Fobia społeczna w pracy jest ogromnym problemem, którego pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Czy istnieje praca dla osób z wspomnianą przypadłością? Jakie są jej objawy? Lęk przed ludźmi w pracy można pokonać. Rozwiązaniem może być terapia.
Czym dokładnie jest fobia społeczna w pracy?
Fobia społeczna w pracy bardzo często mylona jest z tramą i nieśmiałością. W najprostszym możliwym ujęciu jest to zaburzenie nerwicowe zaliczane do trzech najbardziej rozpowszechnionych na świecie zaraz po depresji i uzależnieniu od alkoholu. Bardzo często jest jednak nierozpoznana u danej osoby. W zdecydowanej większości przypadków osoby cierpiące na fobię społeczną w pracy nie tylko się z tym kryją, ale również dopasowują swój styl życia do wspomnianej fobii. Godny uwagi jest fakt, że dwa razy więcej kobiet pada ofiarą fobii społecznej w pracy w porównaniu do mężczyzn. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli osoba chora nie podejmie się leczenia, to przypadłość będzie bardzo niekorzystnie wpływała na pozostałe obszary codziennego życia. Osoby dotknięte fobią społeczną w pracy mogą nawet unikać prowadzenia rozmów telefonicznych w biurze.
Fobia społeczna a praca, w jaki sposób można to pogodzić?
Należy mieć świadomość, że na objawy fobii społecznej w pracy cierpi około 10% populacji. Objawy w postaci ściśniętego żołądka, kołatania serca czy zawrotów głowy pojawiają się przeważnie w okolicach 20-30 roku życia. Jak osoby z fobią społeczną w pracy mogą zadbać o swoją karierę zawodową? Pomocne mogą być przede wszystkim różnego rodzaju fundacje. Nie istnieje jednak jeden magiczny sposób, który mógłby rozwiązać wszystkie problemy danej osoby związane z fobią społeczną w pracy. Istotne znaczenie będzie miało wykazanie się ogromną cierpliwością. Warto zaznaczyć, że leczenie farmakologiczne stosowane jako jedyny sposób nie będzie do końca efektywną opcją. Pomocna może być psychoterapia.
Jak można pokonać lęk przed ludźmi w pracy?
Rekomendowane jest jednak zadbanie zarówno o swoje samopoczucie, jak i lęk przed ludźmi w pracy na własną rękę. Godny uwagi jest bowiem fakt, że istnieją sprawdzone sposoby przez terapeutów, które mogą pomóc poradzić sobie danej osobie w stresowej sytuacji, a także oswoić się z pracą w większej grupie ludzi. Warto zaznaczyć, że samodzielna praca będzie jednak wymagała systematyczności i ogromnego zaangażowania. Trzeba nie tylko cały czas poszukiwać wiedzy, ale również ćwiczyć. Świetnym rozwiązaniem może być korzystanie z materiałów samopomocowych czy specjalnie opracowanych technik. Fobia społeczna w pracy nie jest częścią osobowości żadnego człowieka. Omawiana przypadłość nie jest tym samym co nieśmiałość. Istotne znaczenie będą miały notatki. Zalecane jest zapisywanie technik, które pomagają radzić sobie z lękiem. Dzięki temu, w momencie, gdy pojawi się stresująca sytuacja, można będzie nie tylko wrócić do dziennika, ale również w porę się uspokoić.
Objawy fobii społecznej w pracy
Do zdecydowanie najczęściej wymienianych objawów fobii społecznej w pracy należy zaliczyć zwiększoną potliwość, kołatanie serca, drżenie rąk, mdłości, szum w uszach, duszności, zaburzenia mowy, napady gorąca, rumieńce na twarzy czy nagłe parcie na pęcherz. Ponadto wszystko może potęgować do tego stopnia, że pracownik będzie czuł się surowo oceniany i obserwowany.
Przyczyny fobii społecznej w pracy
Warto wiedzieć, że obecnie nie ma wyników badań, które mogłyby wskazać na jednoznaczne przyczyny występowania omawianej przypadłości. Żadna z teorii nie została bowiem w pełni potwierdzona. Należy zaznaczyć, że na jej wystąpienie mogą wpłynąć zarówno czynniki psychologiczne, jak i społeczne czy biologiczne. Odpowiedzialne mogą być również geny. Z badań można wywnioskować, że osoby, których członkowie rodzin cierpiały na fobię społeczną w pracy, mają zdecydowanie większą szansę na to, że także na nią zapadną. Przypadłość może być następstwem tego, że rodzice byli nadopiekuńczy. Dzieci mają wtedy od najmłodszych lat zaczerpnięte, że świat zewnętrzny jest niebezpieczny.
- Depresja a praca – jak środowisko w miejscu pracy wpływa na pracownika?
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Zielone biura w Warszawie – strategie ESG w praktyce
- Praca zdalna a praca stacjonarna — plusy i minusy, o których trzeba wiedzieć
- Jak wypromować sklep internetowy?