Czy Polsce grozi blackout w 2024 roku? Ile może potrwać? O ryzyku awarii prądu na dużą skalę mówi się od wakacji. Czy taka sytuacja jest realna pod koniec tego roku? Szczegółowo na to pytanie i wiele innych odpowiadamy w naszym tekście.
W Polsce dużo się mówi o ryzyku braku prądu. Miasta, sklepy i przedsiębiorstwa przemysłowe przygotowują się na ewentualną przerwę w jego dostawach. Czy Polsce grozi blackout w 2024 roku i nastąpi pogłębienie kryzysu energetycznego? Jak może wyglądać sytuacja zimą? Ile może trwać blackout i jak się na niego przygotować? Pytań, obaw i wątpliwości nie brakuje, dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Przeczytaj go już teraz!
O co chodzi z blackout?
Angielskie słowo blackout coraz częściej pojawia się w mediach, jednak nadal nie wszyscy rozumieją jego znaczenie. Termin w dosłownym znaczeniu oznacza „zaciemnienie” i używa się go w kontekście całkowitego braku zasilania przez sieci energetyczne. Blackout ma miejsce, gdy zasilanie nagle gaśnie. W dobie globalnego kryzysu energetycznego pojawia się wiele obaw o przedłużające się przerwy w dostawie prądu. Taka sytuacja może mieć wpływ na gospodarkę, ale nie tylko.
Jakie skutki może mieć blackout?
Awaria zasilania może mieć naprawdę poważne skutki gospodarczo-społeczne, m.in.:
- zakłócić komunikację, dostawę wody pitnej i transport;
- sprawić, że lokale handlowe, markety, stacje benzynowe, bankomaty, banki i inne punkty usługowe zostaną zamknięte;
- spowodować marnowanie żywności i zanieczyszczenie wody;
- uniemożliwić korzystanie z urządzeń medycznych.
Rosnąca popularność generatorów prądu
W przypadku braku prądu duże sklepy, fabryki i biura musiałyby znacznie ograniczać jego zużycie. Dotyczyłoby to również oświetlenia w budynkach i klimatyzatorów. Coraz głośniej mówi się o tym, że firmy przygotowują się na potencjalne problemy, kupując generatory prądu. Popyt na prądnice rósł już jesienią ubiegłego roku, ale teraz jest już dużo większy. Zamawiają je firmy, rolnicy i klienci indywidualni.
Czy Polsce grozi blackout w 2024 roku?
W ostatnich miesiącach Polska boryka się z niedoborem węgla, na co wpływa kwietniowy zakaz importu tego surowca z Rosji. Dotyczy to głównie ogrzewania budynków, w szczególności gospodarstw domowych ogrzewanych węglem, a także niektórych ciepłowni. Rząd zapewnia, że węgla wystarczy. Wprowadził też pomoc finansową ze względu na wysokie ceny surowca – wprowadzono rządowy dodatek węglowy.
Obawy o blackout a rosnące zużycie prądu
Do pytań o niedobór węgla dołączyły obawy o wspomnianą wcześniej przerwę w dostawie prądu. W ostatnich latach w Polsce coraz częściej stosowane są energochłonne klimatyzatory. Zwiększyła się także liczba klimatyzowanych hal, a w ostatnich miesiącach populacja kraju wzrosła również o setki tysięcy nowych mieszkańców z powodu fali uchodźców z Ukrainy. Wszystko to ma wpływ na zużycie energii elektrycznej w kraju i stoi u źródła pytania o to, czy Polsce grozi blackout w 2024 roku.
Przestoje w elektrowniach
W grę wchodzą jeszcze inne czynniki, czyli planowane, a zwłaszcza nieplanowane wyłączenia polskich elektrociepłowni. Polska nie ma jeszcze elektrowni jądrowej, choć plany jej budowy były w ostatnich latach wielokrotnie omawiane, a nawet wybrano już lokalizację na wybrzeżu Bałtyku. Na morzu planowany jest również duży park elektrowni wiatrowych. Obecny polski rząd zablokował rozwój energetyki wiatrowej na lądzie pięć lat temu. Elektrownie węglowe są głównym producentem energii elektrycznej w kraju. Ich udział w całej produkcji prądu wynosi aż 72%. Jedynie 13% prądu jest wytwarzane przez elektrownie wiatrowe, 6% przez gaz, a 5% przez energię słoneczną.
