Kluczowe dla każdej firmy jest przedsięwzięcie odpowiednich działań pozwalających utrzymać wypłacalność. Szczególnie micro-, małe i średnie przedsiębiorstwa ze względu na ograniczony kapitał miewają problem z zarządzaniem nim. Jednym ze sposobów jest znalezienie dopasowanej do strategii biznesowej źródła finansowania. Poniżej przybliżamy sposoby, które pomogą Ci uniknąć utraty płynności finansowej w trudnym okresie, który czeka nas w związku z przyszłoroczną inflacją.
Sytuacja polskiej gospodarki w 2023 r.
Tak jak wiele innych krajów w całej Europie, tak i Polska kolejny rok zmaga się z zauważalnym spowolnieniem gospodarczym. Po pierwszym półroczu możemy zauważyć spadek produkcji przemysłowej. Jednocześnie wysoka inflacja i nienadążające za nią wzrosty płac odbijają się na rynku pracy i codziennych wyborach konsumenckich. Sytuacja ta niestety jeszcze jakiś czas ma nam towarzyszyć.
W trudnej sytuacji są w tym wszystkim między innymi przedsiębiorcy należący do sektora MŚP. Jeżeli więc jesteś częścią tej grupy, musisz trzymać rękę na pulsie, aby nie groziła Ci utrata płynności finansowej. Podejmowanie odpowiedzialnych decyzji inwestycyjnych i szukanie pasujących do Twojej firmy źródeł finansowania przedsiębiorstw to podstawa. Jak donosi portal money.pl*, zwłaszcza w obliczu zapowiadanego najwyższego w UE wzrostu polskich cen w 2024 roku, będzie to utrudnione. Może on wynieść nawet 6-7%, a więc warto zawczasu się przygotować.
Inflacja – zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć
Inflacja realnie wpływa na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Dla firm działających w tym sektorze wzrost cen towarów czy usług w bardzo dużym stopniu wpływa na ich bilans i ewentualną utratę płynności finansowej. To natomiast może skutkować problemami w zakresie ubiegania się o finansowanie zewnętrzne ze strony banku. Konieczność podnoszenia cen skutkuje również możliwością utraty części klientów. Sytuacja nie sprzyja też podejmowaniu decyzji o inwestycjach w rozwój. Dlatego tak istotne jest jej monitorowanie i podejmowanie odpowiednio dobranych działań, w tym właściwe finansowanie działalności gospodarczej.
Płynność finansowa: dlaczego jest tak ważna dla MŚP?
Zdolność firmy do spłaty bieżących zobowiązań jest kluczowa dla jej utrzymania, rozwoju i sukcesu. W przypadku MŚP, które często działają na bardzo konkurencyjnych rynkach, utrata płynności finansowej może mieć katastrofalne skutki. Środki bieżące pozwalają w końcu również na szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe, które niesie za sobą inflacja. Są swego rodzaju zabezpieczeniem i gwarantują możliwość dalszego funkcjonowania firmy. Stąd też duże zainteresowanie, jakim cieszą się zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw.
Sprawdź, jak zachować płynność finansową MŚP
Jako właściciel firmy z sektora MŚP poświęć czas na opracowanie strategii, dzięki której utrata płynności finansowej nie będzie jej zagrażać. Przede wszystkim przeanalizuj i zoptymalizuj kwestię zarządzania bieżącymi wydatkami, ale także należnościami ze strony kontrahentów. Przyjrzyj się również sposobowi dysponowania towarami i materiałami. Możliwe, że posiadasz zapasy, które pozwolą Ci na ograniczenie kolejnych zamówień. Jeśli jest to możliwe, postaw na automatyzację procesów. Jednocześnie nie bój się sięgać po dopasowane do Twojej strategii biznesowej finansowanie zewnętrzne, takie jak kredyt dla firm lub jedna z prezentowanych poniżej metod.
Faktoring
Jednym z popularniejszych wśród małych firm rozwiązań jest faktoring. Usługa ta polega na wykupie nieprzeterminowanych faktur przez organizację zewnętrzną – faktora. Dzięki temu, faktorant, czyli przedsiębiorca, ma możliwość szybkiego uzyskania gotówki. Unika w ten sposób utraty płynności finansowej bez konieczności czekania na spłatę. W zależności od sytuacji Twojej firmy oraz tego, jak długo i jak do tej pory przebiegała współpraca z kontrahentami, możesz zdecydować się na różne typy faktoringu. Należy do nich między innymi wybrać faktoring z regresem (niepełny) lub bez regresu (pełny).
Linia kredytowa
To kolejna z metod finansowania działalności gospodarczej, która sprawdza się w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Polega na uzyskaniu dostępu do konkretnej kwoty w ramach odnawialnego limitu. Uzyskane w ten sposób pieniądze możesz wielokrotnie wykorzystać w okresie objętym umową, po prostu spłacając wcześniej wybraną kwotę, automatycznie odblokowując kolejne środki. Co więcej, pieniądze jesteś w stanie wykorzystać na bieżące zobowiązania. Jest to więc jedno z narzędzi, które właściwie użyte, może pomóc w utrzymaniu płynności finansowej i dalszym rozwoju firmy. Gdzie szukać takich rozwiązań? Wbrew pozorom nie tylko banki je oferują. Na przykład dedykowanym dla sektora MŚP produktem jest FlexKapitał od Finiaty.
Aniołowie biznesu
Jeżeli natomiast jesteś właścicielem nowego biznesu w jednej z dynamicznie rozwijających się branż technologicznych, możesz skorzystać z innej metody finansowania. Mowa o pomocy tzw. aniołów biznesu. Są to doświadczeni, prywatni inwestorzy, którzy przekazują środki na rozwój start-upów w zamian za akcje lub udziały. Często angażują się również bezpośrednio w rozwój takich przedsięwzięć. Dlatego, o ile spełniasz warunki i jesteś w stanie przedstawić dobry biznesplan oraz wartość swojego biznesu, warto spróbować uzyskać ich pomoc.
*https://www.money.pl/gospodarka/polakow-czeka-silny-cios-w-kieszenie-stracimy-po-kilkaset-zlotych-6938964455746176a.html
- Jak zachować płynność finansową w czasie kryzysu?
- Rola doradcy restrukturyzacyjnego – dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Na jakim poziomie będzie inflacja w przyszłych latach według NBP?
- Strategia marketingowa – poznaj 4 pomocne metody jej planowania