Choć ustawa dotycząca dopłat do węgla wydaje się jasna, to niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie paliwa poza węglem obejmuje świadczenie. Czy można na nie liczyć w przypadku ekogroszku?

Dodatek węglowy obejmuje ekogroszek

O dodatek do węgla może starać się każde gospodarstwo domowe, które ogrzewa budynek z wykorzystaniem kotła na paliwo stałe. Trzeba jednak wypełnić deklarację do CEEB, która potwierdzi taki stan rzeczy. Nie ma informacji o tym, że świadczenie obejmuje jedynie konkretne gatunki węgla. Wręcz przeciwnie, można na nie liczyć w każdym przypadku, także ekogroszku.

Wniosek składa się w gminach do 30 listopada 2022 roku. Należy w nim podać nie tylko dane osoby, która składa wniosek, ale także tych, które należą do gospodarstwa domowego. Konieczne jest podanie imienia, nazwiska, PESEL, nr i serii dowodu tożsamości. Potem także zaznaczamy, jakie jest główne źródło energii w naszym przypadku.

Jeśli wniosek jest składany przez gospodarstwo, które jest ogrzewane przez lokalną sieć ciepłowniczą, należy dodać też oświadczenie zarządcy lub właściciela, które to poświadcza.

Dodatek węglowy do ekogroszku albo dopłata

Gospodarstwo domowe nie może jednocześnie skorzystać z dwóch świadczeń na dodatek i na dopłatę. Dlatego też podczas wypełniania wniosku konieczne jest zaznaczenie, że nie skorzystano z programu dopłat do węgla. Program ten miał pozwolić na kupowanie węgła w cenie poniżej tysiąca zł za tonę. Resztę (1073 zł) konkretne firmy miały otrzymać od rządu. Jeśli zatem ktoś planował skorzystać z tego programu, nie może starać się o dodatek.

Niestety obecnie uzyskanie węgla nastręcza sporo trudności. Istnieją przypadki, w których zdobycie opału na zimę jest wręcz niemożliwe. Jest jednak nadzieja, że wkrótce ta sytuacja ulegnie poprawie.

Zobacz także  Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Poradnik krok po kroku

Dodatek węglowy a ekogroszek – podsumowanie

Jak widać, możliwe jest otrzymanie dodatku nie tylko na zwykły węgiel, ale także na różne jego odmiany. Jedną z nich jest ekogroszek. Konieczne jest jednak poprawne wypełnienie wniosku. Nie można pominąć dołączenia oświadczeń, jeśli są one wymagane w instrukcji.

czarny węgiel do ogrzewania domu