Czy jesteśmy jeden krok od zaciemnienia?
Susza i związane z nią niskie poziomy przepływu i wyższe temperatury wody mają również wpływ na nieplanowane wyłączenia elektrowni cieplnych. Jednocześnie do chłodzenia elektrowni potrzebna jest woda rzeczna. Na przykład Wisła chłodzi elektrownie Połaniec, Kozienice, a także Siekierki w Warszawie.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie bez znaczenia jest również wiek polskich elektrowni. Podczas gdy średni wiek elektrowni w Polsce wynosi 47 lat, w Unii Europejskiej jest o 12 lat niższy.
Czy będzie blackout 2024? Brak zapasów węgla
Ewentualną przyczyną czasowego wyłączenia kilku elektrowni węglowych jest brak zapasów węgla. Tymczasowe wyłączenie bloków z powodu braku zapasów węglowych miało już miejsce np. elektrowni Rybnik, Dolnej Odry i Opole. Jakie są przyczyny tak niepokojących sytuacji, które mogą rodzić pytania, czy Polsce grozi blackout w 2024 roku?
Polskie elektrownie a blackout
Eksperci donoszą, że elektrowniom brakuje węgla ze względu na intensywność produkcji energii elektrycznej, która od jesieni jest eksportowana z kraju. W tym czasie ceny energii elektrycznej na rynkach rosły wysoko z powodu braku gazu, a polskie firmy energetyczne zarabiały na eksporcie – bo nagle w Europie pojawiło się zapotrzebowanie na „brudną energię elektryczną” z węgla.
Import i eksport surowców a bezpieczeństwo energetyczne
W ciągu zaledwie trzech miesięcy polskie firmy wyeksportowały surowce o wartości 300 mln zł. Oznaczało to również, że polskie kopalnie również pozbyły się zapasów. W poprzednich latach raczej zmniejszano wydobycie i nie inwestowano w modernizację. Zamiast drogiego polskiego węgla kupowano tańsze surowce z importu. W poprzednich latach w Polsce była nadwyżka węgla, z tego powodu rząd musiał nawet stworzyć magazyn centralny. Zdławienie dostaw gazu do Europy i rosyjska inwazja na Ukrainę zmieniły sytuację. Wzrosły ceny wszystkich surowców, a Polska zareagowała również zakazem importu węgla z Rosji. Raczej nie dotknęło to bezpośrednio polskich elektrowni, bo prawdopodobnie spalają one głównie polski węgiel.
Co może uchronić przed blackoutem?
Realnie nie ma niebezpieczeństwa braku prądu w Polsce, ponieważ infrastruktura umożliwiająca import energii elektrycznej z zagranicy znacznie się w ostatnich latach rozbudowała, a więcej jest źródeł odnawialnych, które „ratują” sytuację latem.
Nie można więc wprost mówić o groźbie blackoutu, ale specjaliści są zgodni i twierdzą, że sytuacja wymaga systemowych rozwiązań. Oczywiście nie jest to wspomniany rządowy dodatek węglowy dla gospodarstw domowych czy wzrost wydobycia węgla w Polsce, który potrwa miesiące lub lata, ale zabezpieczenie zamówień na węgiel z zagranicy. Według spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne, która zarządza siecią przesyłową w Polsce, nie ma zagrożenia blackoutem. „System działa stabilnie” – zapewniła firma w mediach społecznościowych w lipcu.
Jak się przygotować na ewentualny blackout?
Mimo tych analiz i zapewnień o wystarczającej ilości energii ostatnie lata chyba wszystkich nauczyły, że rzeczywistość zaskakuje. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co kupić na blackout. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie sprawdź, co może ci się przydać. Problem może pojawić się znienacka, dlatego już teraz warto być gotowym. Nikt nie wie, ile może trwać blackout, więc tym bardziej cenna jest przezorność.
Kup generator
Aby uchronić się przed ewentualnymi długimi przerwami w dostawie prądu, możesz kupić generator prądu. Dzięki temu urządzeniu będziesz miał możliwość wytworzyć prąd w domu i uruchomić niezbędne urządzenia, takie jak lodówka.
