Jeśli spodziewasz się, że w niedalekiej przyszłości wykonasz zagraniczny przelew wychodzący lub przychodzący, będziesz potrzebować numeru według standardu IBAN. Czym jest to oznaczenie i dlaczego trzeba je mieć? Przeczytaj nasz tekst, by poznać odpowiedź.

Wykonywanie przelewów międzynarodowych nie różni się znacząco od operacji wykonywanych między kontami zarejestrowanymi w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o głównej różnicy, jaką jest konieczność posługiwania się numerem IBAN. To uniwersalne oznaczenie pozwala na szybkie zlokalizowanie numeru rachunku z innego kraju. Dowiedz się o nim więcej!

IBAN – jak jest zbudowany?

IBAN (z ang. International Banking Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) to unikalny kod nadawany każdemu odbiorcy posiadającemu konto w banku. Jego budowa nie różni się znacząco od NRB, czyli Numeru Rachunku Bankowego stosowanego dla transakcji krajowych.

Tym, co odróżnia IBAN od NRB, jest dwuliterowy przedrostek. Stosuje się go w celu wskazania, w jakim państwie został zarejestrowany dany rachunek. Konto w Polsce jest oznaczane za pomocą skrótu PL, zaś jego francuskie, niemieckie czy greckie odpowiedniki to odpowiednio FR, DE oraz GR.

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego jest złożony z czterech następujących elementów, którymi są:

  • kod kraju opisywany za pomocą 2 liter;
  • liczba kontrolna – z jej użyciem sprawdza się poprawność całego numeru. Jest to bardzo przydatne, ponieważ w przypadku popełnienia błędu podczas wpisywania ciągu znaków w aplikacji mobilnej może pojawić się komunikat, że wprowadzone dane są nieprawidłowe;
  • numer banku;
  • indywidualny kod danego rachunku bankowego.

W Polsce numer IBAN to ciąg 28 znaków, w tym 2 litery oznaczające kraj oraz dwadzieścia sześć cyfr pochodzących z NRB. W innych krajach Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego zawiera od kilkunastu do niemal trzydziestu symboli, a maksymalny dopuszczalny limit to 34 litery/cyfry.

Co oprócz IBAN?

Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego to ważny, ale nie jedyny niezbędny element, jeśli zamierzasz wykonać przelew zagraniczny. Oprócz tego konieczny jest również kod SWIFT, który składa się z 8 lub 11 elementów. Dopiero użycie obydwu tych oznaczeń umożliwia wykonanie lub otrzymanie przelewu zagranicznego.

IBAN to numer niezbędny do przeprowadzania płatności międzynarodowych. Wiesz już, z jakich elementów się składa i będziesz umiał go rozszyfrować przy okazji transakcji zagranicznych.

Archiwum: październik 2022
iban