Jeśli spodziewasz się, że w niedalekiej przyszłości wykonasz zagraniczny przelew wychodzący lub przychodzący, będziesz potrzebować numeru według standardu IBAN. Czym jest to oznaczenie i dlaczego trzeba je mieć? Przeczytaj nasz tekst, by poznać odpowiedź.
Wykonywanie przelewów międzynarodowych nie różni się znacząco od operacji wykonywanych między kontami zarejestrowanymi w Polsce. Trzeba jednak pamiętać o głównej różnicy, jaką jest konieczność posługiwania się numerem IBAN. To uniwersalne oznaczenie pozwala na szybkie zlokalizowanie numeru rachunku z innego kraju. Dowiedz się o nim więcej!
IBAN – jak jest zbudowany?
IBAN (z ang. International Banking Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) to unikalny kod nadawany każdemu odbiorcy posiadającemu konto w banku. Jego budowa nie różni się znacząco od NRB, czyli Numeru Rachunku Bankowego stosowanego dla transakcji krajowych.
Tym, co odróżnia IBAN od NRB, jest dwuliterowy przedrostek. Stosuje się go w celu wskazania, w jakim państwie został zarejestrowany dany rachunek. Konto w Polsce jest oznaczane za pomocą skrótu PL, zaś jego francuskie, niemieckie czy greckie odpowiedniki to odpowiednio FR, DE oraz GR.
Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego jest złożony z czterech następujących elementów, którymi są:
- kod kraju opisywany za pomocą 2 liter;
- liczba kontrolna – z jej użyciem sprawdza się poprawność całego numeru. Jest to bardzo przydatne, ponieważ w przypadku popełnienia błędu podczas wpisywania ciągu znaków w aplikacji mobilnej może pojawić się komunikat, że wprowadzone dane są nieprawidłowe;
- numer banku;
- indywidualny kod danego rachunku bankowego.
W Polsce numer IBAN to ciąg 28 znaków, w tym 2 litery oznaczające kraj oraz dwadzieścia sześć cyfr pochodzących z NRB. W innych krajach Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego zawiera od kilkunastu do niemal trzydziestu symboli, a maksymalny dopuszczalny limit to 34 litery/cyfry.
Co oprócz IBAN?
Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego to ważny, ale nie jedyny niezbędny element, jeśli zamierzasz wykonać przelew zagraniczny. Oprócz tego konieczny jest również kod SWIFT, który składa się z 8 lub 11 elementów. Dopiero użycie obydwu tych oznaczeń umożliwia wykonanie lub otrzymanie przelewu zagranicznego.
IBAN to numer niezbędny do przeprowadzania płatności międzynarodowych. Wiesz już, z jakich elementów się składa i będziesz umiał go rozszyfrować przy okazji transakcji zagranicznych.
- IBAN Inteligo – co warto wiedzieć na ten temat?
- IBAN Alior Bank – co warto wiedzieć na ten temat?
- IBAN Getin Bank – do czego służy to oznaczenie?
- IBAN – Bank Spółdzielczy IBAN. co warto wiedzieć na ten temat?
- IBAN Millennium – do czego służy?