Halloween to nieodłączny element amerykańskiej popkultury, który od kilku lat podbija serca Polaków. W naszym kraju święto to budzi spore kontrowersje. Kiedy jest Halloween 2024 i czy jest to święto wolne od pracy? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych obrzędach!
Halloween to obecnie typowo amerykańskie święto, którego geneza sięga czasów przedchrześcijańskich. Kojarzy się oczywiście z wydrążonymi dyniami. W naszym kraju nieodłącznie kojarzone jest z poprzebieranymi dziećmi pukającymi do drzwi z żądaniem cukierków. Z roku na rok ostatniego dnia października puka do drzwi coraz więcej takich małych duszków, czarownic, kościotrupów i innych potworków. Wiesz już, kiedy jest Halloween 2024, więc warto poznać źródło tego święta i sprawdzić jego symbolikę. Zapraszamy do lektury!
Czym jest Halloween?
Geneza Halloween sięga czasów przedchrześcijańskich. Było to święto ludowe związane z maskaradą oraz tak zwanym światem na opak. Celem było zerwanie z rutyną codzienności, co miało odzwierciedlenie w przebieraniu się i zabawach.
Obecnie ten świąteczny dzień nierozerwalnie łączy się z popkulturą amerykańską. Jednak święto wywodzi się nie z USA, ale z tradycji Celtów, którzy zamieszkiwali tereny obecnej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii oraz północnej Francji. W Ameryce Halloween pojawiło się dopiero w latach czterdziestych dziewiętnastego stulecia. Stało się tak za sprawą irlandzkich imigrantów, którzy przywieźli ze sobą własne święta, zwyczaje i tradycje. Lokalna obrzędowość mniejszości narodowej okazała się tak atrakcyjna, że bardzo szybko zyskała światową popularność.
U swoich początków święto Halloween nazywało się świętem Samhain. Kiedy schrystianizowano północną Europę, nazwę przetłumaczono na język angielski i powstało All Hallows Eve (czyli ,,wigilia Wszystkich Świętych”). Z czasem nazwa uległa skróceniu do Halloween.
Kiedy jest Halloween 2024?
Zastanawiasz się, kiedy jest Halloween? Święto obchodzi się 31 października, a wspomniana wcześniej nazwa wprost na to naprowadza (wskazuje, że przypada w przededniu Wszystkich Świętych). W 2024 roku będzie to wtorek.
Czy Halloween jest w Polsce świętem wolnym od pracy?
Wielu ludzi zastanawia się, czy Halloween jest w Polsce świętem wolnym od pracy. Niestety, ku rozczarowaniu zwłaszcza najmłodszych, tak nie jest. Dzień, który uznaje się za okazję do zabawy i miłego spędzenia czasu, nie ma charakteru oficjalnego święta. Z uwagi na fakt, że wywodzi się z tradycji pogańskiej, a Polskę uznaje się za kraj katolicki, raczej nie należy mieć nadziei, że Halloween kiedykolwiek zostanie oznaczone w kalendarzu kolorem czerwonym.
Halloween w Polsce – postawa Kościoła
Pierwsze obchody Halloween w Polsce miały miejsce w latach 90. XX wieku, czyli jest to relatywnie nowa tradycja. Od tego czasu zyskuje coraz szersze grono wielbicieli, ale nadal, pomimo upływu lat, nie jest wolne od szeregu kontrowersji.
Halloween według tradycji chrześcijańskiej jest grzechem śmiertelnym przeciwko Bogu. Uznaje się je za okultyzm (wiara w duchy i inne postaci z zaświatów), który jest potępiany przez katolików. Halloweenowe duchy są uważane przez katolików za demony i dusze potępione. Chrześcijanie wierzą, że czarownice, potwory, kościotrupy i duchy nawiązują do postaci szatana.
Jak się obchodzi Halloween?
Genezą Halloween była obrzędowość pogańska (konkretnie – celtycka). Odbywało się ono w dniu święta Samhain symbolizującego koniec sezonu żniw oraz początek zimy. W tym czasie Celtowie ubierali się w zwierzęce skóry i czaszki oraz stare, brudne, podarte ubrania. W takim przebraniu ludność chodziła po wsiach, aby w ten sposób odstraszyć nieprzychylne dusze zmarłych. O zmierzchu światła w domostwach i ogniska powinny były być zgaszone, a przed domami wystawiona żywność – taka była tradycja. Istoty z zaświatów powinny bowiem pozostać nakarmione, ponieważ głód wyzwalał w nich złość i chęć czynienia zła żywym. Kiedy już zapadła ciemna noc, rozpalano ogniska, przy których blasku ucztowano i wspominano zmarłych.
