Jednym z praw należnych pracownikom są wolne od pracy dni świąteczne. Zainteresował cię ten temat? Chcesz poznać najważniejsze informacje o tym, jakie są dni wolne od pracy? 2024 oznacza kilka świąt w niedzielę. Które święta to dni ustawowo wolne? Sprawdź!
Wszelkie zagadnienia związane z zatrudnieniem etatowym są uregulowane przez prawo pracy. Zgodnie z nim pracownicy mają prawo do wolnych dni świątecznych. Pracodawcy są zobligowani do bezwzględnego przestrzegania przepisów. Tyle teorii, a jak wygląda praktyka? Jeśli chodzi o dni wolne od pracy, 2024 rok ma także święta, które nie przypadają na dni robocze. Nie przysługują zatem w innym terminie. Ile jest dni wolnych ustawowo i które z nich w tym roku będą podczas tygodnia pracy? Przeczytaj!
Dni wolne od pracy 2024. Co na ten temat mówią przepisy prawne?
Podobnie jak właściwie każda kwestia związana z zatrudnieniem, także dni wolne od pracy 2024 są ściśle regulowane przez przepisy prawne. W tym przypadku jest to ustawa z dnia 26.06.1974 roku Kodeks pracy. Zgodnie z art. 129:
- dzienny (dobowy) czas pracy nie powinien przekraczać ośmiu godzin;
- tygodniowa norma pracy nie powinna być wyższa niż czterdzieści godzin pracy.
Należy mieć przy tym na względzie, że powyższe zasady mają charakter ogólny. W przypadku kadry zatrudnionej np. w ramach równoważnego czasu pracy reguły te mogą ulegać zmianom.
Jak dni świąteczne wpływają na wymiar czasu pracy etatowców?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 130 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym zapisem miesięczny wymiar czasu pracy ustala się w następujący sposób:
- pomnożenie liczby tygodni w danym tygodniu przez 40 godzin, czyli przeciętny tygodniowy czas pracy;
- dodanie do powyższego iloczynu po 8 godzin za każdy dzień pozostały do końca okresu rozliczeniowego;
- odjęcie 8 godzin za każdy dzień świąteczny, który wypada w innym dniu niż niedziela.
Ile roboczogodzin w 2024 roku?
Zanim wymienimy dni wolne od pracy 2024, warto zająć się jeszcze inną kwestią. Przy uwzględnieniu powyższych regulacji wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach przedstawia się w następujący sposób:
- styczeń (168 godziny, 21 dni pracujących);
- luty (160 godzin, 20 dni pracujących);
- marzec (184 godziny, 23 dni pracujące);
- kwiecień (152 godzin, 19 dni pracujących);
- maj (168 godzin, 21 dni pracujących);
- czerwiec (168 godzin, 21 dni pracujących);
- lipiec (168 godzin, 21 dni pracujących);
- sierpień (176 godzin, 22 dni pracujące);
- wrzesień (168 godzin, 21 dni pracujące);
- październik (176 godzin, 22 dni pracujących);
- listopad (160 godzin, 20 dni pracujących);
- grudzień (152 godzin, 19 dni pracujących).
Ile dni wolnych od pracy w 2024 roku?
W 2024 roku jest łącznie 2000 roboczogodzin liczonych jako 250 x 8h (8 roboczogodzin za każdy przepracowany 1 dzień) i 115 dni wolnych od pracy w 2024 roku. Na te ostatnie składają się soboty i niedziele wolne od pracy oraz jedno święto, które przypada na sobotę, czyli 11 listopada (Święto Niepodległości).
W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie roczny wymiar pracy wylicza się w sposób proporcjonalny. Przykładowo, dla zatrudnionego na 1/2 etatu w 2024 roku będzie to 2000/2 = 1000 roboczogodzin.
Dni ustawowo wolne od pracy – kalendarz 2024
Interesuje cię ilość długich weekendów w 2024 roku? Jaki jest kalendarz świąt na obecny rok? Pracownikom zatrudnionym w ramach umowy o pracę przysługują określone świąteczne dni wolne od pracy. 2024 kształtuje się pod tym względem następująco:
- 1 stycznia – Nowy Rok. Można wówczas odpocząć po sylwestrowym szaleństwie;
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli;
- 18 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny, święto potocznie znane jako „lany poniedziałek”;
- 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja – jest to świetna okazja na przedłużenie sobie tzw. majówki;
- 16 czerwca – Boże Ciało. Z pewnością dodatkowy dzień wolny od pracy w czerwcu pozwoli na wytchnienie i przygotowanie się do lata;
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego. Dobry czas na wzięcie krótkiego, letniego urlopu;
- 1 listopada – Wszystkich Świętych. Odpowiedni moment na oddanie hołdu zmarłym;
- 11 listopada – Święto Niepodległości. Można świętować na uroczystościach lub się wyciszyć i pójść na spacer w piękne jesienne popołudnie;
- 25 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia;
- 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowy dzień wolny pozwoli na spędzenie czasu z najbliższymi.
Święta, które nie przypadają na dni robocze – jak odebrać dzień wolny za święto 2024?
Co ze świętami, które przypadają na weekend? Jak już wiesz, zgodnie z założeniami przyjętymi w Kodeksie pracy każde święto, które przypada w dzień inny niż niedziela, zmniejsza wymiar czasu pracy. W praktyce wygląda to w następujący sposób:
- dzień roboczy (poniedziałek–piątek), na który przypada święto, jest wolny od pracy;
- jeśli święto przypada w niepracującą sobotę, pracownikowi przysługuje prawo do odebrania dnia wolnego. Oznacza to, że w ramach rekompensaty uzyskuje on dzień wolny do wykorzystania w przyszłości. Pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionemu jeden dzień wolnego za każde święto wypadające w sobotę – oczywiście, w czasie, w którym nie wpływa to negatywnie na wykonywaną pracę. W 2024 roku taka sytuacja występuje w Polsce tylko jeden raz, tzn. w dniu 11 listopada (Święto Niepodległości);
- czy za święto w niedziele przypada dzień wolny 2024? Niestety nie. Święto wypada w niedzielę – jest to sytuacja najmniej korzystna dla pracownika na etacie. Niestety, wariant ten oznacza, że wolny dzień przepada. W 2024 roku na niedzielę przypada kilka świąt, co oznacza dla pracowników utratę wolnych dni. Mowa tu o takich świętach jak Nowy Rok (1 stycznia), Wielkanoc (9 kwietnia) i Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki (28 maja). Jeśli chodzi o dni wolne od pracy, 2024 rok zabiera zatem 3 z nich, choć naturalnie Wielkanoc zawsze wypada w niedzielę.
Dni wolne od pracy 2024 a umowy cywilnoprawne
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja świąt wolnych od pracy, jeśli chodzi o osoby wykonujące swoje obowiązki w ramach tzw. umów cywilnoprawnych. Zalicza się do nich takie rozwiązania jak:
Niestety, rozwiązania w tej kwestii są znacznie mniej korzystne. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła – w odróżnieniu od etatowców – nie podlegają Kodeksowi pracy.
Jednocześnie jednak brak świąt ustawowo wolnych od pracy może być… szansą dla zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż umowy te są coraz częściej zawierane przez specjalistów, którzy poprzez dodatkową pracę wykonywaną z domu chcą podreperować swój domowy budżet. W efekcie dodatkowy dzień wolny od pracy na etacie może oznaczać dla nich możliwość dodatkowego zarobku.
Wolne dni od pracy 2024 to kwestia, którą interesuje się niejedna osoba zatrudniona na etacie. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić – niemal każdy pracownik liczy na dodatkowy dzień wolny.