Generator, zwany także agregatem prądotwórczym, może być przenośny i zasilany benzyną, olejem napędowym lub gazem. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów urządzeń tego typu. Oczywiście przed zakupem porozmawiaj z wykwalifikowanym elektrykiem o tym, jak go używać i podłącz, zanim nadejdzie czas, aby go użyć.
Alternatywne źródło ciepła
Ogrzewanie domu również w dużym stopniu zależy od energii elektrycznej. Jeśli nie będziesz w stanie z niego korzystać z powodu braku prądu, okaże się to dużym problemem zimą. Bez prądu nie można też włączyć kuchenki elektrycznej i przygotować jedzenia. Jeżeli nadal masz obawy, czy Polsce grozi blackout w 2024 roku, pomyśl również o wyposażeniu się w alternatywne źródło ciepła. Odpowiednie przygotowanie się na długie przerwy w dostawach prądu, to również obejmuje także piec na drewno, propan lub naftę, co pozwala rozwiązać problemy zarówno z ogrzewaniem, jak i gotowaniem.
Rozmaite źródła światła
Gdy pojawia się blackout, pierwszym problemem jest brak światła w domu. Dlatego należy szukać alternatyw do oświetlenia domu, takich jak lampy naftowe, świece, pałeczki żarowe i latarki akumulatorowe. Trzeba też jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego. Na wypadek kryzysu potrzebujesz latarek, radia na baterie i dodatkowych baterii.
Woda butelkowana
W przypadku blackoutu mogą również pojawić się inne problemy, np. przerwa w dostawie wody. Bez prądu nie będziesz mieć dostępu do bieżącej wody, więc zaopatrz się wcześniej w sklepie i zrób zapasy.
Dodatkowe produkty
Niezależnie od tego, czy Polsce grozi blackout w 2024 roku, czy też nie, w przypadku takiej ewentualności trzeba pamiętać także o innych kwestiach:
- zaopatrz się w pieluchy, mleko modyfikowane i inne artykuły dla niemowląt;
- miej przy sobie gotówkę, ponieważ karty debetowe i kredytowe nie będą opcją, jeśli będziesz musiał coś kupić. Maszyny potrzebują bowiem źródła zasilania do pracy;
- utrzymuj bak samochodu co najmniej w połowie zatankowany. Pamiętaj, że stacje paliw są zasilane energią elektryczną, więc zapas paliwa to podstawa;
- trzymaj w spiżarni stały zapas żywności, którą łatwo i szybko podgrzejesz. Najlepiej być przygotowanym na minimum 14 dni.
Brak elektryczności, bez której wielu ludziom trudno się obejść, stanowi wielką niedogodność w codziennym życiu. Przygotowanie się już teraz na ewentualną awarię może zagwarantować spokój, ponieważ unikniesz paniki i obaw o brak niezbędnych do funkcjonowania rzeczy.
Czy Polsce grozi blackout w 2024 roku? Ile może potrwać? Eksperci zgodnie twierdzą, że jego prawdopodobieństwo jest mało prawdopodobne. Jednak bądź przezorny i nie daj się zaskoczyć w sytuacjach awaryjnych. Bez wątpienia najlepszą opcją jest posiadanie w domu generatora, który pozwoli (w bardziej ograniczony sposób) nadal korzystać z energii elektrycznej. Warto zgromadzić również zapasy, co pozwoli na przetrwanie i uniknięcie paniki.
- Kryzys energetyczny 2024 – przyczyny, wzrost cen. Jak sobie poradzić?
- Czy grozi nam recesja? Spowolnienie gospodarcze jest raczej nieuniknione
- Recesja gospodarcza, czyli okres stagnacji w gospodarce. Czy recesja jest równoznaczna z głębokim kryzysem?
- Recesja w Polsce 2024 – możliwy scenariusz, czy nieuzasadnione obawy? Co mówią eksperci?
- Kryzys gospodarczy – czym jest, czy grozi światu w 2024? Jak wyglądał Wielki Kryzys? O prognozach ekonomistów i nie tylko