Halloween współcześnie
Kiedy jest Halloween, szczególnie cieszą się dzieci. Wszystko dlatego, że ostatniego dnia października mają one okazję przebrać się za straszne stwory, głównie duchy, wampiry i czarownice. Domy odwiedzane przez nich ozdobione są dyniami, duchami, nietoperzami i czarnymi kotami.
Najważniejszym symbolem współczesnego Halloween jest ,,cukierek albo psikus”. Tę zabawę praktykuje się od początków dwudziestego wieku. Początkowo biedni odwiedzali domy zamożnych sąsiadów, aby otrzymać od nich kawałek ciasta. W zamian mieli modlić się za wszystkich zmarłych w bogatej rodzinie.
Współcześnie poprzebierane dzieci odwiedzają okoliczne domy. W dłoniach trzymają pojemniki na cukierki. Pukają do drzwi i krzyczą: ,,Cukierek albo psikus!”. To, co zrobią dalej, zależy oczywiście od odpowiedzi, jaką usłyszą.
Czarownica, czarny kot i dynia na Halloween – symbolika
Tradycja amerykańska wiąże z Halloween pięć symboli. Oczywiście przeniknęły one również do obchodów tego święta na całym świecie. Wśród nich są:
- czarownica – zgodnie ze średniowiecznymi pogańskimi wierzeniami kiedy jest Halloween, osoby oskarżane o czary miały zyskiwać wyjątkową nieziemską moc;
- dynia – oczywiście nie taka zwykła, a wydrążona dynia ze świeczką w środku jest następczynią tradycyjnej irlandzkiej wydrążonej rzepy;
- czarny kot – w średniowieczu wierzono, że czarny kot ma niecne magiczne zdolności. Strach potęgowały czarne koty przechadzające się po zmierzchu, kiedy widać było jedynie ich czarne oczy wyglądające niczym zawieszone w powietrzu;
- nietoperz – jak już wcześniej pisaliśmy, kiedyś w Halloween po zmierzchu rozpalano ogniska. Do tych zlatywały się owady, a za nimi nietoperze chcące najeść się do syta przed zimową hibernacją;
- duchy i szkielety – kiedyś wierzono, że Halloween jest jedyną nocą w roku, kiedy duchy zmarłych mogą przenosić się do świata żywych.
Jak obchodzić Halloween 2024?
To święto w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Z roku na rok przybywa pukających do drzwi mieszkań i domów dzieci w przebraniach i z wiaderkami na słodycze w dłoniach, kiedy jest Halloween. Być może w tym roku również twoje dziecko zechce świętować ten dzień. Aby zapewnić mu jak najlepszą zabawę, możesz wykorzystać jeden z naszych pomysłów:
- Wspólnie z dzieckiem stwórzcie oryginalny halloweenowy strój – wystarczy prześcieradło lub stary ręcznik i odrobina kreatywności, aby w mig powstała postać czarownicy w pelerynie lub duszka.
- Pobawcie się w przeskakiwanie przez rozstawione w kole na ziemi świeczki. Jeśli podczas wykonywania skoku te nie zgasną, to w najbliższych miesiącach czeka was sporo szczęścia.
- Spróbujcie wrzucać orzechy do ogniska. Jeśli wylądują tam i wydadzą wyraźny trzask, to znaczy, że ktoś was mocno kocha.
- Oczywiście nie zapomnijcie o przygotowaniu pysznych przekąsek i słodyczy, którymi będziecie mogli podzielić się z innymi dziećmi i sąsiadami.
- Koniecznie wspólnie przygotujcie wydrążoną dynię.
- Pod koniec dnia możecie pooglądać halloweenowe filmy i bajki oraz wybrać najciekawszy strój.
Halloween 2024 przypada w wigilię Wszystkich Świętych, czyli ostatniego dnia października. Chociaż święto wywodzi się z Irlandii, to obecnie najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych. W Polsce z roku na rok zyskuje na popularności, ale nic nie wskazuje na to, aby w kalendarzu świąt oznaczono je kolorem czerwonym. Nie przeszkadza to jednak dzieciom, młodzieży i dorosłym, aby włożyć kostiumy i się dobrze bawić, kiedy jest Halloween. Najbardziej znanymi symbolami dnia duchów są wydrążona dynia ze świeczką wewnątrz oraz zabawa ,,cukierek albo psikus”.
- Rodzaje drzwi do garażu. Jakie wybrać do swojego domu?
- Dobry zamek – po czym poznać?
- Jak zabezpieczyć biuro przed włamaniem? Praktyczne porady i rozwiązania
- Meble metalowe i ich zastosowanie. Gdzie sprawdzają się najlepiej?
- Dni wolne i długie weekendy 2024 – kiedy planować urlop? Jak rozkładają się dni wolne od pracy?