wreszcie tytuł prawny do nieruchomości, jeśli podmiot wskazuje, że prowadzi w niej działalność gospodarczą. Rozpatrzenie wniosku jest zwykle szybkie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami KRS ma na to 14 dni od daty złożenia pisma. Jeśli odpowiedni wniosek nie zostanie przygotowany i przekazany do KRS wraz z dokumentacją dodatkową, sąd ma prawo do przesłania ponaglenia w tej sprawie. Wówczas, przy niewypełnieniu tego obowiązku, przedsiębiorcy grozi kara pieniężna.
Jakie dane na temat sytuacji finansowej firmy znajdziemy w KRS?
Część wpisów w KRS pozwala na zorientowanie się, czy podmiot, z którym chcemy współpracować, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Naszą uwagę powinny zwrócić szczególnie wpisy w rubrykach 4-8 KRS-u. Znajdują się tam informacje o połączeniach, podziale i przekształceniach podmiotu, prowadzonym obecnie postępowaniu upadłościowym, układowym lub restrukturyzacyjnym czy też o zawieszeniu działalności gospodarczej. Jakiekolwiek wpisy w tym miejscu mogą świadczyć o tym, że podmiot, z którym chcemy podjąć współpracę, może sprawiać problemy w rozliczeniach transakcji zakupu lub sprzedaży. Istotnym punktem, jeśli chodzi o ocenę wypłacalności firmy, są dane o datach złożenia sprawozdań finansowych za poszczególne lata. Gdy badany przez nas podmiot zaniedbuje ten obowiązek, może to świadczyć o tym, że nie stosuje uczciwych praktyk, jeśli chodzi o inne sfery prowadzenia biznesu.
Dzięki Krajowemu Rejestrowi Sądowemu i jego przeglądarce dokumentów finansowych, gdy wpiszemy numer KRS możemy ściągnąć całe sprawozdanie finansowe w pliku *.xml. Znajdziemy w nim takie dane, jak rachunek zysków i strat oraz bilans, pozwalające na dokładną ocenę firmy. To prawdziwa kopalnia wiedzy. Wystarczy tylko, że wgramy taki plik na stronie KRS, by zwizualizowały nam się te dane. Ważna informacja, na którą musimy zwrócić uwagę, to także znajdująca się w darmowych przeglądarkach KRS, w przypadku spółek kapitałowych, wysokość kapitału zakładowego lub akcyjnego. Pozwoli ona na określenie maksymalnej kwoty odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Jeśli chodzi o inne dane, naszą uwagę powinny zwrócić także nietypowe konstrukcje w strukturze firmy, a więc np. brak w spółce członków zarządu, którzy mogliby ją reprezentować, i działanie wyłączenie za pośrednictwem prokurenta.
Opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA
- Jak zachować płynność finansową w czasie kryzysu?
- Rola doradcy restrukturyzacyjnego – dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta?
- Czym jest Krajowy Rejestr Długów (KRD) – jak można się tam znaleźć?
- Przygotuj biznes na przyszłoroczną inflację. Sprawdź, jak utrzymać płynność finansową w MŚP
- Zrozumienie zagadki kredytowej